کد خبر : ۳۴۹۰۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ژاپن چگونه پاندمی کرونا را کنترل کرد؟

سومین سمینار مجازی از سلسله وبینارهای بررسی تجارب و درس آموخته های کشورهای مختلف جهان درباره کووید۱۹ (COVID-۱۹) با محوریت کشور ژاپن برگزار شد.

ژاپن چگونه پاندمی کرونا را کنترل کرد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در سومین سمینار مجازی از سلسله وبینارهای بررسی تجارب و درس آموخته های کشورهای مختلف جهان درباره کووید۱۹ که به تجارب کشور ژاپن اختصاص داشت بر  رویکرد سه جانبه وزارت بهداشت ژاپن در مقابله با کووید ۱۹ یعنی تشخیص و پاسخ زود هنگام به خوشه های عفونت، تشخیص زودهنگام بیمار و تقویت مراقبت های ویژه برای بیماران شدید و اصلاح رفتار شهروندان تاکید شد.

 سومین سمینار مجازی از سلسله وبینارهای بررسی تجارب و درس آموخته های کشورهای مختلف جهان درباره کووید۱۹ به همت گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده، دکتر رمضانخانی مدیرگروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده و جمعی از اعضای هئیت علمی و دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور و اعضای سازمان های سلامت محور برگزار شد.

سمیرا محمدی دانشجوی دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت با بیان اینکه ژاپن با جمعیت حدود ۱۲۶ میلیون نفر  یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است، گفت: علیرغم این که حدود یک سوم جمعیت ژاپن بالای ۶۵ سال و آسیب پذیر در برابر کووید۱۹ هستند، این کشور توانسته با انجام اقدامات موثر آمار مرگ و میر و ابتلا را در سطح پایین نگه دارد.

وی رویکرد سه جانبه ای که وزارت بهداشت ژاپن در مقابله با کووید ۱۹ به کار گرفته را شامل تشخیص و پاسخ زود هنگام به خوشه های عفونت، تشخیص زودهنگام بیمار و تقویت مراقبت های ویژه برای بیماران شدید و اصلاح رفتار شهروندان برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: پاسخ بهداشت عمومی ژاپن در مقابله با کرونا به صورت ردیابی تماس ها و سایر اقدامات اپیدمیولوژیک، اصلاح ساز وکار هماهنگ کل دولت در ۱۶ ژانویه، آگاهی از بیماری های عفونی جدی با علت ناشناخته، تقویت سیستم مراقبت بهداشتی، انجام آزمایشPCR  در منزل برای کرونا ویروس جدید بوده است.

محمدی، پشتیبانی انستیتوی ملی بیماری های عفونی از مقامات محلی در اقدامات اپیدمیولوژیک از جمله ردیابی تماسها، تجدیدنظر در ارزیابی خطر توسط انستیتوی ملی بیماری های عفونی از جمله تعریف موارد تماس های نزدیک، همکاری نزدیک انستیتوی ملی بیماری های عفونی با WHOو سایر کشورهای عضو جهت تقویت تحقیقات متقابل و به اشتراک گذاری اطلاعات، ایجاد خط تلفن مستقیم (hotline) بین وزارتخانه های مختلف دولت و افزایش اقدامات قرنطینه و غربالگری از ۷ ژانویه برای مسافران از شهر ووهان را از دیگر پاسخ های بهداشت عمومی ژاپن در مقابله با کرونا ذکر کرد.

این دانشجوی دکترا از مهمترین اقدامات ژاپن در مقابله با کرونا به تعطیلی مدارس سراسر کشور در اواخر ماه فوریه، اعلام وضعیت اضطراری یک ماهه (تا ششم ماه می و محدود کردن تماس افراد با یکدیگر و حفظ فاصله گذاری اجتماعی) و محدودکردن مسافرت ها و ملاقات های غیر ضروری اشاره کرد.

وی به کارگیری تدابیری نظیر تغییر ساعات کاری یا استفاده از دوچرخه هنگام مراجعه به محل کار برای کاهش تماس با مردم، تشویق مردم به خودداری از مراجعه به غذاخوری ها و رستوران های مرکز شهر و ارتقای فعالیت های دورکاری را از دیگر اقدامات و تدابیر صورت گرفته در ژاپن برشمرد.

به گفته این دانشجوی دکترای دانشکده بهداشت، سیاست های اساسی کنترل کووید ۱۹ در ژاپن شامل تهیه و به اشتراک گذاری اطلاعات، نظارت و جمع آوری اطلاعات، پیشگیری از پاندمی، مراقبت های پزشکی و اقدامات اقتصادی و استخدامی بودند.

وی از سایر ملاحظات مهم به مواردی نظیر توجه به حقوق بشر، پاسخ به مسائل اجتماعی، تهیه کالاها و مواد لازم برای اقدامات پزشکی، همکاری با سازمان های مرتبط (نظیر دولت های محلی، جامعه بین المللی و موسسات تحقیقاتی) اشاره کرد.

به گفته محمدی سیاستهای اساسی پیشگیری از همه گیری کووید ۱۹ در ژاپن شامل خودداری از ترک خانه، محدودیت برگزاری مراسم، محدودیت استفاده از امکانات، محدودیت رفتن به محل کار و مدارس، اقدامات کنترل مرزی، تقویت اقدامات ضدخوشه ای، اقدامات پس از لغو وضعیت اضطراری و سایر موارد عمومی بوده است.

در ادامه شرکت کنندگان در وبینار به بیان نظرات خود درمورد تاثیر فرهنگ مردم در مسئولیت پذیری اجتماعی،  رعایت فاصله فیزیکی و نقش مدیریت رسانه در اطلاع رسانی به جامعه در ژاپن پرداختند و در نهایت مطالب ارایه شده توسط مدیر گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت و معاون آموزشی دانشکده جمع بندی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، سلسه وبینارهای تجارب و درس آموخته های کشورهای مختلف در مورد بیماری کرونا توسط دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار می شود که سه وبینار اجرا شده به بررسی تجارب  کشورهای موفق در مقابله با کرونا نظیر سنگاپور، نیوزیلند و ژاپن اختصاص داشت و چهارمین وبینار نیز با محوریت بررسی تجارب ویتنام هفته آینده برگزار می شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

ژاپن

،

پاندمی کرونا

،

کنترل

ثبت نظرات
captcha