کد خبر : ۳۴۸۹۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جزئیات پیش خرید واکسن کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متأسفانه در شرایطی که در بعضی از استان ها وارد موج سوم کرونا می شویم رعایت بهداشت و استفاده از ماسک کاهش داشته و این موضوع بسیار خطرناک است.

جزئیات پیش خرید واکسن کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری اظهار داشت: حدود ۷ ماه است که درگیر بیماری کرونا هستیم و هم پای سایر کشور ها با این بیماری مقابله می کنیم، تا به امروز این بیماری ۹۶۵ هزار نفر از جمعیت جهان را به قربانی گرفته که ۲.۵ درصد قربانیان مربوط به ایران است. خط قرمز ما رعایت پروتکل های بهداشتی است، متأسفانه در شرایطی که در بعضی از استان ها وارد موج سوم کرونا می شویم رعایت بهداشت و استفاده از ماسک کاهش داشته و این موضوع بسیار خطرناک است.

لاری ادامه داد: ۹۰ درصد ابتدا به آنفولانزا در نیمکره جنوبی زمین به دلیل رعایت بهداشت و شست و شوی دست ها کمتر شده است، اما هنوز نمی شود از وضعیت آنفولانزا در کشور حرفی زد. کادر درمان بسیار خسته هستند، هر زمان شیوع بیماری زیاد می شود فشار و خستگی کادر درمان هم بیشتر می شود، زمانی که فشار کار کادر درمان زیاد می شود بر خدماتی که به بیماران می دهند تأثیر دارد.

*صفحه ای در فضای مجازی ندارم

وی بیان کرد: من هیچ صفحه ای در فضای مجازی (توئیتر و اینستاگرام) ندارم و اخباری که از نقل من در این شبکه ها منتشر می شود صحت ندارد. آماری که از نیمکره جنوبی در رابطه با بیماری آنفولانزا رسیده است امید بخش است، این را هم یادآوری کنم که این واکسن ۳۰ تا ۶۰ درصد می تواند ایمنی سازی کند و اینگونه نیست که از این واکسن برای همه مردم استفاده کنیم.

*توزیع واکسن در خانه های بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: ۱.۵ میلیون دوز از واکسن آنفولانزا به معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار گرفته که اولویت استفاده آن با خانم های باردار و افراد مسن است، ما در ابتدا مشکلی در رابطه با تهیه ارز داشتیم و این مشکل حل شد، اما تحریم ها برای ورود این واکسن ها به داخل کشور ما را با مشکل مواجه کرده است. واکسن هایی که الان وارد کشور شده است هلندی هستند و از هلند وارد شده اند.

*جزئیات پیش خرید واکسن کرونا

لاری در پاسخ به پرسشی درباره پیش خرید واکسن کرونا اظهار داشت: در کشور خودمان گروه هایی مشغولند و دارند کار انجام می دهند و وزیر بهداشت نیز شخصا این موضوع را رصد می کنند و موفقیت ها را خودشان اطلاع می دهند. در مجموع ایران نیز پا به پای دنیا در زمینه تولید واکسن کرونا فعالیت می کند. در عین حال منطقی نیز آن بود که ما هم سبد خود را برای خرید واکسن بگذاریم. در این زمینه مجمعی به نام کووکس فعال است که ۱۸۰ کشور در آن ثبت نام کرده اند و ۱۸ سازمان و شرکت در زمینه تولید واکسن در آن مشارکت دارند. ایران هم در لیست این ۱۸۰ کشور است.

لاری با اشاره به شرط شرکت ها برای فروش واکسن گفت: شر پیش فروش این است که کشور متقاضی ۱۵ درصد پیش پرداخت برای این واکسن داشته باشد و اگر موفق هم نشدند، این پول به ما عودت نمی شود. در عین حال در آخرین جلسه ستاد ملی مقرر شد که این ۱۵ درصد پرداخت شود و فکر می کنم ۱۰ سپتامبر این مبلغ پرداخت شود. در مجموع ما نیز سبدمان را برای خرید واکسن کووید-۱۹ گذاشتیم و ثبت نام کردیم؛ واکسن آکسفورد، چند شرکت چینی و شرکت های مختلفی که معتبرند در این گروه قرار دارند.

وی با تاکید بر اینکه ما همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذاشتیم اظهار داشت: همانطور که وزیر بهداشت گفتند، با یک فرد ایرانی الاصل در هند برای خرید واکسن مذاکره کردیم. استراتژی ما برای خرید بیشتر انتقال تکنولوژی است و به نوعی قرارداد می بندیم که بتوانیم انتقال این دانش تولید واکسن را داشته باشیم. البته برآورد ها نشانگر این است که قطعا زودتر از شش ماه دسترسی به واکسن نخواهیم داشت و این واکسن هم شامل گروه های آسیب پذیر می شود. این موضوع در همه دنیا هست و باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

*آخرین وضعیت شهدای سلامت

لاری درباره آخرین آمار ابتلای کادر بهداشت و درمان به کووید ۱۹ و شهدای سلامت بیان کرد: هر وقت شیوع بیماری بیشتر شده، ابتلا هم بیشتر می شود. میزان مراقبت ها افزایش پیدا کرده است. این طور نیست که بگوییم تعداد بیشتری از کادر درمان به بیماری کرونا مبتلا شده اند. وقتی میزان بیماری بیشتر می شود، به هر حال کادر بهداشت و درمان هم با بیماران بیشتری سروکار دارند.

وی افزود: دستورالعمل شهدای سلامت هم به صورت کامل تصویب نشده، اما بر اساس این دستورالعمل افرادی شهید سلامت محسوب می شوند که درگیری مستقیم با بیماران کووید ۱۹ داشتند. آخرین بار این عدد حدود ۱۶۴ نفر اعلام شده بود و این موضوع باید بر اساس دستورالعمل شهدای سلامت تایید شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره ادامه طرح تحول سلامت گفت: تغییری در طرح تحول سلامت ایجاد نشده و همچنان ادامه دارد. کاهش اعمال الکتیو (غیر اورژانسی) باعث کاهش درآمد بیمارستان ها شده است. ولی تغییری در دریافت هزینه بیشتر از بیمارستان ها اتفاق نیفتاده است.

*محدودیت های کرونایی

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره بازگشت محدودیت های کرونایی اظهار کرد: همان طور که دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هم اعلام کرده، همه جهان به سمت بازگشایی ها حرکت کرده اند. محدودیت ها باید در ستاد ملی کرونا مصوب شود. از نظر وزارت بهداشت، هر چیزی که باعث شود فاصله گذاری دچار اختلال شود، می تواند آمار ابتلا را افزایش بدهد. وزارت بهداشت طرح های خود را به ستاد ملی مقابله با کرونا می برد و اگر بر اساس تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا قرار به بازگشایی باشد، باید پروتکل هایی تدوین و سپس نظارت کنیم. در حال حاضر افت میزان رعایت پروتکل ها را شاهد هستیم که در بدترین جا هایی که این پروتکل ها رعایت نمی شود، نانوایی ها و پاساژ ها و فرودگاه ها هستند.

وی افزود: از طرفی سازمان ها و اداره ها باید به سمت الکترونیکی شدن خدمات بروند. همچنین مسئولان باید از سازمان ها و اداره ها بخواهند که چه برنامه هایی اضافه شده و چقدر به سمت زندگی همراه با کرونا حرکت کرده اند. قانون باید به یاری افرادی بیاید که پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند و قانون درباره رعایت یا عدم رعایت پروتکل های بهداشتی جدی تر وارد صحنه شود. از طرفی اگر استانی دچار مشکل شود، باید پروتکل ها جدی تر رعایت شود. در حال حاضر در استان قم، مدارس غیرحضوری شده و وقتی جایی شیوع بیماری بالاتر می رود، محدودیت های قابل انجام باید اعمال شود. به هر حال خط قرمز ما رعایت پروتکل هاست.

*میزان ابتلا و بستری کودکان به کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت درباره ابتلا و بستری کودکان به علت کووید ۱۹ نیز گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، بستری و فوت با PCR مثبت کرونا اعلام می شود. درصد کل موارد بستری بیماری های شدید تنفسی در سنین ۶ تا ۱۸ سال از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور تا ۱۵ شهریور، ۲.۶۴ درصد بوده که از این میزان، تست کرونای ۱.۲۴ درصد مثبت بوده و نیم درصد از این میزان فوت کردند. در نیمه شهریور، درصد کرونا مثبت بستری ها ۱.۵ شده و میزان فوتی ۰.۰۷ افزایش داشته است.

وی افزود: اینکهه بدانیم بازگشایی مدارس چقدر تاثیر داشته، باید سه تا چهار هفته از این موضوع بگذرد. باید درصدی از حضور دانش آموزان در مدارس داشته باشیم تا بدانیم چقدر از دانش آموزان در مدارس حضور پیدا کردند و در این زمینه در حال رایزنی با وزارت آموزش و پرورش هستیم. در مجموع در ۱۵ روز اخیر تغییر چندانی در ابتلای این سنین نسبت به گذشته نداشتیم. نمی توانیم تاثیر بازگشایی مدارس را فعلا ارزیابی کنیم. همچنان الگوی بیماری به شکلی است که افراد آسیب پذیر و سالمندان را بیشتر درگیر می کند.

لاری اظهار کرد: در موج دوم بیماری دیدیم که افراد ۳۵ تا ۴۵ سال بیشتر مراجعه می کردند، زیرا بازگشایی ها انجام شده بود و این سنین کار می کنند. اوایل شیوع کرونا، سالمندان بیشتر رعایت می کردند و از منزل خارج نمی شدند و فاصله را حفظ می کردند و دیگران یا جوانان سراغ آن ها نمی رفتند، اما الان عادی انگاری شده و فاصله گذاری حفظ نمی شود و فوتی در بالای ۷۰ ساله ها بیشتر اتفاق می افتد.

*بیمار کرونایی نباید همراه داشته باشد

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره الزام یک بیمارستان در قم به داشتن همراه برای بیمار کرونایی گفت: یکی از اشتباه ها این است که همراه بیمار از بیمار کرونایی مراقبت کند. این موضوع اشتباه است و نباید اتفاق بیفتد و این موضوع خاص نیز قابل پیگیری است.

*۲۰درصد افزایش بستری در تهران

لاری درباره وضعیت کرونا در تهران گفت: در هفته گذشته ۲۰ درصد افزایش بستری در تهران داشتیم. یک علت این است که شاید مردم دیر مراجعه می کنند. این موضوع باعث شده که در حال حاضر بیماران بدحال تر مراجعه کنند. مهمترین خواسته ای که دکتر زالی هم به دنبال آن است، اجرای دورکاری در تهران است تا در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شود. تهران اهمیت زیادی دارد، زیرا چهارراه تبادل است و رفت و آمد ها می تواند با توجه به وسعت، روی استان های شمالی هم تاثیر داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد ضریب اشغال تخت در تهران، بستری هستند. وقتی تعداد بیماری از حد بستری بالا برود، کمیته ای تشکیل شده و بلافاصله امکانات بیماران کووید ۱۹ در بخش دیگری ایجاد می شود تا بتوانیم این بیماران را در بخش دیگری بستری کنیم. از طرفی بخش خصوصی و تامین اجتماعی هم همکاری مناسبی دارند.

*متولی تامین و توزیع ماسک، وزارت صمت است

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره تامین و توزیع ماسک اظهار کرد: مسئول سامانه مربوط به ماسک، وزارت صمت است. بر اساس آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا نیز بر تولید و توزیع ماسک تاکید شده است. متولی تامین و توزیع ماسک، وزارت صنعت است و وزارت بهداشت فقط باید ماسک را برای پرسنل بهداشت و درمان تامین کند. با این حال از رسانه ها می خواهیم که به مردم بگویند همچنان بهترین راهکار محافظت در برابر ویروس کرونا، استفاده از ماسک است.

*سفر ها تشدید کننده بیماری کرونا هستند

وی در پاسخ به سوالی درباره ایجاد محدودیت برای سفر ها بیان کرد: به هر حال پیش بینی می شد که در تعطیلات تاسوعا و عاشورا، سفر ها بیشتر می شود و اگر پروتکل ها رعایت نشود، سفر ها می تواند تشدید کننده بیماری باشد.

*موج های کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره موج های کرونا در کشور گفت: کشور ما بسیار پهناور است و اقلیم های متفاوتی دارد. برخی استان های بزرگ از لحاظ جمعیت و وسعت برابر با یک کشور اروپایی است. در جایی مثل قم، در اسفند موج اول بیماری را داشتیم و در حال حاضر موج دوم بیماری را داریم. برخی استان ها در اسفند موج بیماری نداشتند. یکی از این استان ها که به خوبی بیماری را مدیریت کرد، استان فارس به علت انجام غربالگری مناسب بود. نگرانی ها درباره برخی استان هایی مثل قم، اصفهان، لرستان، اردبیل، آذربایجان شرقی و تهران وجود دارد. با این حال هر استانی وضعیت خودش را دارد. در خوزستان از ۲۹ شهرستان، حدود ۵ شهرستان در شرایط قرمز کرونا قرار دارند.

وی افزود: برخی استان ها فقط یک موج بیماری را تجربه کرده اند و برخی در موج دوم قرار دارند و برخی در حال ورود به موج سوم بیماری هستند.

*کاهش پروتکل های بهداشتی

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره تاثیر کاهش پروتکل های بهداشتی بر افزایش شیوع بیماری کرونا گفت: نمودار شیوع بیماری بر اساس رعایت پروتکل های بهداشتی منطبق شده و هرچقدر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش پیدا کند، میزان شیوع بیماری هم افزایش خواهد یافت. در هفته های اخیر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک کاهش یافته است.

*نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی

سخنگوی وزارت بهداشت درباره نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی بیان کرد: ۷۵۰۰ نیروی بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای داریم که بسیار زحمت می کشند و هر اتفاقی که در کشور می افتد، مثل کنکور و مراسم عزاداری و بازگشایی مدارس، این همکاران ما باید بر اجرای پروتکل های بهداشتی نظارت داشته باشند. برنامه ریزی شده که آموزش هایی به ۱۵ هزار نفر از نیرو های حراست هم داده شود تا بر رعایت پروتکل های بهداشتی نظارت داشته باشند. از طرفی صنف ها باید بر رعایت پروتکل های بهداشتی نظارت داشته باشند، اما دغدغه و نگرانی وزیر بهداشت در این زمینه بسیار زیاد است و اصرار شده که وزارت بهداشت هم نظارت ها را افزایش بدهد. همکاران بهداشتی در این زمینه دچار سختی ها و مشکلات زیادی می شوند. از طرفی خود مردم هم بهترین ناظر ها برای رعایت پروتکل های بهداشتی هستند. بسیاری از اطلاعاتی که دریافت می کنیم از گزارش های مردمی از سامانه ۱۹۰ است.

وی اظهار کرد: کاهش میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی ۱۶.۴۵ درصد است. البته این میزان در استان های متخلف، متفاوت است. مدیریت ستاد های استانی و جدی بودن مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در این زمینه تاثیر مستقیم دارد. مردم باید بدانند که مجبوریم سبک زندگی را تغییر بدهیم تا راحت تر و سلامت تر زندگی کنیم.

کلید واژه :

واکسن کرونا

،

توزیع واکسن آنفولانزا

،

خانه های بهداشت

ثبت نظرات
captcha