کد خبر : ۳۴۹۰۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عملیاتی کردن ایده های توسعه بازار مسکن با استفاده از هوش مصنوعی

بازار مسکن از گذشته یکی از بخش های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کلان و حتی شرایط اجتماعی کشور بود و توجه به ساماندهی آن باید به عنوان یکی از اولویت های متولیان اقتصادی دولت باشد.

عملیاتی کردن ایده های توسعه بازار مسکن با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  این مهم در سال ۹۹ که قیمت املاک در تهران با افزایش افسارگسیخته ای روبرو شد، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. گفتنی است افزایش میزان تولید، مبارزه با سوداگری در ارائه قیمت، تسهیل درتامین مالی سمت عرضه و تقاضا که می تواند با استفاده از امکانات سایر بازارها صورت گیرد، تا حد قابل توجهی این رکود اقتصادی در بخش مسکن را ساماندهی می کند.

مبارزه با سوداگری در بازار مسکن یکی از مهمترین ماموریت های متولیان سیاست گذار در بازار مسکن است. این مهم نمی تواند تنها با سیاست هایی همچون دریافت مالیات از سازندگان صورت گیرد و باید راهکارهای اساسی برای جلوگیری از رفتار سوداگرانه  برخی از واسطه ها در نظر گرفت. در این راستا شفافیت در معاملات یکی از بهترین راهکارها به شمار می رود که علاوه بر افزایش نظارت و مبارزه با سوداگری، دستاوردهای متعدد دیگری  به همراه خواهد داشت.

افزایش تولید مسکن با بهره گیری از ظرفیت  بازار سرمایه

مدتی است که راهکارهایی در بازار سرمایه  با هدف تامین مالی بخش تولید مسکن تعریف شده که امید است، به زودی عملیاتی شده و کاهش میزان تولید در سال های اخیر را جبران کند. گفتنی است این مهم سمت تقاضا را نیز نشانه گرفته و با راه اندازی  فروش متری مسکن در بورس کالا، امیدی در بین جوانان برای خانه دار شدن ایجاد کرده است.

به عنوان مثال متقاضی خرید آپارتمان در چیذر، می تواند پروژه های این محله که در تابلوی بورس کالا وجود دارد را به صورت متری خریداری کرده و سرمایه خود را به بخشی از  یک خانه تبدیل کند. از سوی دیگر، سوداگری در بازار مسکن نیز که آفت بخش فروش به شمار می رود، با شفافیت موجود در بورس از بین رفته که کمترین دستاورد آن تثبیت قیمت های فعلی و رسیدن املاک به ارزش واقعی شان است. گفتنی است بنا بر اطلاعات سامانه کیلید، شهریورماه امسال خرید آپارتمان در چیذر با قیمت حدودا ۵۵ میلیون تومان در هر مترمربع و خرید آپارتمان در بلوارفردوس با میانگین ۳۰ میلیون تومان امکان پذیر است که با وجود این شرایط اقتصادی، نمی توان بدون استفاده از ابزارهای تامین مالی، جوانان و خانواده های ایرانی را صاحب خانه کرد.

لازم به ذکر است تمام این موارد و مولفه های دیگر که به اصلاح بازار مسکن می انجامد، در اقتصادهای پویا به کمک تکنولوژی ایجاد شده و استفاده از دانش و خدمات دیتامحور، به ایجاد ابزارهایی برای ساماندهی این بازار منجر شده است. به این صورت که در تمام بخش ها همچون تامین مالی بخش تولید و عرضه واحدهای مسکونی به صورت متری، انتشار اوراق مشارکت در جهت ساخت و ... نیاز است تا تخمینی از قیمت املاک وجود داشته باشد تا در تابلوی بورس و اوراق  منتشر شده  قرار بگیرد و در طول زمان، میزان سهم هر شخص مشخص باشد. این تخمین قیمت نمی تواند به آسانی توسط نیروی انسانی صورت گیرد و زمان و انرژی محدود،  فرصت تخمین این تعداد ملک را با ضریب خطای پایین نمی دهد.

از این رو هوش مصنوعی می تواند این مهم را در دسترس قرار دهد و با تخمین قیمت مسکن هم در تابلوی  بورس کالا املاک بزرگ و کوچکی که  فروش آنها به صورت یکجا دشوار است، به فروش برسد، هم کارشناسی قیمت املاک به صورت کلان برای تامین مالی ساخت پروژه های انبوه، امکان پذیر شود. لازم به ذکر است این تکنولوژی توسط مجموعه دانش بنیان کیلید در کشور را ه اندازی شده و در طول مدت فعالیت خود، این ابزار را در دسترس مردم  قرار داده است.

اطلاعات بازار مسکن کیلید

یکی از شروط اساسی ساماندهی بازار مسکن افزایش اطلاعات ملکی مردم نسبت به قیمت و نوسانات آن در محله های مختلف است. به عنوان مثال متقاضی خرید آپارتمان در پونک با مراجعه به سامانه کیلید و انتخاب محله پونک، علاوه بر اینکه با انبوهی از فایل های آماده فروش مواجه می شود تمام تغییراتی که طی ۷ سال در قیمت این منطقه روی داده است را مشاهده  می کند.

لازم به ذکر است نوسانات قیمت و تغییرات آن به صورت مترمربع، قیمت کل و درصد تغییرات به تفکیک محلات مختلف در بخش اطلاعات بازار مسکن قابل مشاهده است. در نتیجه متقاضی خرید آپارتمان در پونک علاوه بر اینکه با جزئیات مهم و کاربردی ملک درخواستی خود همچون، سال ساخت، نوع ساخت، تعداد طبقات و ... آشنا می شود، می تواند متغیرهای قیمت این محله را مطالعه کرده و تحلیلی از آینده ارزش ملکی این منطقه داشته باشد.

جستجو از طریق واقعیت افزوده کیلید

مدت زیادی است پیداکردن خانه با مراجعه حضوری  به مناطق، امری غیرضروری است و با توسعه سامانه های هوشمند ملکی، پیداکردن خانه بسیار آسانتر از قبل شده است. به عنوان مثال دیگر لازم نیست برای خرید آپارتمان در بلوارفردوس به تمام مشاورین املاک این محله  مراجعه کرده و به بازدید حضوری خانه ها بروید. منتها در بعضی مواقع، هنگامی که در حال گذر از خیابانی هستید، ملکی را مشاهده کرده که نظر شما را جلب می کند.

سامانه کیلید برای این مهم ابزاری به نام “AR” ایجاد کرده تا بتوان با گرفتن گوشی همراه به سمت خانه مورد نظر، مشخصات واحدهایی که در گستره دوربین گوشی قرار گرفته است را مشاهده کنید. گفتنی است تمام واحدهای آماده عرضه در این محله، از بخش های مختلف کیلید قابل مشاهده است. به طور مثال کافی است واژه خرید آپارتمان در بلوارفردوس را در سامانه کیلید وارد کرده و تمام فایل های آماده عرضه در این منطقه را مشاهده کنید.

مهر

کلید واژه :

هوش مصنوعی

،

بازار مسکن

ثبت نظرات
captcha