کد خبر : ۳۴۹۲۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آثار مثبت و منفی کرونا بر محیط زیست

یکی از موضوعاتی که کووید ۱۹ برروی آن تاثیرات جدی برجای گذاشته و متاسفانه تاکنون آن طور که باید به آن پرداخته نشده، آثار مخرب زیست محیطی ناشی از این ویروس است و اگرچه شاید این مساله در مدت زمان کوتاه چالشی را هم به وجود نیاورد اما در بلند مدت به طور قطع صدمات جبران ناپذیری را بر پیکره محیط زیست وارد خواهد آورد.

آثار مثبت و منفی کرونا بر محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گفتگویی با دکتر دکتر نرگس کارگری، عضو شورای پژوهشی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان انجام شده، که به شرح ذیا می باشد:

به صورت کلی ویروس کرونا چه آثاری برروی محیط زیست می تواند داشته باشد؟

ویروس کرونا با توجه به تغییری که در الگوی زندگی انسان ها ایجاد کرده، به طور حتم می تواند آثار مستقیم و غیرمستقیمی را به دلیل تغییرات الگویی نیز در محیط زیست از خود بر جای بگذارد.

این اثرات که به صورت مستقیم و غیرمستقیم محیط زیست را تحت تاثیر خود قرار می دهد، در ۲ دسته مثبت و منفی قابل تقسیم بندی بوده و از جهات مختلف می توان به آن نگاه کرد.

بررسی این آثار همچنین می تواند کمک ویژه ای به کنترل آثار مخرب این ویروس بر محیط زیست داشته باشد که باید مورد توجه جدی دستگاه های ذیربط، به خصوص ستاد مقابله با کرونا استان نیز قرار گیرد.

 آثار مثبت این ویروس شامل چه موضوعاتی هستند؟

در روزهای نخست شیوع این ویروس گزارش هایی مبنی بر آثار این بیماری مطرح شده بود که نخستین و اصلی ترین آن کاهش آلودگی و بهبود کیفیت هوا بود که این مساله ناشی از کاهش مصرف سوخت انرژی و تردد بین شهری و شهری خودروها بود تا جایی که کاهش مصرف انرژی در برخی از واحدهای صنعتی نیز باعث شد تا میزان انتشار کربن و گازهای گلخانه ای هم کاهش پیدا کند و نتایج مثبتی را برای کاهش پدیده گرمایش جهانی رقم بزند.

البته این اتفاق پس از ایجاد دوباره فعالیت های روزمره مردم در موضوع کرونا و عادی شدن شرایط برای آنان، با مشکلاتی نیز روبرو شد تا جایی که با افزایش دوباره تردد خودروها، وضعیت هوا به شرایط عادی خود بازگشت.

از موارد دیگر مثبت بودن این ویروس بر محیط زیست می توان به کاهش آلایندگی های صوتی در محیط های شهری به دلیل کاهش ترددها اشاره کرد که این موضوع هم موقتی بوده و دوباره به وضعیت سابق خود بازخواهد گشت.

البته اعمال دوباره قرنطینه و محدودیت های جدید نیز می تواند تاثیرگذار باشد ولی به علت موقت بودن، رویکرد پایداری را برای محیط زیست ایجاد نخواهد کرد.

پس به صورت کلی و در زمینه آثار مثبت ویروس کرونا برروی محیط زیست می توان بهبود کیفیت هوا، کاهش مصرف سوخت، جلوگیری از انتشار کربن اشاره کرد اما باید توجه داشت که تمامی موارد اعلام شده موقتی بوده و نمی توان به عنوان عناصری پایدار برروی آنها برنامه ریزی کرد.

ایرنا. و در خصوص آثار منفی این ویروس؟

در رابطه با این موضوع، به ویژه در بخش کیفیت آب و خاک آثار منفی قابل توجهی وجود دارد تا جایی که با ماندگاری طولانی مدت این ویروس صدمات جبران ناپذیری بر انسان وارد می شود و به همین سبب باید اقدامات پیشگیرانه ای برای این موضوع در نظر گرفت.

این مساله نیز حایز اهمیت است که با کاهش منابع آبی در آینده ممکن است با کاهش کمی آن روبرو شویم و همچنین استفاده بیشتر از مواد شوینده در بلند مدت می تواند کاهش کیفی آب را به همراه داشته باشد.

استفاده از ضدعفونی کننده، به خصوص در معابر شهری هم می تواند آسیب های جدی به محیط زیست وارد کند چرا که با ورود این مواد به فاضلاب های شهری ممکن است به راحتی تصفیه نشوند و مشکلاتی را ایجاد کنند.

ورود پسماندهای ناشی از تجهیزات حفاظتی مانند ماسک و دستکش که وارد منابع آبی از جمله رودخانه ها شده که نه تنها موجب آلودگی وسیع آب می شود بلکه می تواند در حیات موجودات آبزی نیز اختلال ایجاد کرده و حتی باعث کاهش تنوع و تعداد گونه های آبزی و دریایی شود.

متاسفانه برای این پسماندها هیچ برنامه و مدیریت واحدی وجود ندارد و همراه با پسماندهای عادی و از طریق دفن زباله مدیریت می شوند در حالی که این مساله در سلامت انسان ها تاثیرگذار بوده و باعث آلودگی خاک ها شده و حتی در آب های زیرزمینی هم می توانند اثرگذار باشند.

به صورت کلی می توان نتیجه گرفت که آثار منفی ویروس کرونا بر محیط زیست ماندگار و خطرناک تر هستند.

راهکارهای مهم در خصوص کنترل آثار منفی ویروس کرونا بر محیط زیست چه مواردی هستند؟

این موارد شامل مدیریت صحیح در حوزه پسماند، جمع آوری پسماندهای مربوط به این بیماری از جمله ماسک، دستکش، پسماندهای ناشی از مصرف بیماران کرونایی و پسماندهای بخش کرونا بیمارستان ها هستند که با نظارت بر این حوزه ها می توان از خطرات زیست محیطی تا حد زیادی جلوگیری کرد.

نحوه انتقال پسماندهای کرونا نیز همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده تا جایی که این انتقال با توجه به دستورالعمل های بهداشتی و زیست محیطی باید به انجام برسد.

نحوه دفع پسماندهای کرونایی نیز می تواند همراه با پوشش آهک و یا استفاده از زباله سوزهای بیمارستانی صورت پذیرد که در روش نخست هزینه بالاتری باید برای آن در نظر گرفت.

کلید واژه :

آثار مثبت و منفی کرونا بر محیط زیست

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha