کد خبر : ۳۴۹۲۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

برنامه های شهرداری تهران برای مقابله با اثرات تغییر اقلیم

شهردار پایتخت با اشاره به اهمیت تاب آوری در برابرتغییرات اقلیمی گفت: با توسعه فضای سبز، نوسازی حمل و نقل عمومی و سایر اقدامات محیط زیستی به دنبال کاهش اثرات تغییرات اقلیمی در تهران هستیم.

برنامه های شهرداری تهران برای مقابله با اثرات تغییر اقلیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پیروز حناچی شهردار تهران در مراسم افتتاحیه رویداد کلیماتون با اشاره به اینکه تغییر اقلیم معضل زیست محیطی پیش روی جهان است گفت: چراکه تا سال ۲۰۵۰ چیزی حدود ۶۸ درصد جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند و نمی توان مدیریت شهری را بدون توجه به این معضل پیش برد.

وی ادامه داد: ابعاد هشدار دهنده اجتماعی، اقتصادی راجع این تغییر اقلیم تا حدودی ابعاد امنیتی هم پیدا کرده است که ناشی از توسعه لجام گسیخته یک قرن اخیر، بارگذاری بیش از حد در شهرها، انتشار آلودگی های محیط زیست همچون آلودگی آب خاک و هوا، که پایداری حیات شهرها را تحت تأثیر خود قرار داده است.

حناچی توجه به تاب آوری در مقابل تغییرات اقلیم و افزایش ظرفیت انطباق شهرها با این پدیده را از جمله مهمترین ابعاد مدیریت شهری برشمرد.وی افزود: به وجود آمدن جزایر گرمایی از جمله نشانه های وقوع تغییر اقلیم در تهران است.

شهردار تهران گفت: کشور ما به دلیل قرار گرفتن بر روی کمربند خشک زمین از دیرباز با این معضلات مواجه بوده است، همچون معضل تاریخی کمبود آب که نیاکان ما راه حل هایی منطبق با این شرایط اقلیمی پیدا کرده بودند.

وی معماری ایرانی را که همواره نگاه هوشمندانه ای به پیرامون خود داشته است ناشی از این شرایط و نگاه هوشمندانه نیاکان ما به آن برشمرد و گفت: در بین کشورهای اسلامی آن چیزی که شاخص تر از همه می درخشد معماری ایرانی است که این انطباق را به نمایش می گذارد.

حناچی با بیان اینکه این نگاه هوشمندانه طی سده قبل مورد غفلت قرار گرفته است، افزود: به همین دلیل تهران همچون دیگر کلانشهرها با معضل محیط زیستی مواجه شده است.

شهردار تهران در ادامه شیوع بیماری کرونا را از جمله دلایل بی توجهی به اقلیم و محیط زیست برشمرد و گفت: این بیماری به ما آموخت که همه ما در سیستم وابسته با یکدیگر زندگی می کنیم و محیط زیست می تواند حیات جمعی را تحت تأثیر قرار دهد.

وی افزود: اهمیت برنامه ریزی با هدف تاب آوری در برابر تغییرات اقلیمی از جانب اقشار پیگیری می شود و این رویداد بین المللی می تواند نیاز به اقدامی همگانی و مسئولیت پذیری مشترک است.

حناچی گفت: شهرداری تهران با کاهش پسماند، توسعه فضای سبز، نوسازی حمل و نقل عمومی، به دنبال کاهش اثرات تغییرات اقلیمی در تهران است.

 

کلید واژه :

برنامه های شهرداری تهران برای مقابله با اثرات تغییر اقلیم

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha