کد خبر : ۳۴۹۰۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خودکفایی کشورمان در تولید پلاسما

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری از بومی سازی فناوری تولید فرآورده های پلاسمایی در کشور توسط یکی از شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: محصولات تولیدی این شرکت ۳۰…

خودکفایی کشورمان در تولید پلاسما

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مصطفی قانعی درباره وضعیت تامین پلاسما و فرآورده های آن در کشور گفت: ما مجبور هستیم سالی ۴۰۰ هزار لیتر پلاسما به آلمان بفرستیم و به ازای هر لیتر آن، ۱۷۰ یورو پرداخت کنیم تا این کشور فرآورده های پلاسمایی به ایران ارسال کند.

وی یادآور شد:  امروز به نقطه ای رسیدیم که دیگر بدون نیاز به دیگر کشورها، نیازمان را تامین می کنیم، کارخانه ای هم در کشور برای تامین فرآورده های پلاسمایی راه اندازی شد  و قرار است محصولات تولیدی این شرکت، ۳۰ درصد از نیاز داخلی به این محصول را تا ۲ سال دیگر تامین کند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری خاطرنشان کرد: فناوری ای که در تولید این پلاسما به کار رفته است، جزو فناوری های بالا و نوین است، در تولید آن از روش های سنتی پالایشگاهی استفاده نمی شود.

قانعی ادامه داد: این محصول توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی بومی سازی شده است.

بخش بزرگی از خون را مایع زرد رنگی به نام پلاسما تشکیل می دهد، فرآورده ای حیاتی که به گردش همه اجزای خون در بدن کمک می کند. این مایع حیاتی نیاز بخش قابل توجهی از بیماران است،  شیوع کرونا هم مزید بر علت شد تا نظام درمانی کشور تلاش بیشتری برای تامین آن داشته باشد.

۵۵ درصد خون را پلاسما تشکیل می دهد، مایعی که جان برخی بیماران به آن وابسته است. این مایع حیات بخش را به صورت کامل یا فرآورده های جدا شده استفاده می کنند. این فرآورده ها کاربرد فراوانی در درمان سوختگی، شوک، تروما و دیگر موارد اضطراری پزشکی دارند.

پروتئین ها و آنتی بادی های موجود در آن هم برای درمان وضعیت های مزمن پزشکی مانند اختلالات خودایمنی و هموفیلی استفاده می شود. افراد مبتلا به این شرایط می توانند با برخورداری از این درمان ها زندگی طولانی و مفیدی داشته باشند. در واقع، برخی از سازمان های بهداشتی پلاسما را «هدیه زندگی» می نامند.

ایرنا

کلید واژه :

خودکفایی

،

تولید پلاسما

ثبت نظرات
captcha