کد خبر : ۳۴۹۱۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بر اساس اعلام مدیرکل دفتر بهبود تغذیه مصرف ویتامین دی در پیشگیری از کرونا موثر است

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف ماهانه یک عدد قرص ۵۰ هزار واحدی ویتامین دی (D) نقش مهمی در تقویت دستگاه ایمنی بدن انسان و…

بر اساس اعلام مدیرکل دفتر بهبود تغذیه مصرف ویتامین دی در پیشگیری از کرونا موثر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر زهرا عبدالهی روز یکشنبه کمبود "ویتامین دی" را در بدن انسانها یک مشکل جهانی ذکر و بیان کرد: کمبود همین ویتامین در بین شهروندان ایرانی همانند سایر کشورها شیوع به نسبت بالایی دارد.
وی افزود: توصیه می شود برای پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا افراد بزرگسال هر ماه یک عدد قرص ۵۰ هزار واحدی "ویتامین دی" و کودکان زیر ۱۲ سال هر دو ماه یک عدد از همین قرص را مصرف کنند. برای کودکان با سن زیر دو سال نیز قطره "ویتامین دی" تجویر می شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت ادامه داد: میزان کنونی کمبود "ویتامین دی" در بین زنان باردار ایرانی ۸۰ درصد، در بین کودکان کشورمان ۲۲ درصد و در دیگر گروههای سنی شهروندان ایرانی ۶۰ تا ۷۰ درصد است.
وی گفت:  وزارت بهداشت "طرح مکمل یاری ویتامین دی" را برای کودکان، زنان باردار، میانسالان و جوانان در دست اجرا دارد. 

دکتر عبدالهی افزود: با این وجود به عموم مردم توصیه می شود با مراجعه به داروخانه ها "قرص ویتامین دی" را تهیه و بطور منظم برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ ناشی از ویروس همه گیر کرونا مصرف کنند. 
وی ادامه داد: رعایت برنامه غذایی مناسب و صحیح نقش مهمی در تقویت دستگاه ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری ویروسی کووید ۱۹ دارد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مصرف "ویتامین دی" حتی در دوران ابتلا به ویروس کرونا نیز از اهمیت و تاثیر زیادی بر کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ و بهبودی سریع فرد بیمار برخوردار است.
وی افزود: "الگوی مناسب غذایی" به معنای مصرف بالای گوشت، میوه و غذاهای گران قیمت نیست بلکه رعایت تعادل و تنوع در مصرف مواد خوراکی بر اساس هرم غذایی و از همه گروههای غذایی مانند سبزیها، میوه ها، لبنیات، مواد پروتئینی، حبوبات و ریز مغزیها توصیه می شود.
دکتر عبدالهی بر اهمیت "تعادل در مصرف مواد غذایی" تاکید و بیان کرد: هر دو حالت چاقی، اضافه وزن و یا لاغری و کم وزنی در انسان، در ضعف دستگاه ایمنی بدن و ابتلا به ویروس کرونا نقش دارند.
وی به مشاوره های تغذیه ای برای پیشگیری از ابتلا به ویروس در قالب "سامانه ۴۰۳۰" نیز اشاره و بیان کرد: هم اینک در چارچوب فعالیت این سامانه ۴۰۰ کارشناس و متخصص تغذیه به همه پرسشهای مردم پیرامون تغذیه در دوران ابتلاء به ویروس کرونا و پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ پاسخ داده و راهنمایی لازم را ارائه می کنند. 

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: "برنامه شناسایی مادران باردار و کودکان زیر پنج سال نیازمند حمایت تغذیه ای" از سوی این وزارتخانه با همکاری کمیته امداد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیکوکاران سلامت در حال اجرا است.

وی افزود: تاکنون در همین چارچوب ۴۰ هزار مادر باردار و ۳۷ هزار کودک نیازمند بسته های غذایی در سطح کشور شناسایی و زیر پوشش این برنامه حمایتی قرار گرفته اند. 

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت امروز در سفر به مشهد، از مرکز خدمات جامع سلامت مهرآباد ویژه درمان بیماران کرونایی در این شهر بازدید کرد. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۵۳۰ هزار و ۳۸۰ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ۳۰ هزار و ۱۲۳ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون  ۴۲۷ هزار و ۴۰۰  نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بهبود یافته اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۳۹ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۱۱۹ نفر را بیمار کرده و جان یک میلیون و ۱۱۰ هزار و ۲۴۶ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۲۹ میلیون و ۶۹۱ هزار و ۹۶۱ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان، تاکنون درمان شده اند.

در این میان آمریکا با هشت میلیون و ۲۹۱ هزار و ۳۰۲ بیمار کووید ۱۹ و ۲۲۳ هزار و ۶۸۱ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 

بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ایران در جدول مبتلایان و جانباختگان پاندمی کرونا جایگاه دوازدهم را پس از آفریقای جنوبی در میان کشورهای جهان دارد.  

ایرنا

 

کلید واژه :

مصرف ویتامین دی

،

پیشگیری از کرونا

ثبت نظرات
captcha