کد خبر : ۳۴۸۹۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کلاف سردرگم ارزیابی اثرات محیط زیستی

دبیر همایش ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران ضمن اشاره به اینکه مسئله اثرات محیط زیستی یکی از مسائل مهم تاریخی و حل نشده محیط زیست ایران است، گفت: رویداد «کلاف سردرگم ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران» قرار است با گردهمایی جمعی از نمایندگان گروه های مختلف اثرگذار و اثرپذیر در ارتباط با فرایند ارزیابی اثرات محیط زیستی، به این سوال پاسخ دهد که چالش ها و سرنخ های مسائل مزمن این حوزه چه هستند.

کلاف سردرگم ارزیابی اثرات محیط زیستی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هامون طهماسبی خاطرنشان کرد: از ابتدای دهه ۷۰ شمسی، موضوع ارزیابی اثرات محیط زیستی با هدف حفاظت از حقوق محیط زیست و مصالح توسعه پایدار کشور، مورد توجه نهادهای سیاستگذار قرار گرفت اما تجربه چند دهه استقرار نظام ارزیابی اثرات محیط زیستی یا EIA در ایران نشان داده که این نظام با مشکلات بزرگی مواجهه است و نه تنها نتوانسته منافع محیط زیست را در مقابل اجرای طرح ها و پروژه های بزرگ عمرانی و صنعتی در کشور به شکل مناسب حفظ کند بلکه موجب ایجاد نارضایتی در دیگر ذی نفعان این موضوع نظیر بخش خصوصی نیز شده است. 

دبیر همایش ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران ادامه داد: آنچه که در بررسی های صورت گرفته توسط مدرسه توسعه پایدار از مصاحبه ها با کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، متخصصان و فعالان این عرصه و مطالعه پژوهش های پیشین، به دست آمده نشان می دهد که با یک ناکارامدی جدی و بزرگ در قانون و رویه نهادی فعلی «ارزیابی اثرات محیط زیستی» در ایران روبه رو هستیم که نیاز به مداخله و آسیب شناسی این حوزه و اصلاحات ضروری در راستای کمک به توسعه متوازن و پایدار کشورمان دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: در این رویداد مستقل سعی شده تا مسائلی چون شفافیت، پاسخگویی، مشارکت مردمی، تعارض منافع، چالش های قانونی، پایش موثر و کارآمد، مسائل ساختاری سازمان محیط زیست و چگونگی درک از توسعه پایدار با حضور جمع متنوعی از کارشناسان، مسئولان دولتی، فعالان محیط زیست و دانشگاهیان به بحث و بررسی گذاشته شود. نکته ای که برگزار کنندگان این برنامه بر آن تاکید کرده اند لزوم نگاه همه جانبه به این مسئله از نگاه ذی نفعان مختلف این موضوع است و بدون توجه به این رویکرد نمی توان انتظار دستیابی راه  حل های واقع بینانه برای مسئله مهم ارزیابی اثرات محیط  زیستی در ایران داشت.

دبیر همایش ارزیابی اثرات محیط زیستی در ایران ضمن بیان اینکه موضوع ارزیابی پیامدها درحال حاضر دیگر فقط محدود به محیط زیست نیست، گفت: ما در کشور باید بتوانیم به یک منطق موجه و در عین حال عملیاتی برای در نظر گرفتن پیامدهای مختلف اجتماعی، محیط زیستی، فرهنگی، سلامت، امنیت و غیره مرتبط با طرح های توسعه دست یابیم چرا که دوران صرف توجه به توجیه اقتصادی طرح ها گذشته است و حرکت به سمت توسعه پایدار، نیازمند چنین نگاه همه جانبه ای است.

وی گفت: مدرسه توسعه پایدار دانشگاه صنعتی شریف سوم و چهارم مهر ماه امسال میزبان این همایش مجازی است.

بر اساس گزارش دبیرخانه این همایش، طهماسبی در پایان گفت: نتایج این رویداد مسئله محور، در قالب یک گزارش تحلیلی توسط برگزارکنندگان منتشر خواهد شد تا توسط کنشگران و نهادهای سیاستگذار، جهت اصلاحات و اقدامات لازم به کار گرفته شود. علاقه مندان جهت شرکت در این رویداد و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وبسایت مدرسه توسعه پایدار به نشانی www.sdschool.ir مراجعه کنند.

کلید واژه :

ارزیابی اثرات محیط زیستی

،

ایران واکاوی می شود

ثبت نظرات
captcha