کد خبر : ۳۴۹۱۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بستری روزانه حدود ۶ تا ۱۰ کودک مبتلا به کرونا در مشهد

رئیس بخش مراقبت های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد با اشاره به بستری روزانه حدود ۶ تا ۱۰ کودک مبتلا به کرونا در این بیمارستان گفت: بیمارستان اکبر مرکز کودکان کرونایی در استان است و به جز مشهد، از شهرستان ها هم کودکان کرونایی به این بیمارستان منتقل می شوند و تخت ها نسبتا پر هستند.

بستری روزانه حدود ۶ تا ۱۰ کودک مبتلا به کرونا در مشهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر غلامرضا خادمی اظهار کرد: روزانه حدود ۶ تا ۱۰ کودک را با عنوان بیمار کرونایی در بیمارستان اکبر بستری می کنیم و کودکانی نیز هستند که با بیماری های دیگری در بیمارستان بستری شده یا به طور مثال به علت نبود زمان قبل عمل بیمار، در حین یا بعد عمل جراحی از آن ها تست گرفته شده و جواب آن مثبت بوده است.

این پزشک اطفال ادامه داد: ما در این بیمارستان دو بخش داریم؛ یک بخش برای کودکان کرونایی که بدحال نیستند و بخش دیگر آی سی یوی کرونا است که در آن کودکان وضعیت نگران کننده ای داشته و تحت مراقبت ویژه قراردارند. این کودکان اغلب به سندروم  MIS-C (سندروم التهابی چندگانه در کودکان) مبتلا هستند که در آن کودک با شوک و درگیری های قلبی، کلیوی و کبدی مواجه بوده و این موضوع در ارتباط مستقیم با کروناست؛ حتی اگر تست آن ها  منفی باشد.

وی افزود: خوشبختانه اکثر کودکان بهبود می یابند اما آنها نیاز به مراقبت بیشتر، داروها و درمان پیشرفته دارند و با دقت تمام باید وضعیت آن ها کنترل شود. بیمارستان اکبر مرکز کودکان کرونایی در استان است و به جز مشهد، از شهرستان ها هم کودکان کرونایی به این بیمارستان منتقل می شوند و تخت ها نسبتا پر هستند.

کاهش سن کودکان مبتلا به کرونا/ متوسط سن کودکان مبتلا ۵ تا۱۰ سال است

خادمی خاطرنشان کرد: متوسط سن کودکانی که درگیر کرونا می شوند به تدیج درحال کاهش است و درحال حاضر سن آن ها بین ۵ تا۱۰ سال است. برخلاف بزرگسالان که علائم تنفسی دارند، اکثرکودکان با شوک همراه با سندروم MIS-C (سندروم التهابی چندگانه در کودکان) به بیمارستان مراجعه می کنند ولی بعضی از آن ها نیز با علائم خفیف مثل تب و تنگی نفس و اسهال واستفراغ در بخش بیماران کرونایی تحت مراقبت هستند که اکثر آن ها بهبود می یابند اما آمار مرگ ومیر ناشی از سندروم MIS-C (سندروم التهابی چندگانه در کودکان) بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

پیک ابتلا به کرونا در کودکان دو هفته بعد از بازگشایی مدارس اتفاق افتاد

رئیس بخش مراقبت های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد در پاسخ به این سوال که آیا میزان ابتلاء کودکان به کرونا هم درحال حاضر افزایش پیدا کرده است؟، گفت: با گذشت دو هفته از بازگشایی مدارس، پیک کرونا در کودکان ما اتفاق افتاد که درحال حاضر به نظرمن آن پیک ثابت مانده و خوشبختانه بیشتر نشده است.

وی افزود: اکثر کودکان در مخاط تنفسی بینی شان کلونیزه کرونا هستند، به همین دلیل ما تاکید بر روی مدرسه نرفتن آن ها داشتیم زیرا خیلی سریع ویروس دربین آن ها منتشر می شود.

خادمی در مورد نشانه های ابتلاء کودکان به کرونا خاطرنشان کرد: علائم اصلی کرونا در کودکان خفیف بوده و درحد تب جزئی، دل درد، اسهال واستفراغ، بی حالی و به صورت سرماخوردگی ساده و یا در اکثر مواقع کاملا بی علامت است. اگر میزان درگیری زیاد باشد کودکان به سندروم MIS-C (سندروم التهابی چندگانه در کودکان) و مشکلات قلبی یا بیماری کاوازاکی که از کرونا ناشی می شود، دچار می شوند. خود بیماری کرونا برای کودکان کم خطر است ولی در اپیدمی که این بیماری ها به وجود می آید خطرناک تر می شود؛ حتی اکثر آن ها درحین بیماری دچار سندروم نمی شوند و حدود سه هفته بعد این اتفاق برایشان رخ می دهد.

این متخصص کودکان در پاسخ به این سوال که میزان سرایت کرونا از کودکان به بزرگسالان بیشتراست یا بالعکس افزود: در مجموع از نظر آماری، میزان سرایت کودکان به بزرگسالان کمتر است و بیشتر بزرگسالان کرونا را به کودکان انتقال می دهند.

کرونا در کودکان عجیب وغریب و فریبنده است

وی خاطرنشان کرد: کرونا در کودکان عجیب وغریب و فریبنده است. اکثر اوقات اصلا نشانه ای از کرونا در کودکان دیده نمی شود و آنها صرفا برای عمل جراحی یا مشکل دیگری مراجعه می کنند، حتی در بخش آی سی یوی غیرکرونایی بستری می شوند ولی پس از آن کرونا در آن ها نمود پیدا می کند. این مسئله کار همکاران مارا سخت تر می کند. حدود ۴۰ درصد از متخصصان اطفال و اعضای هیئت علمی ما به کرونا مبتلا شده اند تا جایی که بعضی از آن ها دو تا سه بار هم درگیر این بیماری بوده اند.

رئیس بخش مراقبت های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد بیان کرد: دستوراتی که پرستاران برای مراقبت از کودکان می گیرند بسیار زیاد و دقیق است و این خستگی بیشتری را به همراه دارد، اما همکاران و پرستاران ما تقریبا هیچ امتیاز ویژه ای نسبت به بقیه ندارند. اگر به کودکان توجه بیشتری داشته باشیم آمار مرگ ومیر ما خیلی کاهش می یابد و در صورت بی توجهی این آمار افزایش می یابد.

انتهای پیام

کلید واژه :

بستری روزانه حدود ۶ تا ۱۰ کودک مبتلا به کرونا در مشهد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha