کد خبر : ۳۴۹۰۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پلنگ گرفتار در محاصره سگ های گله راز و جرگلان نجات یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: محیط بانان یک قلاده پلنگ را که در ارتفاعات روستای تنگه ترکمن که در محاصره سگ های گله قرار گرفته بود، نجات دادند.

پلنگ گرفتار در محاصره سگ های گله راز و جرگلان نجات یافت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی این اداره کل، مهدی اله پور اظهار داشت: در پی  گزارشی از دامداران روستای تنگه ترکمن مبنی بر مشاهده یک قلاده پلنگ در ارتفاعات مشرف به روستا و گرفتار شدن پلنگ بر بالای درخت و در محاصره سگ ها دریافت شد و موضوع در دستور کار ماموران حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

وی افزود: ماموران  به محل اعزام شدند که پس از مشاهده پلنگ و بررسی وضعیت با همکاری دامداران و شورای اسلامی روستا نسبت به دور کردن سگ های گله از درختی که پلنگ بر بالای آن پناه گرفته بود اقدام کردند و مسیر مناسب برای هدایت پلنگ باز شد.

وی با بیان اینکه با دور شدن سگ های گله، پلنگ از درخت پایین آمده و در مسیر مناسب محل را ترک کرد، افزود: در مشاهدات مستقیم و بررسی تصاویر و فیلم تهیه شده خوشبختانه این پلنگ صحیح و سالم است.

اله پور خاطر نشان کرد: در این حادثه ۳ قلاده از سگ های گله زخمی شده که زخم این حیوانات سطحی بوده و بزودی بهبود می یابند.

هفته جاری محیط بانان راز و جرگلان از نزدیک چندین قلاده پلنگ را تصویربرداری کرده بودند.

استان خراسان شمالی به لحاظ جمعیت پلنگ، وضعیت خوبی در میان استان های کشور دارد و بیشتر کوهستان های این منطقه، زیستگاه این گربه سان زیبا است.

در مجموع، بیشتر کوه های استان زیستگاه پلنگ است و این حیوان شبگرد و منزوی است و عمدتا خود را مخفی می کند از این رو، کمتر مشاهده می شود.

ایرنا

 

کلید واژه :

پلنگ

،

محاصره

،

سگ های گله راز و جرگلان

ثبت نظرات
captcha