کد خبر : ۳۴۹۱۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از بین بردن سلول های سرطانی مقاوم در برابر دارو با کمک کلسیم

پژوهشگران چینی در بررسی جدید خود تلاش کردند تا سلول های سرطانی مقاوم در برابر دارو را با انتشار کلسیم در آنها از بین ببرند.

از بین بردن سلول های سرطانی مقاوم در برابر دارو با کمک کلسیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از فیز، "مقاومت در برابر چند دارو"(Multidrug resistance)، فرآیندی است که طی آن تومورها نسبت به چند دارو مقاوم می شوند. این فرآیند، دلیل بی نتیجه ماندن بسیاری از روش های شیمی درمانی است که برای مقابله با سرطان صورت می گیرند.

سلول های تومور اغلب با افزایش تولید پروتئین هایی که دارو را به بیرون از سلول پمپاژ می کنند، مقاومت دارویی را نشان می دهند و تاثیر  شیمی درمانی را از بین می برد. پژوهشگران چین در پروژه جدید خود، نانوذراتی ابداع کرده اند که با انتشار کلسیم در سلول های تومور، پمپاژ دارو را مهار می کنند و به معکوس شدن فرآیند مقاومت دارویی منجر می شوند.

پروتئینی موسوم به "پروتئین پی جی پی"(P-glycoprotein)، نقش مهمی در فرآیند مقاومت دارویی بر عهده دارد. این پروتئین، در غشای سلول وجود دارد و در آنجا از ترکیب موسوم به "آدنوزین تری فسفات"(Adenosine triphosphate) برای کسب انرژی استفاده می کند و داروها را از سلول بیرون می راند.

پژوهشگران تلاش کرده اند تا پروتئین پی جی پی را با استفاده از روش های گوناگونی از جمله به کار بردن مولکول های مهارکننده و یا تخلیه آدنوزین تری فسفات متوقف کنند اما این راهبردها تاکنون با عوارض جانبی همراه بوده اند و یا دوام کافی را در بدن نداشته اند. آماده کردن برخی از این درمان ها نیز دشوار است.

پژوهشگران در این پروژه تلاش کردند تا پروتئین پی جی پی را با استفاده از روش متفاوتی متوقف کنند. پژوهش های پیشین نشان داده بود که شاید بارگیری بیش از اندازه سلول های تومور با یون های کلسیم بتواند هم تولید پروتئین پی جی پی و هم سطح آدنوزین تری فسفات را کاهش دهد اما این گروه پژوهشی تصمیم گرفتند راهی ارائه دهند تا کلسیم را به همراه یک داروی شیمی درمانی درون سلول های سرطانی منتشر کنند.

پژوهشگران تصمیم گرفتند یک "نانوژنراتور یون کلسیم"(TCaNG) ابداع کنند. آنها برای این کار، نانوذرات فسفات کلسیم را با داروی شیمی درمانی موسوم به "دوکسورابیسین"(Doxorubicin) بارگیری کردند و سپس آنها را با مولکول هایی پوشاندند که به نانوژنراتور یون کلسیم امکان می دهند تا سلول های سرطانی را هدف قرار دهد و به آنها وارد شود تا به انتشار کلسیم بپردازد.

پژوهشگران، این روش را روی موش ها آزمایش کردند و دریافتند که تومورهای آنها پس از ۲۱ روز درمان، به صورت قابل توجهی کوچک تر شد و هیچ گونه عوارض جانبی به همراه نداشت.
این پژوهش، در مجله "Nano Letters" به چاپ رسید.

ایسنا

 

کلید واژه :

سلول های سرطانی

،

مقاوم در برابر دارو

،

کلسیم

ثبت نظرات
captcha