کد خبر : ۳۴۹۰۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

در فصل گاوبانگی به محل حضور مرال ها نزدیک نشوید

فصل گاوبانگی دوره جفت گیری مرال یا همان گوزن قرمز و به گویش مازندرانی گاو کوهی است که از اواسط شهریور ماه آغاز می شود و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد. یک محیط بان استان گلستان ضمن تاکید بر اینکه مردم به هیچ عنوان نباید در نزدیکی محل های حضور مرال ها چادر برپا کنند یا به آن محل ها نزدیک شوند، گفت: افرادی که برای حفاظت از مرال ها در فصل گاوبانگی در منطقه حضور پیدا می کنند باید حتما با اداره حفاظت محیط زیست و محیط بانان منطقه را هماهنگ باشد و آن ها را از حضور خود در منطقه مطلع کند.

در فصل گاوبانگی به محل حضور مرال ها نزدیک نشوید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یدالله محمدخانی ضمن بیان اینکه در فصل گاوبانگی برای حفاظت از مرال ها از کمک مردم و دوستداران محیط زیست استقبال می شود، خاطرنشان کرد: مردم باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که در این فصل که فصل جفت گیری مرال ها است نباید هیچگونه استرسی را با نزدیک شدن به محل حضور این گونه برای آن ها ایجاد کنند چراکه اگر مرال ها متوجه حضور و صدای انسان ها شوند، متفرق می شوند و جفت گیری در این زمان که تنها زمان جفت گیری مرال ها است صورت نمی گیرد و در نتیجه باعث کاهش جمعیت این گونه می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: مردم باید حتما با اداره حفاظت محیط زیست و محیط بانان منطقه مورد نظر هماهنگ باشند و به هیچ عنوان چادرهای خود را در نزدیکی محل حضور مرال ها برپا نکنند. در صورتی که افراد مایل بودند مرال ها را مشاهده کنند می توانند از طریق هماهنگی با محیط بانان و ارسال نامه به ادارت حفاظت محیط زیست مناطق هماهنگی های لازم را انجام دهند تا به همراه محیط بانان از فاصله ای مشخص و با رعایت دستورالعمل ها به صورت ضابطه مند مرال ها را برای مدتی تماشا کنند.

محمدخانی با اشاره به اینکه مرال های نر و ماده در فصل گاوبانگی برای جفت گیری کنار هم زندگی می کنند، گفت: در طول سال مرال های ماده، مرال های نر نابالغ و بچه مرال ها در کنار یکدیگر و جدا از مرال های نر بالغ زندگی می کنند اما در فصل گاوبانگی که حدود یک ماه است در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

وی ادامه داد: در این فصل مرال های نر با سر دادن صداهای بلندی مرال های ماده را فراخوان و از تصاحب آن ها توسط نرهای دیگر جلوگیری می کنند. گاهی هر نر بین ۳ تا ۵ ماده را بسته به قدرت و بزرگی دور خود جمع می کند و در بسیاری از مواقع مبارزه شدیدی میان نرها در می گیرد که گاهی منجربه مرگ نیز می شود.

معاون اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کردکوی ضمن اشاره به اینکه سردادن صدای بلند مرال های نر در فصل گاوبانگی شناسایی موقعیت مکانی آن ها را راحت تر می کند، اظهار کرد: در این فصل شکارچیان متخلفی که صدای مرال ها را می شناسند با شنیدن صدای مرال های نر می توانند موقعیت آن ها را شناسایی و اقدام به شکار آن ها کنند در حالی که شکار مرال در ایام دیگر سال دشوارتر است همچنین در این فصل شکارچیان اقدام به تقلید صدای مرال های نر می کنند تا بتوانند به مرال ها دسترسی پیدا و آن ها را شکار کنند.

به گفته وی، از آنجایی که شکار مرال ها در فصل گاوبانگی برای شکارچیان متخلف راحت تر می شود محیط بانان منطقه برای حفاظت از این گونه ها برنامه های گشت و پایش مناطق را تشدید می کنند و حتی نیروهای اداری خود را به کار می گیرند تا در عرصه حضور پیدا کنند همچنین برخی از مردم، مردم بومی و تشکل هایی که به محیط زیست علاقه مند هستند را نیز دعوت به کار می کنیم تا با کمک آنان بتوانیم از این مرال ها حفاظت کنیم.

محمدخانی ادامه داد: حدود ۱۰ روز پیش و ۱۰ روز پس از آغاز و پایان فصل گاوبانگی در مناطق حساس و مناطقی که می دانیم جمعیت مرال زیاد است چادرهایی را برپا و نیروهایی را در آن ها مستقر می کنیم. در هر حوزه استحفاظی سه تا چهار چادر برپا می کنیم و ماموران ما به صورت شبانه روزی در محل حضور دارند همچنین از ساعت ۱۷ تا ۶ صبح در منطقه بیدار هستند چراکه در زمان طلوع و غروب آفتاب احتمال نزدیک شدن شکارچیان به مرال ها بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: در مناطق دشتی مانند دشت جهان نما در منطقه حفاظت شده جهان نما در استان گلستان گشت و پایش های سیار با خودرو نیز صورت می گیرد تا از نزدیک شدن به مرال ها و تجاوز به حریم آن ها جلوگیری به عمل آید و یک حریم امنی برای آن ها ایجاد شود تا با فراغ بال و در آسایش بتوانند در این فصل جفت گیری و در نتیجه زاد و ولد کنند تا شاهد افزایش جمعیت آن ها باشیم.

این محیط بان در پاسخ به این پرسش ایسنا که افراد در فصل گاوبانگی درصورت تشخیص حضور شکارچیان در منطقه چه اقدامی باید انجام دهند، تاکید کرد: مردم هیچ موقع نباید خود را به صورت مستقیم با شکارچی درگیر کنند بلکه باید با شماره تلفن هایی که در دسترس آن ها قرار می دهیم، تماس بگیرند و نیروهای محیط بان را از حضور شکارچیان مطلع کنند چراکه درگیری مستقیم افراد با شکارچیان می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد بنابراین تنها کاری که باید انجام دهند اطلاع رسانی به محیط بانان است.

وی با اشاره به اینکه مردم می توانند در فصل گاوبانگی به نیروهای محیط بان کمک شایان توجهی کنند، گفت: با توجه به کم بودن تعداد نیروهای محیط بان، مردم می توانند با حضور خود و آوردن چادرهای شخصی به این نیروها کمک کنند و نیروهای محیط بان نیز این افراد را در این مدت همراهی می کنند.

محمدخانی در پاسخ به این پرسش ایسنا که با توجه به شیوع ویروس کرونا آیا تعداد افرادی که برای کمک به حفاظت از مرال ها در فصل گاوبانگی شرکت می کردند نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است؟ گفت: تعداد افرادی که در سال جاری برای کمک به حفاظت از مرال ها در فصل گاوبانگی به منطقه آمده اند کمتر از سال گذشته است. با این حال این برنامه حفاظتی در سال جاری ضمن رعایت تمام پروتکل ها و ضوابط بهداشتی از پیش ابلاغ و با رعایت فاصله و موراد بهداشتی اعم از استفاده از ماسک و دستکش برگزار شده است همچنین امسال اجازه استقرار نهایتا دو نفر در چادرهایی داده شد که تا سال گذشته چهار نفر در آن ها مستقر می شدند.

وی ضمن انتقاد از برخی گردشگران گفت: تعداد معدودی از گردشگران زمانی که در فصل گاوبانگی در مناطق حفاظت شده حضور پیدا می کنند، زباله های خود از جمله شیشه و پلاستیک را در منطقه رها می کنند. ما انتظار داریم کسانی که دوستدار محیط زیست و طبیعت گرد هستند آثاری از خود در عرصه های طبیعی بر جای نگذارد.

محمدخانی در پایان صحبت های خود گفت: امیدوارم امسال بتوانیم به خوبی از مرال ها حفاظت کنیم و در فصل بهار سال آینده شاهد زاد و ولد و افزایش جمعیت این گونه باشیم چراکه حیوانات نیز حق زندگی کردن در آرامش را دارند و از بین رفتن هرگونه از حیات وحش می تواند منجربه از بین رفتن ده ها گونه دیگر در چرخه و زنجیره غذایی طبیعت شود.

ایسنا

 

کلید واژه :

فصل گاوبانگی

،

مرال ها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha