کد خبر : ۳۴۹۲۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ترکیب گاز دی اکسید گوگرد با رطوبت، عامل بوی نامطبع تهران

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ترکیب گاز so۲ با رطوبت هوا و تشکیل اسیدهای گوگردی با قدرت تجزیه کنندگی مواد آلی، فاضلابی و … را عامل بوی بد منتشر شده در تهران می داند.

ترکیب گاز دی اکسید گوگرد با رطوبت، عامل بوی نامطبع تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی بیت اللهی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، اظهار داشت: در تحقیق مفصلی که در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بر روی بوی بد تهران انجام دادم، مشخص شد که دو پارامتر، با بوی بد تهران مرتبط هستند: یکی گاز so۲ و دیگری رطوبت هوا.

وی افزود: رطوبت هوا بدون افزایش تراکم گاز گوگرد دی اکساید، عملاً نقشی در ایجاد و پخش بوی بد و نامطبوع تهران ندارد؛ اما ترکیب گاز so۲ با آب یا همان رطوبت هوا، منجر به تشکیل اسیدهای گوگردی با قدرت تجزیه کنندگی مواد آلی، فاضلابی و … موجود در چاه ها و شبکه های فاضلابی می شود که پس از این فعل و انفعالات شیمیایی، بوی بد را به صورت گسترده و نه نقطه ای در فضای تهران احساس می کنیم.

عضو هیئت عملی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: مکانیسم پخش همگن بوی بد تهران به این صورت است که ابتدا به صورت تصادفی و حادثه ای میزان گاز so۲ که از سوی ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران به طور پیوسته ثبت می شود، به طور غیر منتظره ای گاه تا ۴ تا ۱۰ برابر مقدار زمینه و عادی خود، افزایش جهشی می یابد،

وی تأکید کرد: با این حال، بوی بد همزمان با افزایش ناگهانی so۲ ایجاد و احساس نمی شود؛ بلکه پس از چندین ساعت و گاه یک شبانه روز در مجاورت رطوبت هوا که ترکیب اسیدی پیدا می کند، ایجاد می شود.

به گفته بیت اللهی، گاز so۲ پس از افزایش ناگهانی و غیر منتظره، با جریان هوا پوشش وسیع و همگنی را در هوای بالای سر تهران پیدا می کند و نواحی وسیعی را در بر می گیرد سپس و پس از گذشت چندین ساعت، با ترکیب با آب و رطوبت هوا، ترکیب اسید گوگردی را پیدا می کند؛ اسید حاصله در تماس با سطح زمین و ورود به چاه ها و شبکه های فاضلابی و چاه های جذبی فاضلاب که در سطح تهران پراکنده اند، موجب تجزیه مواد آلی و فاضلابی و متصاعد شدن گازهای آمونیاکی و فاضلابی بسیار بدبویی می شوند؛ به نظر می رسد این فعل و انفعالات است که عامل اصلی بوی بد تهران است.

وی با اشاره به انتشار بوی بسیار نامطبوعی در روز اول دی ماه سال ۱۳۹۸ در مناطق مرکزی، شرق و شمال شرقی تهران که به طور گسترده احساس شد. گفت: در آن زمان بررسی مقادیر so۲ در تمامی ایستگاه های سنجش نشان داد که در تعدادی ایستگاه، گاز گوگرد دی اکساید، به میزان چشمگیری بالا رفته و بیشترین مقدار در ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس بود؛ در حالی که در اولین واقعه انتشار بوی بد در تاریخ تهران که در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ رخ داد، ایستگاه شادآباد منطقه ۱۸ بیشترین مقدار so۲ را ثبت کرده بود.

این پژوهشگر حوزه مسکن و شهرسازی یادآور شد: بررسی جزئی تر تغییرات مقدار so۲ ثبت شده در ایستگاه شادآباد در سال ۱۳۹۷ بنا بر ساعت تماس شهروندان تهرانی با سامانه های شهرداری نشان داد که بوی بد احساس شده در تهران در روز ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ چندین ساعت بعد از افزایش ناگهانی so۲ بوده است؛ وقوع همین فاصله زمانی بین «پخش ناگهانی so۲» و «بوی بد» در ۱ دی ماه ۱۳۹۸ نیز با بررسی مقادیر ثبت شده غلظت گاز گوگرد دی اکساید، اثبات شد.

بیت اللهی افزود: بنابراین بوی بد تهران بدون تردید با افزایش ناگهانی میزان گاز so۲ در هوای مرطوب مرتبط است ولی مجهول اصلی در بررسی بوی بد تهران، منشأ و علت افزایش حادثه وار و غیر طبیعی گاز so۲ است.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از مسئولان، کارخانه های چرم سازی و دیگر کارخانه های صنعتی، مراکز دامی و یا محل دفن زباله های تهران و امثال این موارد را به عنوان عامل اصلی تولید so۲ عنوان می کنند؛ ولی به نظر می رسد موارد اینچنینی مانند فعالیت همان کارخانه ها و مراکز و محل تجمع زباله ها نمی تواند دلیل بوی بد تهران باشد چرا که فعالیت هر روزه این مراکز و همچنین رطوبت و نمناکی هوا در خیلی از روزهای سال وجود دارد که در این صورت بوی بد تهران باید در خیلی از ایام سال احساس می شد؛ اما فقط در یک روز در سال ۱۳۹۷ و در دو یا سه روز در سال ۱۳۹۸ و در یک روز - تا کنون - در سال ۱۳۹۹ این بوی نامطبوع احساس شده است که نشان دهنده ضرورت تمرکز بر روی کشف دلایل افزایش ناگهانی گاز so۲ در پایتخت است.

کلید واژه :

منشأ بوی بد تهران چیست؟

،

ترکیب گوگرد با رطوبت

،

تهران را بد بو کرد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha