کد خبر : ۳۴۹۰۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روزهای پیاپی آلوده در شرایطی که کرونا نفس ها را تنگ کرده است

درحالی که هنوز یک ماه هم از پاییز نگذشته است هوای تهران برای پنجمین روز پیاپی آلوده اعلام شد. آلودگی هوا امسال نه تنها نفس ها را تنگ و سرفه ها را بیشتر می کند بلکه باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا می شود.

روزهای پیاپی آلوده در شرایطی که کرونا نفس ها را تنگ کرده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کیفیت هوا در تهران طی چهار روز اخیر (از ۲۰ تا ۲۳ مهر) به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است و بر اساس پیش بینی های هواشناسی شرایط جوی پایدار و آلودگی هوا در تهران کماکان تا اواسط هفته آینده ادامه دارد. 

در این شرایط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با صدور اطلاعیه ای از بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان خواسته است که از فعالیت بدنی در فضای باز خودداری کنند همچنین در این اطلاعیه توصیه شده است که شهروندان هنگام سوختگیری در جایگاه ها دقت داشته باشند و از سر ریز شدن بنزین و سایر سوخت ها جلوگیری کنند. از دیگر توصیه های محیط زیست استان تهران خودداری از هرگونه فعالیتی است که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود. از جمله این فعالیت ها می توان به روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری و عمرانی و مانند آن اشاره کرد.

آلودگی هوا بر اثر افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در تهران و برخی از کلانشهرهای دیگر از جمله البرز درحالی آغاز شده است که نگرانی هایی از تاثیر آن بر شیوع بیشتر بیماری کووید ۱۹ و افزایش تلفات این بیماری وجود دارد. بر اساس مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند و حتی در برخی مقالات این رقم ۱۵ درصد است.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مواجهه کوتاه مدت با ذرات معلق می تواند منجر به تشدید علائم بیماری های قلبی و ریوی شود همچنین مواجهه طولانی مدت با این آلاینده سبب تشدید بیماری های قلبی و ریوی می شود. اخیرا مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرده است که آلودگی هوا باعث التهاب (inflammation) و آسیب به سلول های افرادی که در معرض آن قرار می گیرند، می شود همچنین شواهد نشان می دهد وقتی این فرآیند در بدن رخ دهد پاسخ سیستم ایمنی به عفونت ها به شدت سرکوب می شود و باعث می شود افراد هنگام دچار شدن به یک عفونت تنفسی نتوانند مقاومت لازم را نشان دهند.

درحال حاضر هوای تعدادی از کلانشهرهای کشور از جمله تهران و البرز آلوده شده است و این آلودگی در کنار شیوع ویروس کرونا راه نفس را بر شهروندان بسته است. سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که برای مدیریت آلودگی هوا در شش ماهه دوم امسال هفت پیشنهاد کم هزینه و قابل اجرا در زمان کوتاه را به ستاد ملی کرونا داده است تا طی این ایام اجرایی شود اما به هرحال باید بدانیم که باتوجه به شیوع ویروس کرونا سال سخت و پیچیده ای برای مدیریت آلودگی هوا خواهیم داشت. 

بهزاد اشجعی - دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست - پیش از این درباره پیشنهادات سازمان محیط زیست به ستاد ملی کرونا به ایسنا گفته بود: ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه های اطراف کلان شهرها، ممنوعیت ورود کامیون هایی که سن آن ها بیشتر از ۲۰ سال است به تهران و الزام شهرداری به نصب فیلتر دوده روی اتوبوس های قدیمی از جمله این پیشنهادات است که در کمیته امنیتی ستاد کرونا و کارگروه آلودگی هوای استان تهران مورد موافقت قرار گرفته و اکنون به ستاد ملی کرونا فرستاده شده است و درصورت تصویب لازم الاجرا خواهد شد.

باتوجه به اینکه آلودگی هوا علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی و تضعیف سیستم ایمنی بدن خود باعث انتقال ویروس کرونا می شود، انتظار می رود پیش از آنکه در شرایط اضطرار آلودگی هوا قرار گیریم، دستگاه های مسئول تمهیدات لازم ر ا برای کنترل آلودگی هوا طی امسال اتخاذ و آن ها را اجرایی کنند.

کلید واژه :

کرونا

،

نفس

ثبت نظرات
captcha