کد خبر : ۳۴۹۰۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نشانگرهایی که به شخص سازی درمان سرطان کمک می کنند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، مدلی را ارائه داده اند که می تواند با استفاده از نوعی نشانگر زیستی، به درمان بهتر سرطان کمک کند.

نشانگرهایی که به شخص سازی درمان سرطان کمک می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  به نقل از مدیکال اکسپرس، "نئوآنتی ژن ها"(Neoantigens)، نشانگرهای کوچکی هستند که می توانند به ارائه نسل جدیدی از ایمنی درمانی کمک کنند. هدف قرار دادن نئوآنتی ژن های درست برای ارائه واکسن یا سلول درمانی می تواند روش امیدوارکننده ای برای از بین بردن سرطان با کمترین عوارض جانبی باشد اما صدها جهش در یک تومور وجود دارند که تنها برخی از آنها می توانند به واکنش ایمنی در برابر سرطان منجر شوند.

دانشمندان "موسسه ایمنی درمانی سرطان پارکر"(PICI) آمریکا، پارامترهایی را ارائه داده اند که می تواند پیش بینی کند که کدام یک از نئوآنتی ژن ها در از بین بردن سرطان موثر هستند. یافته های این پژوهش می توانند به ارائه نسل جدیدی از ایمنی درمانی ختم شوند که موثرتر هستند و به صورت شخصی سازی شده تجویز می شوند.

دانشمندان طی تحلیل های محاسباتی خود، ویژگی های جدیدی را یافتند که حاکی از این هستند که احتمال بروز واکنش ایمنی در کدام یک از نشانگرهای سرطان بیشتر است.

هنگامی که دانشمندان، داده های این مدل را آزمایش کردند، دریافتند که مدل می تواند نئوآنتی ژن های موثر را با ۷۵ درصد دقت و انواع بدون تاثیر را با ۹۵ درصد دقت پیش بینی کند.

"دنیل ولز"(Daniel Wells)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هدف ما این است که نهایتا یک درمان جدید مبتنی بر نئوآنتی ژن ها ارائه دهیم. اگر هر روش قدیمی و جدیدی، از این داده ها برای محک زدن پیش بینی های خود استفاده کند، همکاری و تکرار روش های جدید با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی افزود: پیش بینی نئوآنتی ژن ها تاکنون مانند یک جعبه سیاه بوده است. مدلی که ما ارائه داده ایم، از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نخستین مدلی است که این ویژگی های موثر را شناسایی می کند.

پژوهش های بسیاری باید انجام شوند تا تاثیر این مدل را در پیش بینی انواع سرطان نشان دهند اما این اکتشافات، گام بزرگی در حوزه پژوهش های مربوط به نئوآنتی ژن ها به شمار می روند.

"لیزا باترفیلد"(Lisa Butterfield)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش می تواند ارائه دارو و الگوریتم های مربوط به آن را بهبود ببخشد. مدل ما می تواند آنتی ژن های مربوط به هر سرطان و سیستم ایمنی را اولویت بندی کند و به ارائه درمان بهتر بیانجامد.

این پژوهش، در مجله "Cell" به چاپ رسید.

ایسنا

 

کلید واژه :

نشانگرها

،

شخص سازی

،

درمان سرطان

ثبت نظرات
captcha