کد خبر : ۳۴۹۱۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

«انرژی هسته ای» چگونه به رینگ مبارزه با کرونا آمد؟

سازمان انرژی هسته ای با شیوع ویروس کرونا در کشور با تمام ظرفیت خود به میدان مبارزه با این ویروس آمده است.

«انرژی هسته ای» چگونه به رینگ مبارزه با کرونا آمد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

فناوری هسته ای دانشی است که نقشی بیش از تصوراتمان در زندگی دارد و حالا سانتریفوژهایش هم برای مقابله با ویروس منحوس کرونا استفاده می شوند، در میان علوم مختلف زمانی که به اسمش می رسیم متوجه حساسیت اش می شویم. وقتی صحبت از آن می شود ناخودآگاه تمام تصوراتمان در بمب ها و انفجار هایی بزرگ خلاصه می شوند؛ موضوع، فناوری هسته ای است که با این تصور فاصله زیادی دارد، دانشی که از چندین دهه قبل غربی ها برای سنگ اندازی و جلوگیری از دست یافتن جمهوری اسلامی ایران به آن از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

با این حال ایران توانست با تکیه بر توانمندی ها و نخبگان داخل کشور، دانش هسته ای را بومی کند و به یکی از قدرت های بزرگ در این زمینه تبدیل شود، این فناوری نقشی بیش از آنچه تصور کنیم در زندگی مان پیدا کرده است؛ مثلا این روز ها و در شرایط شیوع ویروس کرونا، فناوری هسته ای تمامی ابزارهایش را به کار گرفته و به رینگ مبارزه با کرونا آمده است. سازمان انرژی اتمی با استفاده از این دانش هم به درمان بیماران کرونایی و با ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی به پیشگیری از ابتلا به آن کمک می کند. در ادامه این گزارش به معرفی دستگاه ها و اقدامات سازمان انرژی اتمی می پردازیم که در حوزه های مختلف مثل پزشکی و کرونا به کمک ایرانیان آمده است.

البته آژانس بین المللی انرژی اتمی اواسط فروردین ماه اعلام کرد که تجهیزات تشخیص ویروس کرونا بر اساس علوم هسته ای به حدود ۴۰ کشور جهان ارسال خواهد کرد. این روش «آر. ان. ای» ویروس کرونا را شناسایی می کند. این آژانس در بیانیه ای اعلام کرد که ده ها آزمایشگاه در آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای لاتین و کارائیب تجهیزات و کیت های تشخیصی را دریافت خواهند کرد. اولین محموله از این تجهیزات به ارزش ۴ میلیون یورو برای کشور های ایران، مصر، کنیا، نیجریه، تایلند، ویتنام، کوبا، پرو و اروگوئه ارسال شد.

کاظم غریب آبادی نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین اواسط فروردین ماه اعلام کرد که آژانس انرژی اتمی دو دستگاه تشخیص سریع کرونا به تهران ارسال می کند.

پیشگیری از ابتلا به کرونا با ضد عفونی کردن تجهیزات

با افزایش شیوع ویروس کرونا سازمان انرژی اتمی و شرکت های تحت نظر این سازمان، شروع به ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی کردند، تجهیزاتی مثل ماسک، گان و ...؛ آن هم با روش پرتودهی گاما یا پرتودهی الکترون! بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت وگو باشگاه خبرنگاران جوان در این رابطه گفت: اخیرا در مسئله ویروس کرونا، این سازمان با همه ظرفیت به میدان آمده و ۲۴ ساعته در حال استریل کردن تجهیزات پزشکی به خصوص ماسک و گان هاست.


تولید واکسن درمان کرونا با زونال پیوسته

یکی از خاص ترین و پیچیده ترین دستگاه ها، «سانتریفیوژ زونال پیوسته» است. دستگاهی که به جز ایران در جهان تنها سه تولید کننده دارد و وظیفه اصلی اش تولید واکسن های ضد ویروسی است، می توان برای تولید واکسن هر نوع بیماری ویروسی از این دستگاه استفاده کرد. کارشناسان می گویند مزیت های بارز مثل کیفیت و ظرفیت بالای تولید دارو توسط این دستگاه شانس آن را برای تولید داروی های موثر مثل داروی درمان کرونا بالا برده است، این سانتریفیوژ که جزء موارد تحریمی است و سازنده های خارجی حاضر به فروش آن به ایران نیستند.

درمان ریه کرونایی ها با دستگاه تنفسی

از آنجا که کرونا ریه افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد و تنفس آنها را با مشکل مواجه می کند، محققان این دستگاه را تولید کردند که ترکیبی از هوا و اکسیژن قابل کنترل را با یک جریان به ریه بیماران کرونایی پمپ می کند. این روند تا جایی ادامه می یابد که بافت آسیب دیده ریه بیمار را ترمیم کند.

تولید آب از هوا!

دستگاه بعدی که در شرایط اضطراری به کمک ما می آید و از رطوبت هوا آب تولید می کند، دستگاه تولید آب از هواست، البته این شرایط ضروری می تواند شامل زلزله و سایر حوادث باشد که موجب عدم دسترسی به آب شرب می شود، اغلب روش استفاده از این فناوری به این صورت است که هوا درون لوله های مارپیچی حرکت می کند و بعد از متراکم و خنک شدن موجب تولید آب می شود. تولید آب شرب با استفاده از این فناوری در برخی از دستگاه ها هفتصد و پنجاه کیسه یک و نیم لیتری است.

سانتریفیوژ توبولار

سانتریفیوژ توبولار دارای کاربرد های مختلفی در زمینه جداسازی «جامد از مایع» یا «مایع از مایع» در صنایع نفت، دارویی و غذایی کاربرد دارد. همچنین از آن در زیست شناسی و پلاسمای خون استفاده می شود و پایه عملکردش به دوران روتورش برمی گردد که در برخی دستگاه های تولید داخل سرعتش به ۱۶ هزار دور در دقیقه می رسد.

پای دانش هسته ای به آزمایشگاه ها هم باز شده است

دانش هسته ای نیاز های ملموس تری را هم هدف قرار داده و پایش را به آزمایشگاه ها هم باز کرده است. «سانتریفیوژ رو میزی» که از آن برای آزمایش روی نمونه ها استفاده می کنند. سرعت چرخش اجزای داخلی اش ۴هزار دور در دقیقه است و قابل رقابت با بهترین برند های خارجی بوده همچنین قیمتش کمتر از نصف این برند هاست.

البته همراهی دانش هسته ای در صنعت پزشکی فقط به این موارد محدود نمی شود و موارد درمانی آن بسیار گسترده تر است. سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این رابطه به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است که به دلیل نیاز هایی که در حوزه پزشکی وجود دارد، باید در جهت پیشرفت حرکت کنیم. مثلا در حال حاضر مشغول تهیه دارو هایی خاص برای درمان تومور های سرطانی هستیم یا در کنار این موضوع «پروژه تترا» که وظیفه آن تولید رادیو دارو با استاندارد بالاست را پیش می بریم؛ «مرکز ملی یون درمانی» با همکاری وزارت بهداشت و درمان اقداماتی را انجام دهد، این مرکز پروژه های مهم در کشور و حتی منطقه است که بیش ۳۰۰ میلیون دلار برای آن هزینه شده که یکی از خدمات اصلی آن درمان قطعی برخی سرطان هاست. تولید واکسن چهار ظرفیتی برای درمان تب برفکی دام ها، تولید پلاسمای سرد اتمسفری برای سرطان تراپی و ترکیبات مختلف دوتریم برای کاربرد های دارویی که در مجتمع آب سنگین خنداب تهیه می شود از جمله دستاورد های مهم دیگر در عرصه هسته ای است.

در نهایت با وجود همه تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران به توانایی داخلش اعتماد می کند که آن هم راه پیشرفت در حوزه های مختلف هسته ای بوده و در پی ادامه دادن این مسیر است، پیشرفتی که برای به دست آمدن آن دانشمندان زیادی در این راه جان خود را فدا کردند.

گزارش از محمدجواد رهنما 

انتهای پیام/

کلید واژه :

«انرژی هسته ای» چگونه به رینگ مبارزه با کرونا آمد؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha