کد خبر : ۳۴۸۹۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روشی برای التیام آفت های دهان

نتایج یک مطالعه نشان داد که استفاده از خمیر مخاط چسب حاوی عصاره چای سبز می تواند شدت درد و مدت زمان بهبودی زخم های آفتی دهان را کاهش دهد.

روشی برای التیام آفت های دهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آفت دهانی عارضه شایعی است که تعداد زیادی از افراد در طول عمر خود آن راتجربه می کنند. منظور از آفت عودکننده، زخمی است که حداقل دوبار در سال عود کند. این ضایعات بسیار دردناک هستند و گاه تحمل آن به خصوص در هنگام خوردن و صحبت کردن برای افراد مشکل است.

با وجود اینکه تحقیقات زیادی در مورد این زخم ها انجام شده، به دلیل ناشناخته بودن دلایل ایجاد آن، تاکنون درمان قطعی برای این عارضه ارائه نشده است. از عوامل موثر در بروز آفت می توان به عوامل هورمونی، توارث، کمبود آهن، اسید فولیک، ویتامین B12، بیماری سلیاک، اختلالات ایمنی و استرس اشاره کرد.

دارورسانی از طریق مخاط چسب، یکی از روش های نوین است که به علت توانایی چسبیدن و باقی ماندن بر سطح مخاط و آزادرسانی آهسته و پیوسته داروی موجود در خود، در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. این روش به دلیل طولانی کردن زمان دارورسانی، تشکیل یک لایه نازک بر سطح مخاط، عدم شستشو، چرب نبودن و هدف قرار دادن بافت های آسیب دیده، روش مناسبی برای ارائه دارو در درمان آفت دهان محسوب می شود.

از آن جا که گیاه چای سبز اثرات آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریال و ضدالتهابی قابل توجهی دارد، پژوهشگران دانشگاه های علوم پزشکی کرمان، رفسنجان و ایران مطالعه ای را طراحی کردند و در آن تاثیر عصاره چای سبز را با سیستم دارورسانی مخاط چسب، بر روی التیام زخم های آفتی دهان، بررسی کردند.

عاتکه موقری پور و محمود شیخ فتح الهی به همراه همکارانشان، پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه همکاری داشتند.

این مطالعه بر روی 52 بیمار مبتلا به آفت دهان مراجعه کننده به دانشکده دندان پزشکی رفسنجان در سال های 1393-1394 انجام شد.

بیماران به طور تصادفی در دو گروه 26 نفره قرار گرفتند و به یک گروه خمیر مخاط چسب حاوی عصاره چای سبز و به یک گروه خمیر مخاط چسب بدون دارو (به عنوان دارونما)، داده شد.

این پژوهش دوسو کور بود؛ به این معنا که هیچ یک از دو طرف مطالعه (محققان و بیماران)، از این که شخص در گروه دارو یا دارونما قرار دارد، اطلاعی نداشتند.

پس از ارائه آموزش های لازم، از بیماران خواسته شد که خمیر موردنظر را سه بار در روز (بعد از صبحانه، بعد از نهار و قبل خواب) بر روی زخم آفتی خود قرار داده و آن را برندارند تا جذب شود. برای اطمینان از تاثیر بیشتر دارو، به بیماران توصیه شد تا نیم ساعت پس از استفاده از دارو، از خوردن، آشامیدن و شستن دهان اجتناب کنند.

همه بیماران قبل از استفاده دارو معاینه شدند خصوصیات زخم ها توسط پژوهشگران ثبت شد. همچنین در روزهای اول، ششم و دهم بعد از استفاده از دارو نیز معاینه انجام شد و بزرگ ترین زخم اندازه گیری شد.
همچنین شدت درد بیماران نیز در روزهای معاینه مورد بررسی قرار گرفت و از بیماران خواسته شد به شدت درد خود از صفر تا 10 عدددهی کنند.

در روز دهم چنان چه بهبودی حاصل نشده بود، نتیجه گزارش شد. منظور از بهبودی، به پایان رسیدن درد و ناپدید شدن زخم بود. پس از انجام پژوهش، داده های جمع آوری شده با استفاده از روش های آماری تحلیل شدند.

نتایج بررسی ها نشان داد که خمیر مخاط چسب چای سبز بر میانگین اندازه ضایعات تاثیری نداشته ولی اثر آن بر شدت درد و دوره بهبودی بیماران معنی دار بوده است.

به نظر می رسد سایز زخم های حفره دهان لزوما متناسب با شدت درد بیماران نیست. ممکن است درد ناشی از دو زخم آفتی با اندازه مشابه، کاملا متفاوت باشد. به همین دلیل شاید بتوان نتیجه گرفت که کاهش درد نسبت به کاهش اندازه زخم، شاخص بهتری جهت بررسی اثر یک دارو در حفره دهان باشد.

همچنین تنها عاملی که در بیماران مبتلا به زخم های آفت دهانی باعث ناراحتی فرد شده و او را در جستجوی درمان می اندازد، بیشتر از آن که اندازه زخم باشد، درد ناشی از آن است.

نتایج این تحقیق به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تاثیر خمیر مخاط چسب چای سبز بر درمان زخم های آفتی عودکننده دهان» در فصل نامه «دانشکده دندان پزشکی مشهد» منتشر شده است.

کلید واژه :

آفت دهان

ثبت نظرات
captcha