کد خبر : ۳۴۹۰۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز مکمل یاری رایگان مگادوز ویتامینA در کودکان برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به نقش موثر ویتامین A در پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی، گفت: از آنجایی که کودکان گروه آسیب پذیری هستند و منابع غذایی ویتامین Aکمتر در برنامه غذایی آنها است، مکمل یاری مگادوز ویتامین A سالی دوبار برایشان صورت می گیرد.

آغاز مکمل یاری رایگان مگادوز ویتامینA در کودکان برای پیشگیری از کرونا و آنفلوآنزا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر زهرا عبداللهی گفت: ویتامین A یکی از ویتامین های محلول در چربی است که برای سیستم ایمنی و تقویت آن ضروری است. ویتامین A برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی و کووید۱۹ بسیار موثر است.

وی افزود: یکی از برنامه های اصلی ما تامین مگادوز ویتامین A است؛ مگادوز این ویتامین، دوزی۲۰۰ هزار واحدی است که برای کودکان ۲ تا ۵ سال به شکل رایگان در برخی مناطق کشور ارائه می شود. کودکانی که مطابق با پروتکل های بهداشتی به خانه های بهداشت یا پایگاه های سلامت مراجعه می کنند قطره مگادوز ویتامین A را دریافت می کنند. این مگادوز تا شش ماه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و ویتامین مورد نیاز بدن کودک را برای این مدت تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه ارائه مگادوز ویتامین A به کودکان توصیه ای جهانی است، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم به پیشگیری و کنترل بیماری کرونا و حتی سرماخوردگی و آنفلوآنزا در میان کودکان کمک کنیم این برنامه مداخله ای را انجام می دهیم. در کنار این اقدام آموزش مادران نیز موثر است تا ویتامین A را از برنامه غذایی روزانه خود دریافت کنند. منابع گیاهی ویتامین A هویج و کدوحلوایی است که منابعی ارزان و دردسترس هستند.

عبدللهی افزود: برنامه مکمل یاری با مگادوز ویتامینA در فاز اول در ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی اجرا می شود و در فاز دوم در سایر دانشگاه ها اجرایی خواهد شد. مکمل یاری ویتامین A دو بار در سال و هر شش ماه یکبار تکرار می شود. این برنامه هیچ عوارض جانبی ندارد و سالیان گذشته در چند روستای کمتر برخوردار کشور اجرا کردیم.

وی درباره چرایی عدم اجرای این برنامه برای گروه بزرگسالان، تصریح کرد: کودکان گروهی آسیب پذیر هستند. این آسیب پذیری در مقابل بیماری های تنفسی تشدید می شود؛ در فصل پاییز بیماری هایی مثل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا خطری برای کودکان است که آن ها را آسیب پذیر می کند. از سوی دیگر ممکن است دریافت ویتامین A توسط کودک از منابع غذایی به اندازه کافی نباشد. برای بزرگسالان اصلاح الگوی غذایی و تنوع در غذای روزانه کافی است. مکمل ۲۰۰ هزارواحدی ویتامین A با حمایت یونیسف برای کودکان تهیه شده است و سایر افراد با رعایت نکات تغذیه ای درست نیاز به مصرف هیچ مکملی ندارند و تنها باید مکمل ویتامین D مطابق بخشنامه های وزارت بهداشت هر ماه در دوز ۵۰ هزار واحد مصرف شود؛ زیرا این ویتامین در برنامه غذایی نیست.

وی با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه مکمل های دارویی، گفت: استفاده از ویتامین ها بدون مشورت پزشک نه تنها سود ندارد بلکه می تواند ضرر داشته باشد زیرا تعادل بین مواد مغذی در بدن بهم می ریزد و مشکلات دیگری به وجود می آورد.

وی با اشاره به اقدامات حمایتی صورت گرفته در خصوص تغذیه سالم برای افراد کمتربرخوردار، گفت: بسته های کمکی برای اقشار کم درآمد و برنامه های کمک معیشتی با همکاری وزارت رفاه صورت گرفته است که ماهانه مبلغی به حساب سرپرست خانوار واریز می شود. با حمایت دولت و کمیته امداد کمک غذایی با نظارت بر ترکیب اجزا به مادران باردار و کودکان زیر ۵ سال که دچار سوء تغذیه هستند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا ارائه می شود. علاوه بر دولت، خیرین نیز در ایفای این مسئولیت مهم ما را یاری می کنند.

ایسنا

 

کلید واژه :

مکمل یاری رایگان

،

مگادوز ویتامینA

،

کودکان

،

کرونا و آنفلوآنزا

ثبت نظرات
captcha