کد خبر : ۳۴۹۰۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تالاب کانی برازان میزبان ۵۰ هزار قطعه پرنده مهاجر

ارومیه – رئیس اداره محیط زیست مهاباد با بیان اینکه تالاب کانی برازان بهشت پرندگان ایران است، گفت: پیش بینی می شود تا پایان سال ۵۰ هزار قطعه پرنده وارد این تالاب شود.

تالاب کانی برازان میزبان ۵۰ هزار قطعه پرنده مهاجر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فاروق سخنور با بیان اینکه با آغاز فصل مهاجرت پرندگان ۱۰ هزار قطعه پرنده مهاجر شامل انواع خوتکا، اردک سرسبز و اردک نوک پهن وارد بین المللی کانی برازان شدند، افزود: مهاجرت پاییزی پرندگان تا پایان آذرماه ادامه دارد و این روزها زیبایی و صدای دلنشین پرندگان شوق تماشای این تالاب را دو چندان می کند.

وی با اشاره به اینکه شرایط مساعد آب و هوایی پوشش گیاهی و عمق آب مناسب حدود یک متری باعث افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی مهاجرت پرندگان پاییزی شده است، ادامه داد: تالاب بین المللی کانی برازان که با عنوان بهشت پرندگان ایران از آن نام برده می شود یکی از مهمترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه است و این روزها با ورود انواع پرندگان مهاجر به یکی از بهترین قطب های صنعت اکوتوریسم منطقه تبدیل شده است.

رئیس اداره محیط زیست مهاباد اظهارکرد: تالاب کانی برازان به دلیل وضعیت زیستی و امنیت مناسب آن، به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیل شده که بر اساس آخرین بررسی های انجام شده بیش از ۵۰ هزار بال از ۱۱۰ گونه پرنده خشک زی و آبزی در این تالاب ثبت و مشاهده شده است.

سخنور گفت: پرندگان این تالاب شامل غاز خاکستری، انواع مرغابی و اردک، فلامینگو، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، پرستوی دریایی، کشیم بزرگ، غاز پیشانی سفید، سیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، تنجه و گونه های کمیاب و در معرض خطر انقراض از جمله اردک سرسفید و اردک مرمری هستند.

تالاب کانی برازان یکی از مهمترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و از با ارزش ترین زیستگاه های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی در شمال غرب کشور به شمار می رود.

این تالاب تقریباً در تمام فصول سال امکان مشاهده پرندگان وحشی و کمیاب را به علاقه مندان می دهد که این امر از منحصر به فردترین ویژگی های این زیستگاه آبی در کشور است و آن را از دیگر تالاب های موجود متمایز می سازد.

در این تالاب زیبا، ساختمان نخستین برج پرنده نگری کشور در فضایی به وسعت ۱۲۰ مترمربع احداث شده است که با داشتن امکاناتی نظیر دوربین و تلسکوپ، این فرصت را به گردشگران می دهد تا به تماشای پرندگان موجود در این تالاب بپردازند.

مهر

 

کلید واژه :

تالاب کانی برازان

،

پرنده مهاجر

ثبت نظرات
captcha