کد خبر : ۳۴۹۰۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش شیوع کووید۱۹ با کنترل روزانه حس بویایی

محققان دریافتند که بررسی حس بویایی راهکاری ساده برای مقابله با شیوع ویروس کروناست.

کاهش شیوع کووید۱۹ با کنترل روزانه حس بویایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان کالج علوم کشاورزی ایالتی پن در استیت کالج پنسیلوانیا، اظهار کردند: بسیاری از موارد ابتلا به بیماری همه گیر کووید- ۱۹، به طور ناگهانی و غیرقابل توجیه، با از دست دان حس بویایی و چشایی بیماران در نبود یا پیش از علائمی مانند تب، سرفه خشک، تنگی نفس و درد و خستگی رخ می دهد.

جان هیز، استاد و محقق این بررسی افزود: با توجه به اینکه شواهد علمی مبنی بر اینکه آنوسمی یا از دست دان بویایی به عنوان مشخص ترین علامت عفونت بیماری کووید- ۱۹ است، افراد را به انجام آزمایش حس بویایی روزانه و جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر پیش از بروز علامت بیشتر تشویق می کند.

وی سایتی طراحی کرده که در آن از بازدیدکنندگان درخواست می شود تا کنترل حس بویایی را به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهند و مواردی مانند غذا، گل، عطر، شامپو و یا هر رایحه آشنا را برای توانایی حس بویایی استشمام کنند.

تحقیقات نشان می دهد، نیمی تا سه چهارم از افراد مبتلابه بیماری کووید- ۱۹، بویایی خود را به صورت جزئی یا به طور کامل از دست می دهند. بررسی افرادی که به طور ناگهانی حس بویایی خود را ازدست داده اند، می تواند به شناسایی سریع افراد بدون علامت کمک کند.

محققان اعلام کردند: سلول های خاصی در بالای حفره بینی، پروتئین هایی را نگهداری می کند که ویروس کرونا در هنگام حمله به این سلول ها آن ها را هدف قرار می دهد. این اختلال موضعی با از دست دادن بویایی در سرماخوردگی (انسداد مجاری بینی) متفاوت است. در بیماری کووید- ۱۹ بسیاری از بیماران، بدون گرفتگی مجاری، توانایی حس بویایی را از دست می دهند.

نتایج تحقیقات نشان داد که از میان تمام علائم رایج بیماری کووید- ۱۹، از بین رفتن ناگهانی حس بویایی به عنوان بهترین پیش بینی کننده، مثبت بودن بیماری خواهد بود. سایر بررسی ها نیز نتایج مشابهی ارائه کرده اند که از دست دان حس بویایی از تب سنجی و سرفه بهتر است.

محققان مدعی شدند که آگاهی بیشتر افراد درباره ارتباط بین بیماری کووید- ۱۹ و از دست دادن ناگهانی حس بویایی می تواند در شناسایی افراد قبل از بروز علائم یا افراد بدون علامت موثر باشد و از این طریق به مهار ویروس، کمک کند و فشار کاری مراکز مراقبت های بهداشتی را تا حدودی کاهش دهد.

با توجه به سهولت انجام بررسی روزانه بو و خودپایش و بدون هزینه بودن آن، محققان خوش بین هستند که کنترل حس بویایی روشی موثر در سلامت عمومی است که برای پیش بینی عفونت بیماری کووید- ۱۹ و کمک به کاهش شیوع آن استفاده می شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

کاهش شیوع کووید۱۹

،

کنترل روزانه

،

حس بویایی

ثبت نظرات
captcha