کد خبر : ۳۴۹۲۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید کود کمپوست مرغوب از زباله های انباشت شده در منطقه دوهزار تنکابن

با تولید کود کمپوست مرغوب و با کیفیت از زباله های انباشت شده در سایت پسماند واقع در منطقه پرده سر دوهزار تنکابن ، این شهرستان به سوی تحقق شهری سبز و عاری از…

تولید کود کمپوست مرغوب از زباله های انباشت شده در منطقه دوهزار تنکابن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سرانجام پس از سال ها انتظار، کارخانه ۲۵۰ تنی پسماند شهرستان تنکابن به مرحله تولید کود کمپوست رسید و از این پس تمامی زباله های انباشت شده و همچنین ورودی روزانه به این سایت تبدیل به کودی با کیفیت می شود که می تواند جایگزین خوبی برای کودهای حیوانی و شیمیایی باشد.

هرچند در گذشته اقداماتی در این زمینه صورت گرفته بود اما سو مدیریت، فقدان برنامه ریزی هدفمند و نبود جدیت لازم، باعث شده بود تا موفقیتی حاصل نگردد و این پروژه دچار بلاتکلیفی و حتی فراموشی شود اما در سال های اخیر با بحرانی شدن موضوع پسماند در کشور و بویژه استان مازندران، حل این مشکل به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار مدیریت شهری مبدل گشت و مسئولان عزم خود را جزم نمودند تا این چالش زیست محیطی را در قالب احداث کارخانه کمپوست یا نیروگاه زباله سوز برای همیشه نابود سازند.

فعالیت کارخانه کمپوست پسماند ۲۵۰ تنی تنکابن همزمان با دومین روز از هفته دولت امسال در منطقه پرده سر بخش خرم آباد این شهرستان افتتاح شد. این کارخانه که در بهمن ماه ۹۶ تنها ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشت با حمایت های دولت تدبیر و امید و تخصیص اعتبار هشت میلیارد تومانی فاز نخست آن به بهره برداری رسید.

برای احداث این کارخانه کمپوست به همراه تونل زهکش و تصفیه خانه شیرابه از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب مبلغ ۲۷ میلیارد تومان اختصاص یافت و اکنون این سرمایه گذاری عظیم و تلاش های شبانه روزی مسئولان به نتیجه رسیده و به برکت این اتفاق بزرگ در آینده ای نزدیک نه تنها سنگینی بار ۳۰ ساله آلودگی پسماند از دوش جنگل های بکر تنکابن برداشته می شود بلکه مردمان این دیار از یک خطر جدی زیست محیطی نجات خواهند یافت.

خواستیم و توانستیم

یک شهروند تنکابنی که از شنیدن خبر تولید کود کمپوست از زباله در سایت پرده سر شادمان بود، گفت: علت شادی من به نتیجه رسیدن تلاش های مسئولان در سایه حمایت های رهبری و دولت است که سرانجام توانستیم به این موفقیت دست یابیم.

علی امینیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متأسفانه در این مدت برخی افراد ادعا می کردند که نمی توانیم از زباله به کود کمپوست برسیم و خیلی سنگ اندازی می کردند اما دیدید که این اتفاق مهم افتاد و روسیاهی برای آنها ماند.

وی اظهار داشت: با تولید کود کمپوست مسلماً از میزان زباله انباشت شده در سایت پرده سر کاسته خواهد شد و به مرور زمان شرایط فعلی سایت تغییر خواهد کرد.

به گفته این شهروند تنکابنی، در کنار این اتفاق بزرگ شهروندان نیز باید از میزان تولید زباله خود بکاهند تا روند تغییرات در سایت با سرعت بیشتری صورت گیرد.

وی یادآور شد: امیدوارم مکان فعلی سایت پرده سر که در میان جنگل واقع شده در سال های آینده تبدیل به پارک جنگلی شود و دیگر آثاری از آن همه زباله وجود نداشته باشد.

کارشناسان و صاحبنظران بخش کشاورزی نیز معتقدند که کود کمپوست نسبت به کود شیمیایی، مزایای بیشتری دارد و استفاده از این کود در کشاورزی افزایش مقاومت گیاه به سرما، گرما و محرک های محیطی را به همراه خواهد داشت.

آنان کاهش تبخیر از سطح خاک، جلوگیری از سله بستن خاک، سهولت جذب مواد غذایی توسط گیاه، کاهش صدمات وارده از شرایط خاک های شور و نامتعارف و بهبود عملکرد گیاه، کاهش خطر آلاینده ها در خاک و اثر خنثی کنندگی را از دیگر مزایای کود کمپوست می دانند.

با این اوصاف تولید کود کمپوست علاوه بر مزیت های زیست محیطی، دارای ارزش افزوده بالایی است و شهرداری تنکابن می تواند از این محل کسب درآمد کند و بخشی از هزینه ای جاری خود را جبران نماید.

تفکیک زباله از مبدا

یک عضو شورای اسلامی شهر تنکابن به اهمیت تفکیک زباله از مبدا در تولید کود کمپوست اشاره کرد و گفت: تاکنون سرمایه گذاری زیادی در سایت پرده سر صورت گرفته و اگر می خواهیم محصول نهایی که همان کود کمپوست است از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید شهروندان در تفکیک زباله از مبدا مشارکت بیشتری داشته باشند.

علیرضا فلاحتکار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در روزگارانی نه چندان دور میزان روزانه زباله ورودی به سایت ۱۷۰ تن بود که با آموزش ها، پیگیری ها و تفکیک هایی که صورت گرفت این رقم به ۱۰۰ تن کاهش یافت.

وی یکی از عوامل کاهش زباله های ورودی به سایت را نتیجه مشارکت اجتماعی شهروندان برشمرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه نزدیک به ۸۶ هزار نفر از جمعیت شهرستان تنکابن در روستاها زندگی می کنند، اگر مشارکت خوبی را شاهد باشیم می توانیم حدود ۵۰ تن از این میزان زباله را کاهش دهیم.

فلاحتکار خاطر نشان کرد: کود کمپوست تولیدی این کارخانه کمتر از ۱۰ درصد ناخالصی دارد و اگر تفکیک زباله از مبدا به درستی صورت گیرد این میزان ناخالصی کمتر خواهد شد.

وی یادآور شد: با انتقال زباله های برگشت خورده از خط کمپوست به کارخانه زباله سوز نوشهر میزان انباشت زباله ها در سایت به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت و شرایط محیطی سایت پرده سر مناسب تر خواهد شد.

ورودی روزانه ۱۰۰ تن زباله

سرپرست شهرداری تنکابن درباره فرآیند تولید کود کمپوست در این کارخانه گفت: در حال حاضر روزانه یکصد تن زباله به سایت پرده سر وارد می شود که پس از ورود به دستگاه سورتینگ توسط ۲۰ نیروی انسانی که در این مکان مستقر هستند جداسازی شده و پس از آن وارد خط بازیافت می شود.

مسعود ردایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در گذشته میزان بازیافتی ها حدود ۴۰ الی ۴۵ درصد بود که با به کارگیری نیروی انسانی میزان آن به حدود ۳۰ درصد کاهش یافته و در آینده قرار است صنایع تبدیلی در این سایت ایجاد شود تا از آنها بتوان مواد اولیه بازیافتی گرانول و غیره را تولید نمود.

وی اظهار داشت: مواد آلی اولیه پس از خروج از انتهای دستگاه و مرحله هوادهی و زیر و رو کردن آن توسط دستگاه ویندرو ترنر، وارد خط نهایی می شود که محصول آن کود کمپوست با کیفیت بالا خوهد بود.

ردایی با بیان اینکه کیفیت کود تولید شده بسیار مطلوب و از ارزش تجاری بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: کود تولید شده کمتر از ۱۰ درصد ناخالصی دارد و کیفیت آن از کودهای حیوانی و مرغی نیز بهتر بوده و قرار است در واحد فضای سبز، پارک ها و نهال های سطح شهر استفاده شود.

وی یادآور شد: یکی از نیازهای این کارخانه دستگاه ویندرو ترنر بود که می بایست از خارج کشور به مبلغ ۵۰۰ هزار یورو خریداری می شد که در شرایط سخت تحریم های ظالمانه این اتفاق افتاد و پس از ۹ ماه در سایت پرده سر مستقر گردید.

شهرستان ۱۷۰ هزار نفری تنکابن در غرب مازندران قرار دارد.

 

کلید واژه :

تحقق رویای سبز پسماندی در تنکابن

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha