کد خبر : ۳۴۹۰۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افسردگی مادران و ضربان بالاتر قلب نوزادان

نتایج تحقیق جدید نشان می دهد که ضربان قلب نوزادان با مادران مبتلا به اضطراب یا افسردگی ممکن است به طور قابل توجهی بالاتر از حد طبیعی باشد. محققان می گویند که این مورد ممکن است آنان را در معرض خطر مشکلات طولانی مدت قرار دهد.

افسردگی مادران و ضربان بالاتر قلب نوزادان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان آلمانی در نشریه background notes اظهار کردند: تعامل مادر و نوزاد نقش مهمی در رشد سالم کودکان دارد اما مادران مبتلا به افسردگی و مادران مبتلابه اضطراب یا افسردگی پس از زایمان ممکن است از نظر احساسی از نوزادان فاصله بگیرند.

محقق فابیو بلانکودورموند، از دانشگاه هایدلبرگ (heidelberg) اظهار کرد: ما دریافتیم که اگر مادری مضطرب یا افسرده است، کودک او در مقایسه با نوزادانی با مادران سالم در طول آزمایش واکنش فیزیولوژیکی حساس تری نسبت به استرس از خود نشان می دهد.

در این مطالعه مقدماتی، محققان ۵۰ مادر و نوزاد را ارزیابی کردند. آنان دریافتند که وقتی مادری مضطرب یا افسرده است، ضربان قلب نوزاد او به طور متوسط در هر دقیقه هشت ضربان بیشتر از نوزادانی با مادران سالم است.

بلانکودورموند در خبری منتشرشده از کالج اروپایی اعصاب و روان فارماکولوژی (Neuropsychopharmacology)  بیان کرد: ازنظر ما این اولین بار است که این اثر جسمی در نوزادان سه ماهه مشاهده شده و ممکن است در سایر سیستم های استرس فیزیولوژیکی اثر داشته باشد و منجر به مشکلات روان شناختی شود.

محققان دریافتند که مادران مبتلابه اضطراب یا افسردگی نیز احتمال بیشتری دارد که خلق وخوی ناآرام نوزادانشان را گزارش کنند.

بلانکودورموند افزود: بااین حال، تحقیقات باید با یک نمونه بزرگ تر تکرار شود تا اطمینان حاصل شود که نتایج پایدار است.  

ورلی برجینک، مدیر برنامه بهداشت روان زنان در دانشکده پزشکی آیکان (Icahn) در مانت ساینای شهر نیویورک که در این تحقیق حضور نداشت، اظهار کرد: این کار به این معنی است که تشخیص و درمان اختلالات افسردگی و اضطراب در مادران جدید مهم است، زیرا تاثیر فوری بر سیستم استرس کودک دارد.

وی همچنین ادامه داد: مطالعات قبلی اثرات سوء اختلالات خلقی پس از زایمان را نه تنها در کوتاه مدت بلکه در طولانی مدت بر روی کودکان نشان داد. بیشتر اختلالات خلقی پس از زایمان، از دوران بارداری یا حتی قبل از آن شروع می شود، بنابراین تشخیص زودرس مهم است.

محققان خاطرنشان کردند: اختلالات خلقی مانند تحریک پذیری، تغییر روحیه و افسردگی خفیف در دوران بارداری و پس از زایمان شایع است که در ۱۰ تا ۲۰ درصد مادران جدید رخ می دهد.

یافته های این مطالعه به تازگی در نشست سالانه مجازی کالج اروپایی اعصاب و روان فارماکولوژی منتشر شده است. نتایج تحقیق باید تا زمان بررسی همگانی برای چاپ در یک مجله پزشکی، مقدماتی در نظر گرفته شوند.

کلید واژه :

افسردگی مادران

،

ضربان بالاتر قلب نوزادان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha