کد خبر : ۳۴۹۱۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نابودی سلول های سرطان پوست با یک بانداژ مغناطیسی جدید

سلولهای سرطانی با دشمن جدیدی به شکل بانداژ مغناطیسی مواجه خواهند شد که قادر است با اعمال حرارت آنها را از بین ببرد.

نابودی سلول های سرطان پوست با یک بانداژ مغناطیسی جدید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان در حال بررسی انواع راه ها در زمینه مقابله با سرطان هستند و یک شیوه احتمالی جالب، استفاده از نانو ذرات مغناطیسی برای گرم کردن و از بین بردن سلول های سرطانی است.

محققان در هند با استفاده از این فناوری گام مهمی رو به جلو برداشته اند و روی یک بانداژ مغناطیسی کار کرده اند که ثابت شده است قادر به از بین بردن سلول های سرطان پوست در آزمایش روی موش ها است.

طی چند سال گذشته ما شاهد پیشرفت های جالب توجهی در زمینه مقابله با سرطان با استفاده از نانوذرات مغناطیسی در قالب یک تکنیک جدید در حال ظهور شناخته شده به عنوان "هایپرترمی مغناطیسی" بوده ایم که شامل تحویل نانوذرات مغناطیسی به محل تومور و سپس فعال کردن آنها با یک میدان مغناطیسی است که باعث گرم شدن آنها و از بین رفتن سلول های سرطانی اطراف می شود.

این ذرات می توانند مستقیماً به تومور تزریق شوند یا راه خود را به صورت خوشه ای به سمت آن طی کنند. اکنون به نظر می رسد که آنها می توانند به راحتی از طریق یک بانداژ غیرتهاجمی بر روی پوست قرار بگیرند؛ جایی که می توانند در مجاورت سلول های سرطان پوست کار کنند.

این فناوری توسط دانشمندان انستیتو علوم هند ابداع شده و از طریق روشی به نام "الکترواسپینینگ" ایجاد شده است؛ جایی که مواد از طریق یک میدان الکتریکی برای ایجاد الیاف میکروسکوپی جذب می شوند. نانوذرات حاصل، ترکیبی از یک اکسید آهن و یک زیست پلیمر قابل تجزیه است که بر روی یک بانداژ جراحی چسبانده می شوند و می توانند از طریق یک میدان مغناطیسی گرم شوند.

با آزمایش این بانداژ روی سلول های سرطانی انسان در شرایط آزمایشگاهی، بانداژ گرم شده باعث شد تا آنها با موفقیت از بین بروند. این فناوری سپس بر روی موش هایی که سرطان پوست داشتند آزمایش شد و در آنجا نیز با موفقیت سلول های سرطانی را از بین برد، در حالی که بافت سالم را بدون آسیب و بدون هیچ گونه سوختگی یا التهاب باقی گذاشت.

"شیلپی جین" نویسنده ارشد این مقاله توضیح می دهد: بالا رفتن درجه حرارت در محل درمان، گرما را قادر می سازد تا به سلول های تومور نفوذ کند و عروق فشرده جمع شده[شبکه عروق خونی] را در تومورها پاره کند. در مقابل، سلول های سالم طبیعی به دلیل عروق باز و سازمان یافته خود، گرما را پراکنده می کنند تا درجه حرارت طبیعی خود را حفظ کنند و بنابراین آسیب نمی بینند.

در حالی که نتایج اولیه این روش جدید نوید بخش است، اما محققان می گویند که روزهای اولیه این فناوری است و هنوز تا ورود به مرحله آزمایش و استفاده بالینی کارهای زیادی باید انجام شود.

"جین" می گوید: برای آزمایش کارآیی این روش درمانی جدید، باید در مقیاس بزرگتر در خرگوش، سگ و میمون قبل از استفاده از آن برای کاربردهای بالینی آزمایش شود و به مطالعات بیشتری نیاز است.

این تحقیق در مجله Cancer Reports منتشر شده است.

کلید واژه :

نابودی سلول های سرطان پوست

،

بانداژ مغناطیسی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha