کد خبر : ۳۴۹۲۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از ویتامین دی یکی از واجبات روزمره برای تمام سنین

یک متخصص اطفال و کودکان در کرمانشاه گفت : استفاده از ویتامین دی برای تمام سنین یکی از واجبات روزمره شده و کمبود آن هم برای تمامی گروه های سنی مشکل ساز شده است. وی اشاره کرد: کمبود ویتامین دی سبب کمبود کلسیم و فسفر در استخوان و مشکلات بعدی در استخوان بندی و اسکلت بندی بدن فرد می شود.

استفاده از ویتامین دی یکی از واجبات روزمره برای تمام سنین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عبدالحسین رضانیا متخصص اطفال و کودکان در کرمانشاه در خصوص عوارض کمبود ویتامین «دی»، گفت : استفاده از ویتامین دی برای تمام سنین یکی از واجبات روزمره شده و کمبود آن هم برای تمامی گروه های سنی مشکل ساز شده است.

او به تقویت سیستم ایمنی بدن با وجود ویتامین D اشاره کرد و گفت : ویتامین دی برای تنظیم کلسیم و فسفر بدن نیاز است که کمبود آن سبب کمبود کلسیم و فسفر در استخوان و مشکلات بعدی در استخوان بندی و اسکلت بندی بدن فرد می شود.

این متخصص اطفال و کودکان در کرمانشاه بارزترین مشکلات کمبود ویتامین دی در کودکان را با بروز بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان عنوان کرد و افزود: کمبود این ویتامین در دوران نوجوانی معمولا با درد های مفصلی، کندی رشد قدی و چاقی غیرمعمول همراه است و در در سنین بالاتر پوکی استخوان بارزترین مشکلی است که ایجاد می کند.

او با بیان اینکه کمبود ویتامین دی ضعف سیستم ایمنی در تمامی سنین را به همراه دارد، افزود: بیشترین علت کمبود وینامین دی به فقر غذایی برمی گردد، این ویتامین باید در پوست از طریق نور آفتاب ساخته شود که به علت استفاده کم از نورآفتاب باید از طریق غذا جبران شود.

رضانیا ادامه داد: با مصرف میوه و سبزیجات نیاز بدن به ویتامین D را نمی توان جبران کرد، اما زرده تخم مرغ، ماهی و میگو سرشار از ویتامین دی است.

او گفت: نوزدانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، بعد از هفته دوم از تولد تا حتما باید روزانه ۴۰۰ واحد ویتامین دی به صورت قطره خوراکی استفاده کنند و بعد از دوسال در هفته مصرف این میزان ویتامین دی دوبار در هفته کافی است.

رضانیا افزود: بعد پنج تا ۶ سالگی می توانیم در هفته یکی و یا دو تا قرص ۱۰۰ واحدی استفاده کنند و در نوجوانی تا سنین بالاتر هر ماه یک قرص ژله ای ویتامین دی ۵۰ هزار واحدی کفایت می کند .

انتهای پیام/د

کلید واژه :

تقویت سیستم ایمنی بدن با وجود ویتامین دی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha