کد خبر : ۳۴۹۱۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش شدید ابتلای معتادان تزریقی به هپاتیت C و انتقال آن

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان ابتلا به بیماری هپاتیت میان معتادان تزریقی به صفر نزدیک شده است، می گوید: پیش از اجرای برنامه MMT (درمان نگهدارنده با متادون) در کشور درصد بالایی از میزان انتقال هپاتیت c و ایدز توسط معتادان تزریقی و از طریق سرنگ آلوده اتفاق می افتاد، اما پس از شروع این برنامه میزان انتقال هپاتیت و ایدز به صورت تزریق در کشور کاهش یافت.

کاهش شدید ابتلای معتادان تزریقی به هپاتیت C و انتقال آن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی غلامی در آستانه روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت با اشاره به تاثیر اجرای طرح MMT (درمان نگهدارنده با متادون) در کاهش میزان بیماری هپاتیت میان معتادان تزریقی می گوید: پیش از سال ۱۳۸۰ توزیع سرنگ میان معتادان تزریقی به عنوان قبح تلقی می شد، به طوریکه اگر معتادی وارد داروخانه ای می شد و درخواست سرنگ می کرد فروشندگان با او رفتار خوبی نمی کردند، اما در اوایل سال ۱۳۸۰ کارشناسان متوجه شدند که کشورهای پیش رو در کنترل بیماری های عفونی برای کاهش بیماری هپاتیت و ایدز، میان معتادان تزریقی سرنگ توزیع می کنند.   

وی با بیان اینکه از طرف دیگر براساس سال ها تجربه در کشورهای جهان کارشناسان به این نتیجه رسیده بودند که هنوز زیرساخت های لازم برای افزایش مهارت های اجتماعی معتادان که عامل اصلی عود بعد از ترک است وجود ندارد، می افزاید: باتوجه به اینکه کاهش عملکرد فرد معتاد به جامعه آسیب وارد می کند، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که اگر ماده ای در اختیار معتادان قرار گیرد که عملکرد معتادان را حفظ کند، آسیب های اجتماعی اعتیاد به شدت کاهش می یابد لذا برای حفظ عملکرد معتادان از متادون استفاده کردند و فرد معتاد با مصرف آن هم عملکرد مناسب تری داشت و هم وسوسه مصرف و تزریق مواد مخدر نداشت.

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور ادامه می دهد: در نهایت با در اختیار قرار دادن متادون میان معتادان متوجه شدند که تا ۸۰ درصد عملکرد اجتماعی و عاطفی معتادان بازمی گردد. همچنین دانشمندان حوزه اعتیاد پی بردند که وسوسه بسیار زیاد برای مصرف مجدد و تزریق مواد مخدر در معتادان تزریقی با مصرف متادون کاهش می یابد و این نیز دلیلی بود تا کشورهای پیش رو از روش MMT برای درمان معتادان استفاده کنند.

به گفته وی، طبق تجارب کشورهای موفق در کنترل ایدز و هپاتیت روش درمانی MMT از یک سو موجب بهتر شدن عملکرد عاطفی و اجتماعی فرد در جامعه می شد و از سوی دیگر میزان مصرف مواد مخدر به روش تزریقی و همچنین میزان انتقال هپاتیت و ایدز را کاهش می داد.

غلامی خاطرنشان می کند: بررسی این تجارب موجب شد که برنامه MMT در ایران نیز اجرا و به صورت یک قانون تعریف شود در این راستا در ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر نیز مراکز سرپایی درمان اعتیاد تعریف شد، همین ماده قانونی موجب شد تا بیماران به این مراکز مراجعه کنند که به دنبال آن هم میزان عملکرد جامعه ارتقا و هم میزان معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت در کشور کاهش یافت. 

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان ابتلا به بیماری هپاتیت میان معتادان تزریقی به صفر نزدیک شده است، می افزاید: پیش از سال ۱۳۸۳ حدود ۱۸ درصد معتادان به صورت تزریقی مواد مخدر مصرف می کردند، اما پس از اجرای برنامه MMT این آمار به ۲ درصد در سال ۹۵ رسید که باتوجه به گسترش مراکز DIC حدود ۱.۶ درصد از این معتادان، با استفاده از سرنگ های استریل مواد خود را تزریق و مصرف می کردند.

غلامی معتقد است که باتوجه به اینکه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت C بودند، اگر شکل تزریقی اعتیاد با توجه به آمار فعلی ادامه می یافت در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار معتاد تزریقی مبتلا داشتیم، در حالیکه با اجرای برنامه MMT و DIC این عدد به ۲۰۰۰ نفر کاهش یافت و ایران با شیوع زیر نیم درصد در هپاتیت سی و زیر ۱.۵ درصد در هپاتیت B جزو کشورهای پیشرو در این حوزه تبدیل شد.

وی درباره نحوه درمان معتادان مبتلا به بیماری هپاتیت می گوید: دولت به طور رایگان همه بیماران هپاتیت را تحت درمان قرار می دهد تا هم عملکرد آنها ارتقا یابد و هم میزان انتقال بیماری کاهش یابد. 

کلید واژه :

معتادان تزریقی

،

هپاتیت C

ثبت نظرات
captcha