کد خبر : ۳۴۹۰۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

همه پسماند ها مشکوک به عفونت کروناست

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در دو تا سه هفته اخیر به دلایل مختلف، رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش یافته است که این موضوع منجر به گسترش بیماری شده است.

همه پسماند ها مشکوک به عفونت کروناست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، افزایش مبتلایان کرونا و  در کشور/همه پسماند ها مشکوک به عفونت کروناست

محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی بهداشتی محیط بیانداشت: مراسم تدفین جانباختگان با نظارت بهداشت محیط انجام می شود. از ابتدای ابتلای افراد به کووید ۱۹، بیماران نیازمند مراقبت های بهداشتی هستند و این مراقبت ها به صورت ۲۴ ساعته انجام می شود.

وی ادامه داد: همچنین شرکت در مراسم تدفین از غسل و کفن تا نظارت بر دفن فرد فوت شده نیز توسط همکاران ما انجام می شود و تعداد زیاد ابتلای همکاران بهداشت محیط به ویروس کرونا به علت همین نظارت ها اتفاق افتاده است.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار کرد: شعار روز جهانی بهداشت محیط در سال جاری، بهداشت محیط راهبرد کلیدی نظام سلامت در مبارزه با همه گیر شدن بیماری هاست. این شعار، نقش بهداشت محیط در مورد کووید ۱۹ بیشتر آشکار می کند. وقتی یک بیماری، واکسن و درمان مستقیم ندارد، باید به رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیری و کنترل عوامل محیطی روی بیاوریم.

فرهادی متذکر شد: اگر فرد در منزل بماند و ارتباط با جهان بیرون را قطع کند و هیچ کسب و کاری هم نداشته باشد، قطعا بیمار نمی شود. ولی در هیچ جای دنیا و در کشور ما این امر بدون قرنطینه ۱۰۰ درصد محقق نمی شود. این ویروس در حال گردش در کره زمین است و قرنطینه ۱۰۰درصد هم مقدور نیست و در نتیجه همه افراد باید مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد صنفی و صنعتی و کارگاهی توسط همکاران بهداشت محیط بازرسی شده و حدود ۴۹ هزار واحد که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کردند به دستگاه قضایی معرفی و همچنین بیش از ۱۷ هزار واحد به صورت موقت پلمب شده اند و تعطیلی واحد های صنفی در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا پیش بینی شده است.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: شاید برخی مجازات ها به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی بر خلاف میل ما باشد، اما با توجه به روند کاهشی رعایت این موارد، باید مجازات هایی اعمال شود.

فرهادی افزود: در دو تا سه هفته اخیر به دلایل مختلف، رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش یافته است که این موضوع منجر به گسترش بیماری و بستری و فوتی ها را به دنبال دارد.

وی بیان کرد: حجم عمده ای از واحد هایی که پلمب شده اند، سفره خانه هایی هستند که مواد دخانی عرضه می کردند. این برخورد ها ادامه دارد. از طرفی باید میزان تقاضا را کاهش بدهیم. یعنی باید متوجه شویم که بیماری کووید ۱۹، تنفسی است و استفاده مشترک از قلیان باعث افزایش صد درصدی انتقال بیماری می شود.

معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی، بیشترین میزان مربوط به بخش دولتی است. زیرا بسیاری از اقدامات در بخش دولتی با ابلاغ و دستورالعمل رعایت می شود. رعایت پروتکل های بهداشتی نزدیک به ۸۰ درصد در دستگاه های دولتی و اجرایی اتفاق افتاده است.

فرهادی اظهار کرد: همه پسماند های تولیدی چه در شهر و چه در روستا در جریان اپیدمی کرونا، مشکوک به عفونی است. با اطمینان بیش از ۹۵ درصد می گویم که همه بیمارستان های دولتی و خصوصی فعال در کشور، به جز یک یا دو مورد که بیمارستان روانپزشکی هستند، همه پسماند های عفونی تولید شده در بیمارستان را به وسیله دستگاه های بی خطرساز، بی خطر کرده و سپس به شهرداری برای امحا تحویل می دهند.

وی ادامه داد: بازیافت دستی و زباله گردی کاملا ممنوع است، اما متاسفانه هنوز این دو مورد وجود دارد. البته این اقدامات در مراکز رسمی شهرداری متوقف شده، ولی به صورت غیررسمی و به خصوص در کلانشهر هایی مثل تهران، هنوز پدیده زباله گردی مشاهده می شود. تاکنون سه یا چهار نامه مکتوب اخطار دهنده به شهرداری تهران و شهرداری های متخلف ارسال شده است.

معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: از طرفی حجم پسماند محصولات یک بار مصرف نسبت به دوران قبل از کرونا، تا سه برابر افزایش یافته است.

کلید واژه :

فرهادی

،

پسماند

،

عفونت کرونا

ثبت نظرات
captcha