کد خبر : ۳۴۹۰۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان افسردگی پاییزی که بیشتر به سراغ زنان می آید

یک روانشناس بالینی درمان افسردگی پاییزی که بیشتر به سراغ زنان می آید را تشریح کرد.

درمان افسردگی پاییزی که بیشتر به سراغ زنان می آید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مصطفی زارعان در خصوص ماهیت اختلال افسردگی فصلی یا افسردگی پاییزی (seasional affective disorder) گفت: این اختلال در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) به عنوان الگویی از افسردگی اساسی شناخته می شود که در راستای تغییر فصل، خلقیات فرد نیز دچار تغییر می شود و علائمی مشابه افسردگی را تجربه می کنند. 

وی افزود: این نوع افسردگی مختص فصل پاییز نیست ولی بیشتر در فصل پاییز و زمستان به دلیل نور آفتاب کمتر در افراد رخ می دهد و با رسیدن فصل بهار نیز تا حدی بهبود می یابد؛ افسردگی فصلی چیزی فراتر از احساس دلگیری است و می تواند منجر به آشفتگی روانی و حتی اختلال در عملکرد روزمره فرد شود.

زنان 4 برابر بیشتر از مردان مبتلا می شوند

وی در خصوص افراد مستعد ابتلا به این نوع اختلال، اظهار کرد: وجود برخی از عوامل هم چون عامل جنسیت احتمال ابتلا به این اختلال را افزایش می دهد که در این راستا زنان چهار برابر بیشتر از مردان به افسردگی فصلی مبتلا می شوند.

زارعان ادامه داد: این اختلال در افرادی که در نقاط دورتری از خط استوا زندگی می کنند نیز بیشتر دیده می شود مثلا یک درصد از افرادی که در فلوریدا زندگی می کنند و 9 درصد از افرادی که در آلاسکا زندگی می کنند معمولا به این نوع اختلال مبتلا می شوند؛ هم چنین سابقه ابتلا در خانواده نیز به عنوان عامل مهمی در احتمال ابتلا به افسردگی فصلی مطرح می شود و احتمال ابتلا در کسانی که در خانواده خود فردی سابقه ابتلا به افسردگی را داشته باشند، نسبت به افرادی که در خانواده خود سابقه ابتلا به اختلالات خلقی را ندارند، محتمل تر است.

وی متذکر شد: افرادی که در اوایل جوانی قرار دارند نیز نسبت به سایر گروه های جامعه در خطر ابتلای بیشتری هستند.

وی در خصوص علائم این بیماری، اظهار کرد: نشانه های رایج این اختلال شامل خستگی (با وجود خواب زیاد) و افزایش وزن به دلیل پرخوری و میل شدید به کربوهیدرات است، البته نشانه های این نوع افسردگی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

این روانشناس بالینی ادامه داد: بسیاری از علائم این اختلال مشابه اختلال افسردگی اساسی است، که شامل خلق افسرده، از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلا برای فرد لذت بخش بودند، تغییر محسوس در اشتهای فرد که در اکثر موارد به صورت پرخوری بروز پیدا می کند، از دست دادن انرژی و احساس خستگی با وجود افزایش ساعت خواب فرد، احساس گناه و بی ارزش بودن، سخت شدن تمرکز، تفکر و تصمیم گیری و داشتن افکار مرگ و خودکشی می شود.

وی در خصوص نحوه درمان این نوع از افسردگی، گفت: افسردگی فصلی را می توان با روش های مختلف به صورت موثری درمان کرد؛ روش های درمانی هم چون نور درمانی، مصرف داروهای ضدافسردگی، درمان های روانشناختی هم چون رفتار درمانی شناختی و یا ترکیبی از این روش ها پیشنهاد می شود.

وی با بیان این که علائم به صورت خود به خودی و با تغییر فصل بهبود پیدا می کنند، افزود: اما با استفاده از درمان های موجود این بیماری سریع تر برطرف می شود.

زارعان در خصوص نحوه درمان افسردگی فصلی به روش نوردرمانی، تشریح کرد: در نور درمانی افراد رو به روی جعبه ی مخصوص نوردرمانی روزانه به میزان 20 دقیقه می نشینند، اغلب افراد بعد از یک یا دو هفته استفاده از این درمان تا حدودی بهبود پیدا می کنند، ولی برای بهبودی کامل و جلوگیری از عود مجدد بهتر است درمان بیشتر ادامه پیدا کند؛ این جعبه نور بسیار درخشانی از خود متصاعد کرده و اشعه های مضر فرابنفش را نیز فیلتر می کند.

وی افزود: علاوه بر نور درمانی، درمان های روانشناختی به خصوص رفتار درمانی شناختی و مصرف داروهای بازدارنده انتخابی بازجذب سروتونین SSRIs در درمان افسردگی فصلی بسیار موثر هستند.

وی در خصوص راه های پیشگیری از ابتلا به این نوع افسردگی، گفت: وقت گذراندن در خارج از منزل پیشنهاد می شود که البته با وجود شرایط جامعه و محدودیت های کرونایی این امر قابل انجام نیست، اما یا تغییر دادن چیدمان وسایل خانه و دفترکار به نحوی که فرد بیشتر در معرض نور خورشید باشند، می تواند در جلوگیری و حتی رفع نشانه های اختلال موثر باشد؛ قرار گرفتن در معرض اشعه uv نور خورشید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و باید با پزشک در رابطه با فواید و مضرات این کار مشورت کرد.

این روانشناس بالینی متذکر شد: هم چنین مراقبت از سلامت عمومی و بهزیستی از طریق ورزش منظم، تغذیه سالم، خواب کافی، فعال بودن و ارتباط با گروه های اجتماعی و ارتباط کافی با خانواده و گروه دوستان می تواند در پیشگیری و درمان این اختلال موثر باشد.

ایسنا

 

کلید واژه :

درمان

،

افسردگی پاییزی

،

زنان

ثبت نظرات
captcha