کد خبر : ۳۴۹۲۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ممنوعیت ریختن، انباشت و دفع مواد زائد از خارج از کشور در خاک چین

مقامات اعلام کرده اند که چین از اول ژانویه 2021 واردات زباله جامد را ممنوع می کند.

ممنوعیت ریختن، انباشت و دفع مواد زائد از خارج از کشور در خاک چین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از سی تی جی ان، براساس اطلاعیه ای که به طور مشترک توسط وزارت بوم شناسی و محیط زیست، وزارت بازرگانی و اداره کل گمرک صادر شده، ریختن، انباشت و دفع مواد زائد از خارج از کشور در خاک چین نیز ممنوع خواهد بود.

ممنوعیت کلی اوج سیاست هایی است که از سال ۲۰۱۷ برای حذف مرحله واردات زباله های جامد معرفی شده است. به عنوان مثال، در این سال چین واردات ۲۴ نوع زباله جامد را ممنوع کرد.

چین از دهه ۱۹۸۰ واردات زباله های جامد را به عنوان منبع مواد اولیه آغاز کرد و سالهاست که با وجود ظرفیت محدود در دفع زباله، بزرگترین وارد کننده جهان است. برخی از شرکت ها به طور غیرقانونی زباله های خارجی را برای سودآوری وارد کشور میکن ند و این امر تهدیدی برای محیط زیست و بهداشت عمومی است.

با افزایش آگاهی عمومی در مورد مسائل زیست محیطی و موفقیت در توسعه سبز چین، واردات زباله های جامد این کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. واردات سال گذشته ۱۳.۴۸ میلیون تن بوده است که در مقایسه با ۲۲.۶۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ کاهش داشته است. در ۱۰ ماه نخست سال جاری، چنین وارداتی ۴۲.۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا، که عادت کرده اند چندین دهه زباله خود را به خارج از مرزهای خود منتقل کنند، در داخل ظرفیت بسیار محدودی، برای بازیافت زباله دارند؛ با کنار رفتن چین و حالا هند از جمع گزینه های آمریکا، مراکز بازیافت این کشور در رویارویی با حجم عظیم زباله، دچار چالش های بزرگ تری شده اند.

انتهای پیام/

کلید واژه :

چین واردات زباله های جامد را ممنوع می کند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha