کد خبر : ۳۴۹۰۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جهش دوم در صنعت پتروشیمی با باور توان ایرانی

سال ۱۳۹۹ و با افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی جدید، کشور مرحله «جهش دوم» در صنعت پتروشیمی را پشت سر گذاشت و همانطور که رئیس جمهوری تاکید کرده است، دولت با اتکا به توان…

جهش دوم در صنعت پتروشیمی با باور توان ایرانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  دولت در هفت سال گذشته و با تکیه بر توان داخلی توانسته است با افتتاح ده ها طرح مختلف در صنعت پتروشیمی و افزایش چشمگیر حجم تولید محصولات این صنعت، جهش در تولید را به معنای واقعی کلمه محقق کند، اما بازهم برخی منتقدان مدعی هستند که دولت توان داخلی را جدی نمی گیرد و چشم به سوی غرب دارد. این در حالی است «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به منتقدان یادآوری کند که دستاوردهای دولت در سه سال گذشته و در سخت ترین شرایط، انکار ناپذیر است و اکنون صنعت پتروشیمی کشور، در حال طی کردن مسیر «جهش دوم» است. 

وقتی که دولت، توان ملی را باور می کند

 نقدها و نظرهای پراکنده در رسانه ها و مطبوعات مخالف دولت، باعث شد تا  رئیس جمهوری اسلامی در اظهاراتی در تاریخ ۹ مهرماه و در جلسه هئیت دولت، در مقام پاسخ برآید و تاکید کند که دولت با تکیه بر توان داخلی و خودباوری، گام های بلندی را در راه شکوفایی صنایع مختلف و از جمله صنعت پتروشیمی برداشته است. روحانی در این جلسه ضمن تاکید بر دستاوردهای دولت، در پاسخ به منتقدانی که دولت را متهم می کنند که تنها به خارج چشم دوخته است، یادآور شد: «با افزایش تولید برق و نیروگاه های تولید برق و رساندن میزان تولید محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۳۰ میلیون تن، خودکفایی در بنزین، گازوئیل، گاز، گندم، فولاد، آلومینیوم، پتروشیمی و عمده محصولات، می توان گفت که نگاه ما به خارج است و به داخل نیست؟».

وی ضمن یادآوری میزان افزایش حجم تولید محصولات در صنایع داخلی تاکید کرد که با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا و تعطیلی موقت و اجباری برخی فعالیت ها و همچنین تحریم های شدید کشور، بازهم میزان تولید محصولات پتروشیمی افزایش یافته است و این مسئله نشان می دهد که دولت از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و با تکیه بر توان داخلی، در حال مقابله با تحریم ها است. رئیس جمهوری همچنین به این نکته اشاره کرد که امروز بار اصلی صادرات کشور به جای نفت، بر دوش محصولات پتروشیمی است و صادرات این محصولات، تا حد زیادی باعث شده است تا کشور از بار فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها رهایی یابد. اما به نظر می رسد منتقدان همچنان نسبت به این میزان افزایش بی توجه هستند و دستاوردهای دولت را نادیده می گیرند.

گام بلند دولت در صنعت پتروشیمی

دولت دوازدهم، تنها در یک سال گذشته، گام هایی بلند در صنعت پتروشیمی برداشته است. نگاهی به طرح هایی که تنها در سال جاری افتتاح شده اند یا در حال تکمیل هستند، می تواند گویای عملکرد چشمگیر دولت داشته باشد. افتتاح طرح های آغاز تولید یا افزایش حجم تولید در صنایع پتروشیمی «پالایش پارسیان مهر»، «پتروشیمی آرتا»، «پتروشیمی دی آریا پلیمر»، «پتروشیمی لردگان»، «پتروشیمی هگمتانه»، «پتروشیمی مسجد سلیمان»، «پتروپالایش کنگان»، «پتروشیمی ابن سینا»، «پتروشیمی اکسیر حلال»، «پتروشیمی سبلان»، «پتروشیمی میاندوآب»، «پتروشیمی کاوه»، «پتروشیمی کیمیای پارس»، «پتروشیمی بوشهر»، «فاز ۲ پتروشیمی ایلام»، «پالایش گاز بیدبلند ۲» و «تولید کاتالیست لرستان» دستاوردهای دولت در «جهش دوم» صنعت پتروشیمی هستند که با سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلار، ظرفیت این صنعت را به ۹۰ میلیون تن در سال می رسانند.

با اقدامات گسترده دولت، ایران در حال تبدیل شدن از یک وارد کننده محصولات پتروشیمی، به یک صادرکننده قدرتمند در این بازار است.

«بهزاد محمدی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم پیش از این در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفته بود که در جهش دوم پتروشیمی کشور ۲۷ طرح تعریف شده که تا پایان ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهند رسید. وی در همین زمینه افزود: «از این سبد ۱۷ طرح تا پایان امسال به بهره برداری می رسد و ظرفیت صنعت را از ۶۶ میلیون تن فعلی به ۹۰ میلون تن افزایش می دهد این عدد در پایان سال ۱۴۰۰ به ظرفیت ۱۰۰ میلیون تنی خواهد رسید و کشور به درآمد ۲۵ میلیارد دلار دست پیدا خواهد کرد».

با افتتاح این طرح های متنوع، اکنون صنایع پتروشیمی کشور، طیف متنوعی از محصولاتی نظیر «متانول»، «خوراک پتروشیمی»، «پلی پروپیلن»، «اوره»، «آمونیاک»، «انیدریدمالنیک»، «پتتان»، «هگزان»، «کاتالیست پلیمری» و «الفین» را تولید می کنند که باعث بی نیازی بیشتر کشور از واردات و صرفه جویی ارزی خواهد شد. تا پیش از این جهش، سهم ایران از ظرفیت محصولات پتروشیمی جهان بیش از ۲ درصد بوده است هدف ایران دستیابی به سهم تولید ۶.۳ درصدی است. هدفی که با تلاش های گسترده دولت به نظر می رسد دستیابی به آن چندان دور از دسترس نخواهد بود.

این جهش در حالی صورت پذیرفته است که میزان تولید مواد پتروشیمی در ایران و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، تقریبا ناچیز بود و ایران ناچار بود برای تولید کالا در داخل کشور، مواد اولیه پتروشیمی را به صورت کامل از خارج از کشور وارد کند و همین مسئله بر وابستگی به کشورهای دیگر می افزود. همچنین از سال ۱۳۹۲ تا امروز، هر ساله بر میزان صادرات محصولات پتروشیمی کشور افزوده شده است و صادرات محصولات پتروشیمی، میلیون ها دلار ارزآوری برای کشور داشته است. همچنین هدف گذاری دولت آن است که در جهش سوم نیز، ظرفیت تولید تا ۱۳۳ میلیون تن در سال بالا برود و در کنار آن تنوع محصولات نیز بیشتر شود.

دستاوردهای دولت را ببینیم

دولت دوازدهم در حالی در سه سال گذشته توانسته است به دستاوردهایی ارزشمند در ارتقای صنعت پتروشیمی کشور برسد که با سخت ترین شرایط تحریمی مواجه بوده است. تحریم های یکجانبه آمریکا نه تنها مانع از ورود سرمایه به کشور شده است که امکان ورود فناوری های پیشرفته در این صنایع را نیز به شدت دشوار کرده است. اما در مقابل دولت با تکیه بر توان دانشمندان جوان کشور و شرکت های دانش بنیان توانسته است بسیاری از کمبودها را جبران و به دستاوردهایی دست پیدا کند که شاید چند سال پیش رویایی دور به نظر می رسیدند.

وزارت نفت نیز با تلاش شبانه روزی در تحقق اقتصاد مقاومتی توانست تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی را  از ۲۸۰ میلیون متر مکعب در سال ۱۳۹۲ به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در شرایط فعلی برساند که نشان دهنده افزایش ۴۲۰ میلیون متر مکعبی گاز از این میدان مشترک است. با این حال به نظر می رسد منتقدان دولت، بدون توجه به این دستاوردها و با تکرار مکرر اظهارات خود، حاضرند برای تخریب دولت، پیشرفت های چشمگیر در صنعتی همچون پتروشیمی را نادیده بگیرند و در نهایت باز هم مدعی شوند که دولت چشم به خارج دوخته است. با این حال دولت مسیر خود در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و جهش تولید در صنعت پتروشیمی را ادامه خواهد داد، مسیری که می تواند ایران را در آینده از واردات مواد پتروشیمی به کشور بی نیاز و کشور را به صادر کننده محصولات پتروشیمی تبدیل کند.

ایرنا

 

کلید واژه :

جهش دوم

،

صنعت پتروشیمی

ثبت نظرات
captcha