کد خبر : ۳۴۹۰۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درگیری با ویروس کرونا خانوادگی شده است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر به بیمارستان های سطح کشور مراجعه کنید، مشاهده می شود که درگیری با ویروس کرونا کاملا خانوادگی شده است…

درگیری با ویروس کرونا خانوادگی شده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی رضا رییسی چهارشنبه شب در یک گفت وگوی تلویزیونی درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور و محدودیت در نظر گرفته شده برای سفرهای غیرضروری از امشب افزود: این تصور وجود دارد که اگر با خانواده و اقوام بنشینیم، ویروس کرونا به ما منتقل نمی شود. همین نیت برای سفر، شروعی برای شکستن پروتکل های بهداشتی است.

وی ادامه داد: برای مهار ویروس کرونا فقط یک علت وجود ندارد که اگر انجام بدهیم، بتوانیم بگوییم که اپیدمی کنترل می شود.

محدودیت برای سفرهای غیرضروری

معاون وزیر بهداشت گفت: محدودیت برای سفرهای غیرضروری اصلا جدید نیست و هشت ماه است که این را می گوییم. البته بسیاری از مردم تاکنون رعایت کرده اند. بحث ماسک نیز در ابتدا جریمه و اجبار نداشت و توصیه می کردیم و مردم رعایت می کردند. هر وقت رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در سطح قابل قبول بوده، ویروس در سطح پایین تری از سرایت قرار داشته است. در طول همه ماه های گذشته هر زمان که پروتکل های بهداشتی جدی گرفته شده و تا حدود ۸۰ درصد رعایت شده، بیماری کرونا در پایین ترین سطح قرار داشت.

وی ادامه داد: در محدودیت برای سفرها نیز فقط جلوی اتومبیل های شخصی گرفته می شود و جا دارد که از پلیس راهور و نیروی انتظامی تشکر کنیم که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور همواره پا به پای وزارت بهداشت حرکت کرده اند. در ابتدا با توصیه و آموزش و اطلاع رسانی شروع کردیم و مردم نیز رعایت می کردند. اکنون مطالبه مردمی شکل گرفته و بیش از نصف مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و سفر نمی روند؛ اگر نگاهی به کشورهای اروپایی و آمریکایی بیندازید نیز مشاهده می شود که برخی کشورها تعطیل کرده اند.

رییسی بیان کرد: اصلا قرار نبود کسی سفر غیرضروری برود. ما در یک اپیدمی حضور داریم. رییس جمهوری نیز اعلام کردند که هر عاملی که برای کنترل ویروس کرونا موثر است، ایشان نیز آمادگی کامل برای حمایت دارند. در ادامه نیز اگر نیاز باشد، ممکن است این محدودیت سفر تمدید شود.

همواره باید تصور کنیم ویروس کرونا وجود دارد

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره تعطیلی های بخشی از مشاغل در تهران و تاثیر آن اظهار کرد: عدم رعایت به معنی افزایش بیماری است. وقتی دست به تعطیلی می زنیم، شاید موقت باشد. ویروس همواره وجود دارد و به خودی خود در خارج از بدن انسان هیچ فعالیتی ندارد، اما وقتی وارد بدن انسان می شود، فعالیت آن آغاز شده و قابلیت انتقال خواهد داشت. در نتیجه ویروس به وسیله انسان انتقال می یابد. در نتیجه هر لحظه نیاز است که تصور کنیم ویروس کرونا در محیط و طرف مقابل وجود دارد.

وی ادامه داد: دنیا به این رسیده که تعطیلی وسیع یا لاک داون موقت است. برخی از مشاغل در تهران تعطیل شدند. اعتقاد داریم که اگر یک فرد در یک مغازه کار می کند، پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و افراد ماسک بزنند و تجمع اتفاق نیفتد، می تواند به کار خود ادامه بدهد. فرض کنید یک نفر در یک خانه تنها زندگی می کند و اصلا بیرون نیاید و همه مواد غذایی را ضد عفونی کند؛ احتمال ابتلای این فرد بسیار پایین خواهد بود؛ اما تا چه زمانی می تواند از منزل بیرون نیاد؟ باید کاری کنیم که این فرد بتواند از منزل خارج شود، اما پروتکل های بهداشتی را رعایت کند و به ویروس کرونا مبتلا نشود. خانواده های زیادی داریم که حتی یک نفر هم در آن خانواده مبتلا نشده است، زیرا پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند.

رییسی بیان کرد: وقتی بیماری شعله ور می شود، مجبور هستیم که محدودیت هایی ایجاد کنیم. محدودیت در رفت و آمد و جریمه برای ماسک به این دلیل بود که برای برخی هیچ توصیه و نصیحتی موثر نیست.

اپیدمی را نمی توان با خواهش و التماس جمع کرد

معاون وزیر بهداشت گفت: رییس جمهوری و وزیر بهداشت دغدغه رعایت کرامت افراد و از طرفی سلامت افراد را دارند. دوست نداریم کسی را جریمه کنیم. از طرفی این جریمه به علت پول نیست. واقعیت این است که نمی توان اپیدمی را با خواهش و التماس جمع کرد.

وی افزود: روزانه حدود ۳۰۰ خانواده در کشور، عزیزان خود را از دست می دهند. در نتیجه باید محکم بایستیم و نظارت ها را تقویت و تشدید کنیم.

منعی بین رفت و آمد در تهران و کرج وجود ندارد

رییسی اظهار کرد: هیچ منعی بین رفت و آمد در تهران و کرج وجود ندارد. هیچ منعی بین رفت و آمد در شهرهای یک استان هم وجود ندارد. استان تهران و البرز یکی در نظر گرفته شده است. پلاک های بومی این ۵ کلانشهر (تهران، کرج، اصفهان، مشهد و ارومیه) نمی توانند خارج شده و پلاک غیربومی نیز نمی تواند وارد استان شوند.

بهترین درمان، مراقبت است

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: بهترین درمان برای کرونا، مراقبت است. اگر بیمار در بیمارستان بستری شود، باید به موقع آمده و دیر مراجعه نکرده باشد. آن چه حال بیمار را خوب می کند، مراقبت پزشک و پرستار است. این مراقبت از دارو نیز مهم تر است. تلاش این است که مراقبت های خوبی در بیمارستان ها ارائه شود تا بیمار به لوله تنفسی نیاز نداشته باشد. وقتی بیمار به این مرحله می رسد، احتمال مرگ و میر افزایش می یابد.

درمان سرپایی کرونا با کلروکین

وی اظهار کرد: در حوزه سرپایی، داروی کلروکین جزو داروهای اصلی بوده و خارج نشده است. در حوزه بستری این دارو خارج شده بود. در دنیا نمونه درمان با کلروکین به اندازه ایران وجود ندارد. این دارو بسیار ارزان قیمت و موثر است؛ البته اگر بیمار به موقع مراجعه کند. در حال حاضر هزار و ۲۰۰ مرکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته داریم که بیمار در مراحل ابتدایی تست شده و تشخیص داده می شوند.

فاویپیراویر و رمدسیویر در چه مرحله ای تاثیر دارند؟

رییسی گفت: همه مطالعات انجام شده، فاویپیراویر را به عنوان داروی اصلی برای درمان کرونا تایید نکرده اند. داروهای ضد ویروس شاید در مرحله ای تاثیر بگذارند، اما زمانی دیگر بحث ویروس مطرح نیست و واکنش بدن به ویروس شروع می شود. بسیاری از افراد در این مرحله التهابی قرار دارند و داروی ضد ویروس در این مرحله کارایی ندارد. مراقبت هایی که انجام می شود به علت همین عارضه های التهابی است. اگر مطالعات را مشاهده کنید، می گویند که بستگی دارد داروهایی مثل رمدسیویر یا فاویپیراویر در چه مرحله ای تجویز شود. وقتی ریه کاملا درگیر شده باشد، دیگر استفاده از رمدسیویر تاثیری ندارد.

مجبور به ایجاد محدودیت هستیم

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هر نوع محدودیت قهری مورد نظر ستاد ملی مقابله با کرونا نیست، اما مورد مطالبه مردم است. گاهی مجبور به ایجاد این محدودیت ها هستیم. تلاش این است که مردم در سلامت کامل باشند. از طرفی درک می کنیم مردم خسته شده و به سفر و رفت و آمد نیاز دارند؛ اما در یک جنگ نابرابر با کرونا هستیم.

تست مولکولی مثبت در آمار ابتلا اعلام می شود

وی بیان کرد: بسیاری از افراد بدون علامت هستند و ممکن است برای تست مراجعه نکنند؛ فردی به عنوان مبتلا در نظر گرفته می شود که تست مولکولی مثبت داشته باشد. هر نوع علائم سرما خوردگی را باید کرونا در نظر بگیریم، مگر این که خلاف آن ثابت شود.

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

خانوادگی

ثبت نظرات
captcha