کد خبر : ۳۴۹۱۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اسکلت نهنگ دفن شده در ساحل سیمرغ به موزه محیط زیست کیش منتقل می شود

مریم محمدی گفت: لاشه نهنگی که در ساحل سیمرغ جزیره کیش کشف شد، برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و آلودگی بلافاصله در زمین ماسه ای جنب ساحل دفن شد.

اسکلت نهنگ دفن شده در ساحل سیمرغ به موزه محیط زیست کیش منتقل می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مریم محمدی، رئیس اداره محیط زیست کیش با اشاره به مشاهده لاشه یک نهنگ مرده در ساحل سیمرغ کیش در روز جمعه ۳۰ آبان گفت: در بررسی های اولیه علت مرگ این نهنگ مشخص نشد و با توجه به اینکه حدود ۵ روز از مرگ این نهنگ می گذشت، هیچ ضایعه ای نیز بر روی لاشه مشاهده نشد.

محمدی افزود: به دلیل فساد لاشه امکان نمونه برداری جهت تعیین علت دقیق مرگ نیز امکان پذیر نبود.

او با بیان اینکه این نهنگ به طول ۵/ ۱۴ متر از گونه "براید" است که در فهرست دوم سایتس (معاهده حفاظت از جانوران و گیاهان در معرض خطر انقراض) قرار گرفته است، گفت: برخورد با کشتی ها، ریزش مواد نفتی، آلودگی صوتی در اقیانوس ها، اکتشاف، تولید و استخراج انرژی از مهم ترین علل مرگ این نهنگ ها در اقیانوس ها است.

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با توجه به اینکه از زمان مرگ این نهنگ در اقیانوس بیش از ۵ روز می گذشت، لاشه برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و آلودگی بلافاصله در زمین ماسه ای جنب ساحل دفن شد تا در آینده امکان انتقال اسکلت نهنگ به موزه محیط زیست دریایی کیش فراهم شود.

محمدی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۶ نیز جمجمه یک نهنگ جوان در سواحل قشم یافت شد و اکنون در موزه ژئو پارک این جزیره نگهداری می شود، افزود: با توجه به اینکه به تازگی ساختمانی با عنوان مرکزآموزش و مطالعات محیط زیست در کیش ساخته شده و طبقه اول این مجموعه برای موزه محیط زیست با مقاصد آموزشی اختصاص یافته، اسکلت این نهنگ درآینده در این موزه جانمایی خواهد شد.

به گفته محمدی، طول این نهنگ ها بین ۱۲ تا ۱۶ متر و وزن آن ها بالغ بر ۴۰ تن است و در گروه نهنگ های آبی و گوژپشت قرار می گیرند که در آب های گرم زندگی می کنند و دراقیانوس های اطلس، آرام و هند دیده می شوند.

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش افزود: این گونه از سال ۲۰۱۹ حمایت شده و در خلیج مکزیک در معرض انقراض اعلام شده است و بعضی از جمعیت های این گونه مهاجرت فصلی دارند.

کلید واژه :

اسکلت نهنگ دفن شده

،

ساحل سیمرغ

،

موزه محیط زیست

،

کیش

ثبت نظرات
captcha