کد خبر : ۳۴۹۰۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مطالعات کرونا و تشخیص سرطان با فرآورده های سلولی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان با بیان این که یکی از رویکردهای نوین در پزشکی دستیابی به یک مسیر درمانی مبتنی بر فرآورده های سلولی است، گفت: از این فرآورده های سلولی عمدتا در درمان بیماری هایی که مبتنی بر سلول هستند، می توان استفاده کرد؛ مانند بیماری های قلبی، ناباروری، آرتروز، آلزایمر، دیابت، بیماری های کبدی و سایر بیماری ها.

مطالعات کرونا و تشخیص سرطان با فرآورده های سلولی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر فائزه شکری درباره آخرین مطالعات انجام شده پیرامون استفاده از فرآورده های سلولی در درمان بیماری ها گفت: در سال های گذشته، یکی از اتفاقاتی که در دنیای علم رخ داده، این است که با توجه به حرکت علم پزشکی نوین به این سمت که مسیرهای درمانی مبتنی بر سلول ایجاد شود، دستیابی به یک مسیر درمانی محقق شد که مبتنی بر فرآورده های سلولی است.

 وی با بیان این که این فرآورده ها برخی از معایب سلول را ندارند، گفت: من  در آخرین کنگره رویان درباره جایگزینی این فرآورده های سلولی با سلول مطالبی ارائه دادم. این فرآورده سلولی که من درباره آن ها مطالعه کردم، ترشحاتی از سلول هستند. سلول ها برای این که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تمام پیغام هایی را که لازم است به محیط خود بدهند، در بسته های پستی آماده می کنند و به سلول های دیگر می رسانند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان ادامه داد: این قابلیت اکنون در دنیای علم ایجاد شده است که این بسته ها را جدا کنیم. قاعدتا کار کردن با این بسته ها راحت تر از خود سلول است؛ زیرا این امکان وجود دارد که آن ها را تجاری سازی، بسته بندی و نگهداری کرد. از سوی دیگر مشکلات کار با سلول را ندارند. شما وقتی با سلول کار می کنید، نگرانی این را دارید که سلول در بدن شروع به تکثیر کند و تبدیل به تومور یا سلول دیگر شود، اما فرآورده های سلولی مانند دارویی هستند که قابلیت تبدیل به چیز دیگری را ندارند.

استادیار زیست شناسی پژوهشگاه رویان در پاسخ به پرسشی درباره کاربرد این فرآورده های سلولی، گفت: از این فرآورده های سلولی عمدتا در درمان بیماری هایی که مبتنی بر سلول هستند می توان  استفاده کرد. مانند بیماری های قلبی، ناباروری، آرتروز، آلزایمر، دیابت، بیماری های کبدی و ... . از سوی دیگر، از آن جایی که این فرآورده های سلولی یک بسته بندی هستند، می توانیم داروها را داخل آن ها قرار دهیم. در بازار حامل های صنعتی برای بسیاری از داروها ساخته می شود و اکنون می توان  این فرآورده های سلولی را که طبیعی و با بدن موجود زنده سازگار هستند، جایگزین حامل های صنعتی کنیم.

شکری درباره یکی دیگر از کاربردهای فرآورده های سلولی گفت: یکی دیگر از کاربردهایی که دارند در زمینه بحث های تشخیصی است. سلول ها برای این که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، پیغام های خود را درون این بسته ها قرار می دهند. سلولی که عامل ایجاد بیماری است مانند سلول سرطانی هم همین کار را می کند. یعنی بسته حامل پیغام را آماده می کند و به خون می فرستد. اگر از خون این بسته را بیرون بکشند، مانند این است که پیغامی که به صورت مخفی توسط سلول سرطانی ارسال شده است را رمزگشایی می کنند. به کمک دریافت این بسته ها می توان فهمید سلول های سرطانی در بدن وجود دارند یا خیر. مثلا از بزاق دهان می توان تشخیص داد فرد مبتلا به سرطان تخمدان است.

وی درباره تحقیقاتی که در این زمینه در ایران انجام می شود، گفت: در هر جای دنیا هر گاه بخواهید مطالعه ای را روی انسان انجام دهید، لازم است مراحل مختلفی را طی کنید. این مراحل باید دقیق و پشت سر هم انجام شود. ابتدا باید تست های آزمایشگاهی انجام شود، بعد  تست های حیوانی طی شود و در نهایت وارد مرحله کارآزمایی بالینی شد. کارآزمایی بالینی چهار فاز مختلف دارد که آغاز هر فاز به نتیجه فاز قبلی بستگی دارد. همه این مراحل باید زیر نظر وزارت بهداشت و با رعایت اصول و دریافت کد اخلاق باشد. در پژوهشگاه رویان مطالعاتی در خصوص استفاده از فرآورده های سلولی در حال انجام است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان درباره بیماری هایی که استفاده از فرآورده های سلولی در آن ها بررسی می شود، گفت: یکی از آخرین کارهایی که در این مورد انجام شده، استفاده از آنها در درمان کرونا بوده است که نتیجه آن هنوز به صورت رسمی منتشر نشده است.

 

کلید واژه :

فرآورده های سلولی

،

تشخیص سرطان

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha