کد خبر : ۳۴۹۰۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کرونا و تغییر سبک حیات

در یادداشت روزنامه آرمان ملی آمده است: در دنیایی که میزان پیوستگی و درهم تنیدگی جامعه جهانی تا جایی پیش رفته که حتی بیماری ها نیز جنبه جهانی یافته اند و ویروسی…

کرونا و تغییر سبک حیات

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه آرمان ملی سه شنبه ۱۵ مهر، یادداشتی را به قلم محمد مهدی مظاهری استاد دانشگاه، منتشر کرده است که در ادامه متن آن را می خوانیم: جهانی شدن فرهنگ و ارتباطات منجر به گسترش، نهادینه شدن و بازتولید ارزش های فرهنگی - اجتماعی کشورهایی می شود که در این عرصه دست برتر را دارند. یکی از نتایج این امر رسوخ و هنجار شدن مولفه های «سبک زندگی» و «زندگی روزمره» براساس اصول و جامعه مطلوب این کشورهاست که دارای مولفه های مهمی همچون مصرف گرایی، فردگرایی، اصالت سود و لذت، تنوع طلبی شدید و... است. جهانی شدن فرهنگ باعث می شود فرد به جای اینکه از طریق روابط اقتصادی (طبقه) یا پیوندهای سیاسی (ملیت) هویت پیدا کند، با خوردن، آشامیدن، پوشیدن، نحوه گذراندن اوقات فراغت یا بیکاری و «سبک زندگی» هویت یابد.

به این ترتیب جریان جهانی سرمایه، کالا، خدمات، فناوری، ارتباطات و اطلاعات به طور فزاینده ای سبب هماهنگی و یکدستی سبک زندگی در سراسر جهان شده است؛ امری که می تواند دارای ابعاد مثبت و منفی به صورت توأمان باشد. بخش منفی این قضیه تسریع در فرآیند از خودبیگانگی فرهنگی و کاستن از احساس تعلق مردم به سرزمین و آداب و رسوم خویش است.

 این امر خود باعث کمرنگ شدن خاطرات تاریخی و تاریخ مشترک می شود و به دنبال خود تغییر جهان بینی و در نهایت استحاله فرهنگ، سنت ها، ارزش ها و هنر بومی کشورها را در پی خواهد داشت. اما جهانی شدن سبک زندگی در صورت مدیریت منطقی می تواند واجد ابعاد مثبتی نیز باشد که ایجاد حس «جهان وطنی» و افزایش همکاری های بین المللی برای مقابله با معضلات مشترک از جمله نمونه های آن است. در دنیایی که میزان پیوستگی و درهم تنیدگی جامعه جهانی تا جایی پیش رفته که حتی بیماری ها نیز جنبه جهانی یافته اند و ویروسی همچون کووید ۱۹ می تواند به یک باره کل جامعه بشری را درگیر و سبک زندگی مشابهی را به همه مردم جهان تحمیل کند، شاید دیگر سخن گفتن از تفکیک ملت ها و نگرش های تنگ نظرانه ناسیونالیستی فرصتی برای عرض اندام نداشته باشند.

 به این ترتیب به نظر می رسد در چنین شرایطی مهم ترین مساله برای دولت ها، پویایی و عقلانیت در تدوین و کاربست سیاست های فرهنگی است. امروز تجارب مشترک بشری از جمله در زمینه مواجهه با کووید ۱۹ می تواند عامل همبستگی اجتماعی و همدلی، همدردی، همکاری، اخلاقی شدن وعقلانی شدن روابط کشورها شود. مشکلات و دغدغه های مشترک برای بشر امروز این پیام را دارد که راهی جز تعامل و همزیستی مسالمت آمیز با همنوع خود وجود ندارد.

 بنابراین هر چند جهانی شدن فرهنگ و ارتباطات می تواند دارای ابعاد و پیامدهای منفی باشد، اما در عین حال از این قابلیت نیز برخوردار است که صلح و وحدت جهانی را تقویت کند و سرآغازی بر سبک زندگی مسالمت آمیز و فضیلت مدار باشد. البته این مساله نافی آن نیست که همه کشورها، به ویژه کشورهای در حال توسعه، باید تدابیری برای حفظ فرهنگ و ارزش های بومی خود نیز بیندیشند و با استفاده بهینه از فناوری های جدیدی که جهانی شدن در اختیار آنها قرار داده، بکوشند با سیل خروشان تحولات جهانی همسو شوند و با بیان و معرفی هنجارها و ارزش های بومی خود در قالب الگوهایی جذاب و قابل اجرا، در حوزه های مختلف فرهنگی از جمله سبک زندگی معماری، شهرسازی و... به ایفای نقش فعال بپردازند.

ایرنا

 

کلید واژه :

کرونا

،

تغییر سبک حیات

ثبت نظرات
captcha