کد خبر : ۳۴۹۰۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرونشست زمین مشکل مهم ورامین

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین با بیان اینکه یکی از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین فرونشست زمین است، گفت: برداشت بی رویه و غیرمجاز از منابع آب های زیرزمینی که منجربه فرونشست زمین می شوند دهه ها است که اتفاق می افتد.

فرونشست زمین مشکل مهم ورامین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عزیز عبدل زاده ادامه داد: فرونشست زمین اکنون معضل بسیاری از دشت های کشور است و دشت ورامین نیز از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه برداشت های غیر مجاز و بی رویه از منابع آب زیرزمینی باعث این فرونشست ها در شهرستان ورامین شده است.

وی با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی در شهرستان ورامین دهه ها است که اتفاق می افتد، تصریح کرد: برداشت غیرمجاز و بی رویه از منابع آب زیرمینی طی سال ها و دهه ها اتفاق افتاده است و یک پدیده آنی و لحظه ای محسوب نمی شود. با این حال با اداره امور آب شهرستان ورامین و استان تهران جلساتی را برگزار و مکاتباتی کردیم و از آن ها درخواست کردیم که از برداشت از منابع آب زیرزمینی جلوگیری کنند تا از این پس کمبودهای آب منابع زیرزمینی دشت ورامین از طریق بارش ها و آب های بالادستی که به این دشت می رسد جبران یا حداقل از گسترش و افزایش موارد فرونشست زمین پیشگیری شود.

عبدل زاده یکی دیگر از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین را وضعیت نامطلوب پسماند و فاضلاب شهرک صنعتی چرم شهر دانست و گفت: مهم ترین معضل زیست محیطی شهرستان ورامین مشکلات مربوط به مدیریت پسماند و تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی چرم شهر است که وضعیت مناسبی ندارد و عملکردها در زمینه مدیریت این دو معضل با استانداردهای مورد نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین مطابقت ندارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین درباره وضعیت کنونی پسماندهای پزشکی شهرستان ورامین درپی گزارش تخلیه غیر مجاز پسماندهای پزشکی در اراضی کشاورزی جنوب این شهرستان در اسفند ماه ۹۸ گفت: مدیریت پسماندهای پزشکی و عفونی در شهرستان ورامین اکنون وضعیت مناسب تری پیدا کرده است و در محل های مخصوصی با ترانشه برداری ( ایجاد فرورفتگی های عمیق مصنوعی در سطح زمین) و دفن صحیح بهداشتی توسط شهرداری انجام می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه بیمارستان ها و مراکز درمانی موظف به بی خطر کردن پسماندهای عفونی هستند، خاطرنشان کرد: پیمارستان ها و مراکز درمانی شهرستان ورامین ابتدا پسماندهای عفونی را توسط دستگاه های «اتوکلاو» بی خطرسازی می کنند سپس تحویل شهرداری می دهند تا در محل ترانشه به صورت بهداشتی با لایه های آهک و خاک دفن شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین ضمن بیان اینکه اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین طی شش ماهه نخست سال جاری حدود ۳۵۰  مورد گشت و پایش از واحدهای صنعتی داشته است، اظهار کرد: از این ۳۵۰ مورد پایش برای ۶۶ واحد اخطاریه زیست محیطی صادر شد که بیشتر این اخطاریه ها مربوط به واحدهای غیرمجاز ریخته گری، کوره های غیرمجاز تولید زغال و واحدهایی بود که به صورت غیر اصولی به نوعی عملیات بازیافت انجام می دادند.

عبدل زاده در پایان صحبت های خود گفت: مردم به عنوان صاحبان اصلی محیط زیست بازوهای اصلی حفاظت از آن نیز محسوب می شوند بنابراین از آنان درخواست می کنیم که در جهت حفظ محیط زیست کوشا باشند و درصورت مشاهده یا مطلع شدن از هرگونه تخلف زیست محیطی آن مورد را به ادارات مربوطه گزارش کنند.

به گزارش ایسنا، از دلایل اصلی فرونشست زمین، برداشت از آب های زیر زمینی است و پدیده فرونشست زمین در استان تهران در شهرهایی مانند شهریار، ملارد و ورامین که دشت هستند، مشهودتر است و بیشتر به چشم دیده می شود.

کلید واژه :

فرونشست زمین

،

ورامین

ثبت نظرات
captcha