کد خبر : ۳۴۹۲۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نخاله و ظروف پلاستیکی، عامل پس زدگی فاضلاب در شهرهای خوزستان

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: نخاله ها و ظروف پلاستیکی که در سیستم های جمع آوری آب های سطحی در برخی از شهرها به خطوط اصلی شبکه فاضلاب منتقل می شود، باعث انسداد خطوط اصلی شبکه فاضلاب شده و عدم کنترل توسط متولیان جمع آوری آب های سطحی، باعث پس زدگی فاضلاب می شود.

نخاله و ظروف پلاستیکی، عامل پس زدگی فاضلاب در شهرهای خوزستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرزان عباسیان در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در خصوص جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب در خوزستان اظهار کرد: حسب ماده ۵۵ از قانون تشکیل شهرداری ها؛ جمع آوری آب های سطحی از وظایف تکلیفی آن ها محسوب می شود اما شرکت آبفای خوزستان با تاکید  مدیرعامل خود مبنی بر هم افزایی با شهرداری ها در زمان بارندگی و به منظور مشارکت در مدیریت بحران و افزایش تاب آوری شهری و تعامل با دستگاه های خدمات رسان، اقداماتی در جهت حل مشکلات شهروندان انجام داده و می دهد.

وی با اشاره به نبود سیستم دفع آب های سطحی در شهرهای خوزستان افزود: با توجه به این که شهرداری ها در شهرهای آبادان، خرمشهر، ماهشهر، بندر امام، شادگان و سوسنگرد یا فاقد سیستم دفع آب های سطحی هستند یا سیستم دفع آب های سطی ناقصی دارند، ایستگاه های مرکزی را تقویت کرده ایم تا به سیستم مدیریت شهری بعد از بارندگی ها کمک شود و امکان دفع آب از این شهرها آسان تر شود.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آبفا خوزستان تصریح کرد: نخاله ها و ظروف پلاستیکی که در سیستم های جمع آوری آب های سطحی در برخی از شهرها به خطوط اصلی شبکه فاضلاب منتقل می شود، باعث انسداد خطوط اصلی شبکه فاضلاب شده و عدم کنترل توسط متولیان جمع آوری آب های سطحی، باعث پس زدگی فاضلاب می شود و این نخاله ها با وارد شدن به ایستگاه های پمپاژ به این ایستگاه ها نیز خسارت وارد می کنند.

 عباسیان عنوان کرد: شرکت آب و فاضلاب خوزستان از مردادماه سال جاری نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم در راستای پیش بینی مشکلات فصول بارندگی، پیشگیری از آبگرفتگی های احتمالی، تسریع و تسهیل در هدایت آب های سطحی و همیاری با شهرداری های آبادان، خرمشهر، بندر امام، ماهشهر، شادگان، چمران و سوسنگرد اقداماتی انجام داده است.

وی با اشاره به این اقدامات گفت: در شهرهای آبادان، خرمشهر، بندر امام، ماهشهر، شادگان، چمران و سوسنگرد به علت شرایط توپوگرافی مناطق و شیب اندک و مسطح بودن، ۳۰ ایستگاه پمپاژ فاضلاب مهم و اثرگذار در این شهرها شناسایی و با هدف افزایش ظرفیت دفع آب های سطحی و هدایت روان آب در بارش ها نسبت به لایروبی اصولی، نصب الکتروپمپ های با توان بالا، انجام تعمیرات اساسی دیزل ژنراتورها و تابلوهای برق قبل از شروع فصل بارندگی اقدام شده است.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آبفا خوزستان افزود: در راستای پیشگیری از پس زدگی فاضلاب و با توجه به سرقت درب آن ها، نسبت به نصب ۲ هزار حلقه درب فاضلاب (منهول) در شهرهای مذکور خصوصا در آبادان و خرمشهر اقدام شده است. با توجه به آمار کارشناسان، حدود ۴۰ درصد از پس زدگی فاضلاب ناشی از مفقودی درب منهول به دلیل ورود اشیاء خارجی و انسداد تدریجی منهول است.

عباسیان با اشاره به لایروبی خطوط اصلی فاضلاب تصریح کرد: به منظور بهره مندی از ظرفیت کامل خطوط اصلی شهرهای آبادان، خرمشهر، بندر امام، ماهشهر، شادگان، چمران و سوسنگرد به عنوان شاهرگ های حیاتی دفع بهداشتی و ضرورت رفع رسوب گذاری داخلی خطوط، نسبت به لایروبی اصولی به طول ۷۰۰ کیلومتر اقدام شده است.

وی در خصوص تهیه و تامین پمپ با توان بالا در شهرهای جنوبی گفت: با هدف افزایش ظرفیت سیستم دفع فاضلاب و ایستگاه های پمپاژ هنگام بارندگی ها و پیشگیری از آبگرفتگی معابر و کمک به دفع و هدایت آب های سطحی، شرکت آبفای خوزستان نسبت به تهیه و تامین ۴۰ دستگاه الکترو پمپ مستغرق با توان بالا از نوع لجن کش اقدام کرده و این پمپ ها در محل های ایستگاه های پمپاژ فاضلاب تاثیرگذار نصب شده اند.

معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آبفا خوزستان افزود: به منظور افزایش ظرفیت ایستگاه های پمپاژ فاضلاب در شهرهای جنوبی، ۳۰ دستگاه الکتروپمپ تعمیر اساسی و اصولی شده و وارد مدار بهره برداری شده اند.

انتهای پیام

کلید واژه :

نخاله و ظروف پلاستیکی

،

عامل پس زدگی فاضلاب در شهرهای خوزستان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha