کد خبر : ۳۴۹۰۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون عامل اصلی آلودگی هوای اراک

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: عامل آلودگی هوای اراک در ۱۳ روز از سال ۱۳۹۹ ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است.

ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون عامل اصلی آلودگی هوای اراک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا میرزایی بیستم مهرماه در دومین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی در سال ۱۳۹۹، با اشاره به ادامه دار بودن روند کاهشی آلودگی هوا در شهر اراک از سال ۱۳۹۵ تاکنون، اظهار کرد: در سال جاری تا امروز، ۳۲ روز پاک، ۱۵۹ روز سالم و ۱۴ روز ناسالم برای گروه های حساس به ثبت رسیده به طوری که نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد و نسبت به سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۰ درصد کاهش تعداد روزهای ناسالم حاصل شده است.

وی اظهار کرد: در سال جاری عوامل آلاینده هوای شهر اراک برای ۱۳ روز ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون و یک روز دی اکسید گودگرد ناشی از اورهال پالایشگاه امام خمینی شازند بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی در خصوص هوای استان و میزان بارندگی در سال زراعی جاری بیان کرد: در سال زراعی 99-98 بالغ بر ۲۳ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال زراعی 97-98 به ثبت رسیده، اما بارندگی نسبت به بلندمدت ۲۸.۴ درصد افزایش داشته است.

محمد کمالی اظهارکرد: از ابتدای مهرماه ۹۹ تا ۱۹ مهرماه ۷.۶ میلیمتر بارش در استان دریافت شده و روند خوبی دراستان آغاز شده است، البته دربارش های دو هفته اخیر کمترین میزان بارش با ۰.۶ میلیمتر مربوط به اراک و بیشترین بارش با ۲۷.۲ میلیمتر مربوط به تفرش بوده است.

وی در خصوص پیش بینی های بارش تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی گفت: در ماه اکتبر(مهرماه) بارش ها در استان کمتر از نرمال پیش بینی شده است، همچنین در ماه نوامبر نیز این روند بارش کمتر از نرمال ادامه دارد و حتی در برخی از مناطق استان احتمال کاهش ۲۰ تا ۴۰ درصدی بارش وجود دارد و در واقع تا ژانویه ۲۰۲۱ نیز بارش ها کمتر از نرمال پیش بینی شده است.

در این جلسه مدیرگروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گزارشی از پایش بیولوژیک پرسنل شرکت آلومینیوم ایران و عوامل زیانبار محیط کار ارائه کرد و گفت: در این پایش که حدود یک سال زمان برد hf موجود در خون کارگران شرکت مدنظر قرار گرفت.

حسن مهرعلی افزود: پیرو این پایش، هفت گروه شغلی و جامعه آماری ۲۰۰ نفره از کارگران انتخاب شدند و ۴۰۰ تست و نمونه یک بار قبل از شیفت کاری و یک بار پس از شیفت کاری اخذ شد که براساس آن ۳۴۳ نمونه منطبق با استانداردهای بین المللی بود ولی ۵۷ نمونه بالاتر از میزان استاندارد ارزیابی شد که نیازمند مداخله است.

 در این جلسه مصوب شد کمیته ای متشکل از مرکز بهداشت، محیط زیست و دانشگاه ها به جهت تحلیل داده های پایش بیولوژیک پرسنل ایرالکو تشکیل شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

عامل اصلی

،

آلودگی هوا

،

اراک

ثبت نظرات
captcha