کد خبر : ۳۴۸۹۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

موج پاییزی کرونا زودتر از موعد از راه رسید

آمارهای روزانه وزارت بهداشت از وضعیت بیماری کرونا در کشور، حکایت از این واقعیت تلخ دارد که موج پاییزی این ویروس خیلی زود شروع شده است.

موج پاییزی کرونا زودتر از موعد از راه رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هنوز پاییز نیامده آمار کرونا فزونی گرفته و هر روز تعداد فوتی ها در حال افزایش است.

به دنبال موج شدید بیماری کرونا بعد از تعطیلات خرداد ۹۹، اجباری شدن ماسک در دستور کار قرار گرفت و رعایت پروتکل های بهداشتی دوباره تشدید شد تا اینکه دوباره شاهد سیر نزولی بیماری بودیم.

برای اینکه آمار کرونا پایین بیاید و بیماری کنترل شود، این مدافعان سلامت بودند که از جان خود گذشتند و توانستند با مراقبت از بیماران بستری، از شدت مرگ و میر ها بکاهند و نیرو های بهداشتی نیز با تمام ظرفیت در خدمت به مردم، کوتاهی نکردند. اما، بررسی ها نشان می دهد که در یکی دو هفته اخیر، روند رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در بین مردم کم رنگ شده است.

بر اساس آخرین اطلاعات در هفته گذشته میزان استفاده از ماسک توسط مردم کشور در اماکن عمومی ۵۹.۱۲ درصد بوده است که شاهد کاهش ۱۶.۴۵ درصدی میزان استفاده نسبت به هفته ما قبل آن بودیم. همچنین میزان استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی ۶۴.۲ درصد گزارش شده است که نسبت به هفته ماقبل کاهش ۸.۳ درصدی را نشان می دهد.

در همین حال، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور ظرف هفته گذشته به پایین ترین میزان خود ظرف ۶ هفته قبل از آن رسیده است، گفت: نباید فراموش کنیم وضعیت فعلی بیماری در کشور بازخورد نوع رفتار ما در رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک طی هفته های گذشته بوده است.

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، گفت: متأسفانه موج سوم کرونا شروع شده، حداقل تا چهار ماه آینده باید برای جلوگیری از فاجعه جدید پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و حواس خود را سرگرم اخبار واکسن و دارو نکنیم.

وی با انتقاد از تکرار اشتباهات در کنترل اپیدمی کرونا، افزود: تجربه هفت ماه گذشته نشان داده که وقتی اپیدمی وارد موج می شود، مانند موج اول و دوم، موج سوم شدیدتر خواهد بود و موج سوم بین یک تا دو هفته طول خواهد کشید؛ بنابراین به طور خیلی جدی از مردم خواهش می کنم که پروتکل های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند، از مسافرت ها، حضور در تجمعات غیرضروری و رفتار های غیر بهداشتی خودداری کنند.

رها شدن پروتکل های بهداشتی از سوی برخی از هموطنان و استفاده نکردن از ماسک در اماکن شلوغ و پر رفت و آمد، باعث شده موج پاییزی بیماری خیلی زودتر از موعد پیش بینی شده از راه برسد و این می تواند زنگ خطری برای عواقب خطرناک و کشنده این ویروس باشد.

عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه خستگی افراد بیشتر نشان می دهد که داریم موج سوم را تجربه می کنیم، گفت: در موج اول، افراد انرژی بیشتری داشتند مانند عملیات روز های اول جبهه که همه پرانرژی شرکت می کردند. موج سوم مانند آخرین روز های عملیات در جبهه است. من فکر می کنم در این روز ها باید بیشتر کمک کنیم تا بهترین خدمت به بیماران ارائه شود.

در همین حال، اکبر فتوحی استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: شواهدی از موج سوم احتمالی مشاهده می شود و متأسفانه اگر این روند ادامه پیدا کند به این معنی است که موج سوم در سطح بالاتری از موج دوم آغاز شده و لازم است برای این موج در بیمارستان ها آمادگی لازم را ایجاد و در زمینه کنترل مرگ ناشی از آن تلاش جدی کنیم.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک مهم است، اما به تنهایی کافی نیست، افزود: با وجود اینکه درصد استفاده مردم از ماسک طی دو تا سه ماه اخیر وضعیت پایداری داشته است، باز هم شاهد پیک های بیماری هستیم؛ لذا لازم است در کنار استفاده از ماسک از حضور در فضا های بسته و پرجمعیت و همچنین تماس نزدیک با دیگران پرهیز کنیم.

به نظر می رسد رها شدن پروتکل های بهداشتی از سوی برخی از مردم، باعث شده تا موج پاییزی ویروس کرونا زودتر از موعد پدیدار شود و آمار ابتلا و بستری بیماران در اغلب استان های کشور روند صعودی بگیرد. این در حالی است که باید مراقب ویروس آنفلوانزا در روز های سرد پاییز و زمستان هم باشیم. بنابراین، رها کردن پروتکل های بهداشت علاوه بر اینکه سلامت خودمان را تهدید می کند، کادر درمان را خسته تر و ناامیدتر می کند.

به فکر پزشکان و پرستارانی باشیم که به خاطر ما از جان خود گذشتند.

کلید واژه :

موج پاییزی کرونا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha