کد خبر : ۳۴۹۰۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روشی نوین برای اعتبار سنجی نمونه های کریسپر

شرکتSamplix سرویس جدیدی را برای ارائه شفافیت بیشتر به فناوری پیشرفته ویرایش ژن کریسپر ایجاد کرده است. سرویس خدماتی نمونه هایی از ژنوم های مهندسی شده را دریافت، اصلاح و مدیریت می کند.

روشی نوین برای اعتبار سنجی نمونه های کریسپر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان با استفاده از روش ضبط توالی غیرمستقیم Xdrop، ، قطعات دی.ان.ای طولانی را که حاوی یک توالی تشخیص از نواحی ویرایش شده کریسپر است ، غنی می کنند. سپس دی.ان.ای غنی شده را تا زمانی که روی ترتیب سنج ریز منفذ آکسفورد خوانده میشود ، برای بازسازی جزئیات هرگونه بازآرایی ساختاری ، چندریختی تک-نوکلئوتید  یا سایر تغییرات ناخواسته، توالی می دهند.

" Xdrop "فناوری اختصاصی شرکت" Samplix" برای غنی سازی مناطق ژنومی بیش از ۱۰۰ کیلوبایت دی.ان.ای ژنومی با وضوح تک مولکولی است. برخلاف سایر روش های غنی سازی، هدف Xdrop ™ برای انتخاب کارآمد فقط به یک توالی کوتاه در ناحیه مورد نظر یا در کنار آن نیاز دارد. پس از انتخاب هدفمند ، تقویت جابجایی چندگانه به تک مولکول های دی.ان.ای تقسیم شده در قطرات اعمال می شود.

محققان مطالعه گفتند: تیم تحقیق و توسعه ما توانست نشان دهد که Xdrop ™ می تواند عملیات حذف و بازآرایی های ناخواسته رخ داده در حین ویرایش کریسپر را مشخص کند که این کار با روش های معمول استفاده شده غیر قابل شناسایی است.

به طور خلاصه کریسپر، تکنولوژی برش و چسباندن ژن ها در دی.ان.ای است. این روش بر پایهٔ سیستم دفاعی هدف مند تخریب دی.ان.ای بنا شده که اولین بار در پروکاریوتها مشاهده شده است.

ویرایش ژن به مجموعه ای از فناوری ها می گویند که به دانش مندان توانایی تغییر در دی.ان.ای را می دهد. این روش ها این امکان را می دهند که مواد ژنتیکی در جای خاصی از ژنوم، حذف، اضافه یا تغییر داده بشوند.

ایسنا

 

کلید واژه :

روشی نوین

،

اعتبار سنجی

،

نمونه های کریسپر

ثبت نظرات
captcha