کد خبر : ۳۴۹۲۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده ۱۰۰ درصدی از آب های تجدیدپذیر در کشور

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به فشار بیش از حد روی منابع انرژی در ایران گفت: به طور میانگین ما در کشور از ۱۰۰ درصد آب های تجدیدپذیر خود استفاده می کنیم.

استفاده ۱۰۰ درصدی از آب های تجدیدپذیر در کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی در رویداد کلیماتون که عصر امروز به صورت آنلاین برگزار شد ضمن اشاره به اثرات تغییرات اقلیم بر زندگی انسان اظهار کرد: براساس مدل های پیش بینی به دلیل تغییرات اقلیم زمان وقوع، نحوه ریزش و شدت بارش ها در کشور ما تفاوت چشمگیری نسبت به گذشته خواهد داشت. از سوی دیگر بی توجهی به آمایش سرزمینی در ایران و بارگذاری های اشتباه سبب شده است که همزمان با تغییر اقلیم با مشکلات زیادی مواجه شویم.

وی در ادامه ضمن اشاره به برداشت بیش از حد از آب های تجدیدپذیر در کشور ما گفت: در تمام دنیا سقف برداشت از آب های تجدیدپذیر ۴۵ درصد است اما در ایران برای مثال در خراسان ۱۲۰ درصد از آب های تجدیدپذیر مصرف می شود و در ارومیه نیز این رقم ۷۵ درصد است. به طور میانگین در کشور ما از ۱۰۰ درصد آب های تجدیدپذیر استفاده می شود.

تجریشی با بیان اینکه مصرف بیش از حد سبب شده است که این آب های تجدیدپذیر تبدیل به آب های تجدیدناپذیر شوند، تصریح کرد: متاسفانه ما در مصرف انرژی هم وضعیت خوبی نداریم و حتی شدت مصرف انرژی در کشور ما بیش از کشور چین است این درحالیست که ما می توانیم با اصلاح الگوی مصرف نقش زیادی در بهتر شدن این  وضعیت داشته باشیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: گرم شدن مناطق مختلف، از بین رفتن تالاب ها، تولید گازهای گلخانه ای، ایجاد گرد و غبار و... ازجمله مواردی هستند که می توان با تغییر الگوی مصرف نقش به سزایی در کنترل آن ها داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش دما در کشور ما به معنای افزایش نیاز به مصرف آب است، اظهار کرد: این درحالیست که ما با کمبود آب مواجه هستیم و افزایش برداشت از آب های سطحی و زیرزمینی به معنای خشک شدن تالاب ها و ایجاد گرد و غبار است همچنین فرونشست زمین نیز بر اثر افزایش مصرف آب رخ می دهد. برای مثال اکنون در اطراف شهر تهران ۳۵ سانتیمتر نشست زمین داریم.

تجریشی در ادامه تصریح کرد: در ازای یک درجه سانتیگراد افزایش دما، ۱۰ درصد تبخیر و تعرق افزایش می یابد یعنی ۱۰۰۰ مترمکعب آب بیشتر برای تولید ۴ تن گندم و تامین امنیت غذایی نیاز داریم. از این رو افزایش رقابت آب به معنای تضاد بین کشاورزی و شرب، تضاد بین امنیت غذایی و وارد کردن گندم و تضاد بین تامین نیاز زیست محیطی تالاب ها و آب شرب است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از سوی دیگر در مقیاس کوچکتر اثرات تغییر اقلیم در داخل شهرها بسیار بدتر است، گفت: شهرها مانند جزایری هستند که دمای بسیار زیادی دارند. بسیاری از اوقات ما در شهرها با افزایش دمای تابستان مواجه هستیم و به معنای آن است که فشار روی منابع آب و انرژی بیشتر می شود.

وی با اشاره به اینکه در این شرایط با افزایش خسارت به اقتصاد و محیط زیست مواجه هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر شهرهای ما آسیب پذیر هستند و برای تامین آب در بسیاری از شهرها با مشکل مواجه هستیم همچنین در بسیاری از شهرهای بزرگ مشکل کیفیت منابع آب داریم چراکه فشار روی آب های یک کشور ابتدا در کمیت سپس در کیفیت آن تاثیرگذار است. برای مثال در حال حاضر مجبوریم که برای تهران از فواصل دورتری آب تامین کنیم تا این شهر بتواند به حیات خود ادامه دهد همچنین در تهران ۵ هزار مگاوات کمبود برق داریم. تمامی این ها به معنای ناپایداری و از بین رفتن سرزمین است.

به گفته تجریشی حدود ۱۲ سال پیش طرح جامع مدیریت روان آب های سطحی برای شهر تهران طراحی شد. ازآنجایی که اکنون با تغییرات اقلیم و بارش های ناگهانی مواجه هستیم این زیرساخت ها کفایت نمی کند و از این رو ما نسبت به روان آبهای سطحی بسیار خسارت پذیر هستیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: متاسفانه در هیچ کدام از مطالعات روان آب ها اثرات تغییرات اقلیم دیده نشده است.

وی با تاکید بر اینکه در آینده آسیب پذیری ما نسبت به تغییرات اقلیم افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: افزایش مصرف آب و برق فشار بیشتری روی منابع انرژی خواهد آورد البته راه حل هایی برای حل این معضلات وجود دارد و ما هرچه از دانش خود برای حل این مشکلات بیشتر استفاده کنیم،  دانش ما بیشتر می شود.

 تجریشی در پایان اظهار کرد: درحال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست طرحی برای کل کشور اجرا و آسیب پذیری تمام شهرها را نسبت به تغییر اقلیم ارزیابی کرده است. اکنون شهرها در حال رتبه بندی شدن هستند و در آینده نیز راهکارهایی برای افزایش تاب آوری آن ها ارائه خواهد شد.

انتهای پیام

کلید واژه :

استفاده ۱۰۰ درصدی از آب های تجدیدپذیر در کشور

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha