کد خبر : ۳۴۹۰۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بینش های جدید در مورد تاثیر مالاریا بر سیستم ایمنی بدن

پژوهشگران اماراتی در بررسی جدید خود توانستند به بینش های جدیدی در مورد تاثیر انگل عامل مالاریا بر سیستم ایمنی بدن برسند.

بینش های جدید در مورد تاثیر مالاریا بر سیستم ایمنی بدن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بررسی جدید پژوهشگران امارات نشان می دهد انگل موسوم به "پلاسمودیوم"(Plasmodium) که مالاریا را به واسطه نیش پشه به انسان منتقل می کند، تغییراتی را در ژن های انسان پدید می آورد که واکنش ایمنی انطباقی بدن را نسبت به عفونت ناشی از مالاریا دگرگون می کنند. یافته های این پژوهش، امید برای ارائه راهبردهای درمانی و واکسن را پدید می آورند که می تواند به کنترل یک بیماری غیرقابل پیشگیری کمک کند.

پژوهشگران در این پروژه، واکنش های ایمنی و ژنوم های کودکان را پیش از عفونت، هنگام بروز عفونت و پس از آن مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند هنگامی که انگل پلاسمودیوم به بدن وارد می شود، ریز آران ای ها به مرگ سلول های ایمنی انطباقی می انجامند. انگل از واکنش ایمنی بدن دوری می کند؛ سپس می تواند تکثیر شود و بقیه سلول های خون را مورد حمله قرار دهد. این پژوهش نشان داد که برخی از ریز آران ای ها تحت کنترل ژنتیک هستند و شاید همین موضوع بتواند توضیح دهد که چرا توانایی افراد گوناگون در مقابله با عفونت، متفاوت است.

بیشترین بار این بیماری، در آفریقای سیاه وجود دارد که ساکنان آن از کمبود رفاه اقتصادی و اجتماعی رنج می برند.

پژوهش در مورد یافتن راهبردهای درمانی موثر و پایدار برای مالاریا، به دلیل درک محدود از تفاوت واکنش میزبان نسبت به عفونت انگلی متوقف شده است.

نتایج این پژوهش، مکانیسمی را نشان می دهد که در تضعیف واکنش ایمنی انطباقی نقش دارد که به واسطه انگل های مهاجم پدید می آید. از بررسی این نتایج می توان فهمید که چرا ارائه واکسن برای کودکان، سال ها زمان می برد و در بلندمدت، ویژگی محافظتی ارائه نمی دهد.

پژوهشگران در مرحله بعد قصد دارند آزمایش های بیشتری انجام دهند تا بفهمند که چرا ایمنی بدن برخی از ساکنان آفریقا در برابر بیماری، بیشتر از بقیه است.

این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.

ایسنا

 

کلید واژه :

بینش های جدید

،

تاثیر مالاریا بر سیستم ایمنی بدن

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha