کد خبر : ۳۴۹۱۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شایع ترین آسیب دیدگی های ورزشی کدامند؟

به گفته مسئول کمیته خدمات درمانی هیات پزشکی ورزشی استان کرمانشاه شایع ترین آسیب دیدگی ها بین ورزشکاران از ناحیه زانو، مچ پا و شانه است.

شایع ترین آسیب دیدگی های ورزشی کدامند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زینب خادمی به مناسبت هفته تربیت بدنی با بیان اینکه معمولا در هر ورزشی احتمال آسیب دیدگی ورزشکاران وجود دارد، اظهار کرد: در بین رشته های ورزشی فوتبال، کشتی، تکواندو و کاراته بیشترین آمار آسیب دیدگی های ورزشی را در کرمانشاه به خود اختصاص داده اند.

مسئول کمیته خدمات درمانی هیات پزشکی ورزشی استان شایع ترین آسیب دیدگی های ورزشی را هم مربوط به زانو، مچ پا و شانه دانست و اضافه کرد: حدود 70 درصد از آسیب دیدگی های ورزشکاران معمولا در حد کشیدگی عضلات است که با استراحت کافی، استفاده از کیسه یخ، فشار دادن و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده به راحتی درمان می شوند.

وی افزود: حدود 30 درصد از آسیب دیدگی ها هم درحدی هستند که نیاز به خدمات درمانی دارند و از این میزان 10 درصد به عمل جراحی ختم می شود.

خادمی در ادامه مهمترین علت وقوع آسیب دیدگی ها بین ورزشکاران را عدم گرم کردن و سرد کردن قبل و بعد از تمرینات دانست و گفت: قبل از شروع هر تمرین ورزشی باید بین 15 تا 20 دقیقه ورزشکار به گرم کردن بدن خود بپردازند تا با این کار ضربان قلب بتدریج افزایش پیدا کند و عضلات و مفاصل هم برای شروع تمرینات شُل شوند، اما متاسفانه بسیاری از ورزشکاران این اصل را راعایت نمی کنند و به سرعت تمرینات را شروع می کنند.

وی اضافه کرد: اجرای حرکات کششی حین گرم کردن هم باعث می شود تا انعطاف پذیری بدن بالا برود و خطر آسیب دیدگی و دردناک شدن عضلات از بین برود.

مسئول کمیته خدمات درمانی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه توصیه هایی برای پیشگیری از آسیب دیدگی بین ورزشکاران هم داشت و افزود: ورزشکاران تلاش کنند تا جایی که می توانند روی یک گروه از عضلات بدن تمرکز نکنند و فعالیت های ورزشی متنوعی را به منظور درگیر کردن تمام عضلات بدن انجام دهند.

وی تصریح کرد: همچنین شناخت نقاط آسیب پذیر بدن هم کمک می کند تا ورزشکار با احتیاط بیشتری تمرینات خود را ادامه دهد. از سوی دیگر سوخت مورد نیاز بدن از جمله نوشیدن کافی مایعات بویژه آب، قبل، حین و بعد از تمرین نیز بسیار مهم است.  

خادمی یادآورشد: استفاده از تجهیزات ورزشی مناسبت، کفش استاندارد، لباس مناسب و ... نیز در کاهش بروز آسیب دیدگی های ورزشی کمک می کند.

وی اعلام کرد: اگر ورزشکاری حین ورزش دچار آسیب دیدگی ناگهانی، با درد شدید و ورم عضله شد، باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

مسئول کمیته خدمات درمانی هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه در پایان تاکید کرد: همچنین درصورتی که ورزشکاری حین تمرین دچار آسیب دیدگی شد، باید تمرین خود را متوقف کند، چرا که ادامه تمرین ممکن است شدت آسیب دیدگی را افزایش دهد.

کلید واژه :

آسیب دیدگی ورزشی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha