کد خبر : ۳۴۹۲۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چرا با گذر زمان جهان گرمتر می شود؟

تار کیهانی، نوار های گاز و گرد و غبار که کهکشان ها را بهم پیوند می دهند، بزرگترین ساختار های جهان هستند و پژوهشی جدید نشان می دهد که با گذر زمان گرمتر می شوند.

چرا با گذر زمان جهان گرمتر می شود؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اخترشناسان با استفاده از پدیده ای به نام «اثر سونیائف زلدوویچ» به این موضوع پی برده اند که این نوار ها نسبت به ۸ میلیارد سال پیش، ۳ برابر گرمتر شده اند.

یکی از محققان موسسه «فیزیک و ریاضیات جهان کاولی» به نام «ریو ماکیا» اعلام کرده:

«با ترکیب جدیدترین اطلاعات با یک مدل تئوری پیشرفته، توانستیم نحوه تکامل دمای گیتی و ارتباط آن با شکل گیری یک ساختار بزرگ در هستی را مشخص کنیم.»


تار کیهانی کار خود را به عنوان مواد متصل به اولین کهکشان ها در جهان آغاز کرد. با گذر زمان، تاثیر گرانشی آن برجسته تر شد و گاز های بیشتری را وارد کرد. «یی کوان چیانگ»، محقق مرکز کیهانی شناسی و اخترفیزیک ذره ای دانشگاه ایالتی «اوهایو» گفته:

«با تکامل گیتی، گرانش ماده تاریک و گاز موجود در فضا را باهم به سمت کهکشان ها و خوشه های کهکشانی می کشد. این کشش به اندازه ای شدید است که گاز های بیشتری شوکه شده و گرم می شوند.»

با اندازه گیری دمای این نوار های بین کهکشانی، احتمالا تشخیص دمای جهان در دوره های مختلف ممکن می شود. این کار را می توان از طریق فرایندی به نام اثر سونیائف زلدوویچ انجام داد.

امروزه می توان پژواک «مه بانگ» یا «بیگ بنگ» را به صورت تابش زمینه کیهانی مشاهده کرد. میلیارد ها سال پیش این تابش الکترومغناطیسی با الکترون های داغ درون نوار ها روبه رو شد، انرژی را جمع کرد و گاز نمایان شد. میزان بروز این اثر بستگی به فشار حرارتی دارد که توسط دمای الکترون ها تعیین می شود. با تعیین دمای اثر سونیائف زلدوویچ، می توان فشار حرارتی درون گاز را متوجه شد.

جزئیات تابش زمینه کیهانی توسط ماهواره «پلانک» آژانس فضایی اروپا (ESA) تامین شده و مشاهده کهکشان ها مربوط به «نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون» (SDSS) می شود. با ترکیب این داده ها، اخترشناسان توانسته اند به جرئیات گرمایش بین کهکشانی پی ببرند.

این تیم متوجه شد که میانگین دمای الکترون در این نوار ها از ۷۰۰ هزار کلوین در نزدیک به ۸ میلیارد سال پیش به تقریبا ۲ میلیون کلوین رسیده است. این گرما نتیجه ورود جریان گاز به این نوار ها است و در ساختار های در حال فروپاشی گرم می شوند. با گذر زمان دمای این نوار ها همچنان افزایش پیدا می کند.

منبع: دیجیاتو

انتهای پیام/

کلید واژه :

چرا با گذر زمان جهان گرمتر می شود؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha