کد خبر : ۳۴۸۹۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

غار قلعه کرد آوج، زایشگاه دو گونه خفاش تهدید شده و آسیب پذیر ایران

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: در آخرین مطالعات شناسایی و درجه بندی غارهای استان قزوین، غار قلعه کرد آوج به عنوان زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده…

غار قلعه کرد آوج، زایشگاه دو گونه خفاش تهدید شده و آسیب پذیر ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، حسن عباس نژاد روز پنجشنبه با اعلام این خبر، افزود: این غار به استناد تحقیقات پژوهشگران در رتبه سومین زایشگاه شناخته شده این گونه خفاش(بال خمیده کمرنگ) در ایران قرار دارد.

وی با بیان اینکه دوم مهرماه به عنوان روز غار پاک با شعار"حفاظت از تنوع زیستی غارها" تعیین شده است، اظهار داشت: غارها دارای کارکردها و ارزش های متعددی هستند که می توان به ارزش زیبایی شناسی و توریستی، باستان شناسی، مطالعات زمین شناسی، غار نوردی و ورزشی و ذخیره منابع آبی، بوم شناسی و تنوع زیستی اشاره کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: غارها محل زندگی خفاش ها بوده و از مهمترین گونه های جانوری غارها به شمار رفته که نقش مهمی در اکولوژی حیات پیرامون خود ایفا می کنند.

وی تصریح کرد: در استان قزوین تاکنون هفت غار به نام های غار ولی گشنه رود، غار سفید آب، غار قلعه کرد آوج، غار عباس آباد، غار یخی انگول، غار مهاجر بویین زهرا و غار آکوجان شناسایی شده که خوشبختانه در اکثر این غارها انواع خفاش ها وجود دارند.

عباس نژاد ضمن اشاره به لزوم تامین اعتبار برای شناسایی و انجام مطالعات در زمینه غارها، تاکید کرد: فراخوان اعلام غارهای موجود در استان جهت شناسایی از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران صورت خواهد گرفت و غارهای معرفی شده در کارگروه غارشناسی استان مطرح و جهت تامین اعتبارات پیگیری لازم صورت خواهد گرفت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: دو غار سفید آب و قلعه کرد دارای شرایط لازم برای معرفی به عنوان اثر طبیعی ملی هستند.

عباس نژاد بیان داشت: غارها سرمایه های طبیعی و تاریخی هستند که اتفاقات گذشته را به ما نشان می دهند و به علاوه پتانسیل های گردشگری و کارآفرینی استان هستند و باید برای حفاظت، مطالعه و برنامه ریزی آنها توجه ویژه شود.

وی گفت: در این راستا غار قلعه کرد آوج با تصویب کارگروه غارشناسی استان قزوین، به عنوان اثر طبیعی ملی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور جهت طرح در شورای عالی محیط زیست پیشنهاد شد.

ایرنا

 

کلید واژه :

غار قلعه کرد آوج

،

خفاش تهدید شده

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha