کد خبر : ۳۴۹۱۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست در شهرداری تهران ایجاد می شود

اعضای شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) » را بررسی و تصویب کردند.

اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست در شهرداری تهران ایجاد می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه  در دویست و پنجاهمین جلسه شورا، یک فوریت طرح الزام ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) را در دستور کار قرار دادند.

«زهرا صدر اعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح گفت: ایمنی یکی از موضوعات خیلی جدی همه کلانشهرها، دستگاه ها و سازمان هایی هست که ضریب ریسک بالایی دارند.

وی گفت: قانون به دستگاه های مختلف تکلیف می کند که موظف هستند واحدهای HSE را برای نظارت بر حسن اجرای اقدامات و برای اینکه سلامت کارکنان و پیمانکاران در محیط کار فراهم شود، ایجاد کنند.

صدراعظم نوری گفت: در تبصره یک ماده ۱۶ قانون هوای پاک این الزام آمده است که واحدهای بالای ۵۰ نفر موظفند واحد سلامت، ایمنی و محیط زیست را فراهم کنند.

وی ادامه داد: در شهر تهران واحدهای HSE در تونل های در دست ساخت مترو که ضریب ریسک بالایی دارند، وجود دارد اما در سایر بخش ها به خصوص در حوزه معاونت عمران، جاهایی که کار عمرانی انجام می شود و یا حوزه های دارای پیمانکار به مسئله پیمانکاری، محیط کار، کارگر و خدمات آنها پرداخته نمی شود و ساز و کار لازم هم وجود ندارد.

وی با تاکید بر اهمیت این موضوع گفت: مسئله مرگ و حادثه بسیار مهم است؛ وقتی حادثه ای رخ می دهد که منجر به مرگ می شود، عواقبش جبران ناپذیر است و این موضوع بحث HSE را از هر چیزی اولویت مندتر می کند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بررسی حوادث شغلی در شهرداری افزود: ۲۹۷ حادثه مربوط به شهرداری از سال ۹۵ تاکنون، ۳۳ نفر فوتی بر جای گذاشته است.  

وی با بیان اینکه در وزارت نفت و نیرو نیز واحد HSE زیر نظر بالاترین فرد آن سازمان که وزیر است، فعالیت می کند، گفت: با شهردار نیز در این رابطه صحبت شده و با تشکیل چنین ساختاری موافق است.

«سید حسن رسولی» عضو دیگر شورا تاکید کرد: این پیشنهاد برخلاف برنامه سوم است و پیام تشکیلاتی خلاف آن را دارد.

وی گفت: تردید نیست که به مجموعه واحدهای ایمنی یکپارچه، منسجم و کارآمد نیاز داریم  اما هم اکنون در بخش های اجرایی و عملیاتی سازمان آتش نشانی متولی ارائه خدمات ایمنی هم هست.

وی با بیان اینکه طبق این یک طرح گفته می شود، یک اداره کل زیر نظر شهردار تصویب شود، گفت: تفاوت آشکاری بین مثالی که در وزارت نیرو و نفت زدند به دلیل دارا بودن تاسیسات عظیم پتروشیمی و پلایشگاهی با شهرداری که یکی از وظایفش ارائه خدمات در حوزه هشدار و اطفای حریق است، وجود دارد.

وی تاکید کرد:نیازی به ارائه این لایحه نیست،   چنانچه شهرداری اراده داشته باشد، بر اساس بند هفت آیین نامه استخدامی شهرداری، شورای اداری شهرداری می تواند از طریق ادغام و انسجام بخشی در مسیر کار بین واحدهای ستادی و اداره کل یا واحدهای عملیاتی مثل آتش نشانی و سایر سازمان ها با سازماندهی مجدد، به گونه ای حوزه ایمنی را تجدید ساختار کند که از گستردگی تشکیلاتی جلوگیری شود و شرایط ایجاد انسجام و هماهنگی بیشتر را فراهم کند.

«سید آرش حسینی میلانی» رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در موافقت با این طرح گفت: کرونا ثابت کرد که در بحث بهداشت باید به ساختارها خیلی توجه کنیم. بحث HSE یک موضوع بر زمین مانده بود که به لحاظ فوریت قابل توجیه است.

وی ادامه داد: یکی از نگرانی های مردم حوادث و رخدادهایی است که در حوزه مسئولیت شهرداری رخ می دهد.  

«ناهید خداکرمی» عضو دیگر شورا هم گفت : اچ اس ای در همه دنیا یک واحد مستقل دارد و فوریت آن خیلی لازم است.

وی افزود: تا حادثه دیگری تمام شهرداری را زیر سئوال نبرده است، باید برای آن فکری کرد.

«حامد مظاهریان» معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا  هم که به طور مجازی در این جلسه حضور داشت، گفت:  نیاز است که یک واحد تمام اقدامات شهر تهران را در حوزه اچ اس ای پوشش دهد.  

وی افزود: در حال حاضر واحد HSE زیر نظر یک شرکت خصوصی است که قاعدتا وظیفه آن سودآوری است در حالی که HSE یک وظیفه حاکمیتی است و باید برای آن به فکر ساختار باشیم.

او افزود: در زمان بررسی ساختار توافقاتی صورت گرفته بود که این سازمان تشکیل شود و قوی تر در حوزه محیط زیست، سلامت و بهداشت کار کند و مطابق با پروتکل های بین المللی عمل کند.

در نهایت اعضای شورای شهر یک فوریت طرح الزام ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست را تصویب کردند.

کلید واژه :

سلامت ایمنی و محیط زیست

،

شهرداری تهران

ثبت نظرات
captcha