کد خبر : ۳۴۹۱۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بدون دلیل سی تی اسکن انجام ندهید

گیتی گفت: لزومی ندارد افراد بدون دلیل برای انجام سی تی اسکن به مراکز درمانی مراجعه کنند، زیرا انجام این فرآیند بدون تجویز پزشک برای سلامتی مضر است.

بدون دلیل سی تی اسکن انجام ندهید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، معصومه گیتی استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: وضعیتی که بیماری کووید۱۹ در حال حاضر ایجاد کرده  هم یک تهدید بسیار جدی محسوب می شود، هم یک فرصت است که از امکانات فضای مجازی بیش از پیش استفاده کنیم. خوشبختانه در زمینه آموزش رزیدنت ها و همکاران از راه دور موفقیت های خوبی داشته ایم. 

او گفت: برخی افراد فکر می کنند که از سی تی اسکن می توان به عنوان یک تست غربالگری استفاده کرد. در حال حاضر مشاهده می کنیم شخصی که یکی از نزدیکانش به کووید۱۹  مبتلا شده  سی تی اسکن انجام می دهد تا متوجه شود خودش هم  مبتلا به بیماری است یا  خیر. این روش نه تنها روش درستی نیست، بلکه برای سلامتی افراد مضر هم هست، زیرا سی تی اسکن دارای  اشعه ایکس بوده و می تواند آسیب های جدی را به فرد و حتی کادر درمان وارد کند.

گیتی افزود: لزومی ندارد افراد بدون دلیل برای انجام سی تی اسکن مراجعه کنند، زیرا این کار علاوه بر اینکه کادر درمان را خسته می کند برای سلامت خود افراد نیز بسیار مضر است و تنها امکانات تصویربرداری مراکز با استفاده بیش از حد فرسوده خواهد شد. امکانات تجهیزاتی، پرسنلی و علمی دارای محدودیت هایی است و باید به جا و درست از آن ها استفاده شود.  

سی تی اسکن

استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: از مردم تقاضا می کنیم اگر مشکوک به کرونا هستند ابتدا به پزشک عمومی، متخصص عفونی یا متخصص اطفال مراجعه کنند تا اگر لازم بود با تشخیص پزشک سی تی اسکن انجام دهند.


بیشتر بخوانید

واکسن ایرانی کرونا پیش از پایان سال قابل استفاده خواهد بود


انتهای پیام/

کلید واژه :

بدون دلیل سی تی اسکن انجام ندهید

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha