کد خبر : ۳۴۸۹۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جزییات پروتکل جدید وزارت بهداشت برای درمان سرطان در دوران کرونا

رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با اشاره به خطر مضاعف کرونا برای مبتلایان سرطان، از ابلاغ پروتکل جدید درمان این بیماران خبر داد.

جزییات پروتکل جدید وزارت بهداشت برای درمان سرطان در دوران کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با اشاره به اینکه در سطح شبکه بهداشتی دو دسته خدمات در حوزه سرطان ارائه می شود، گفت: دسته اول خدماتی که برای افراد مشکوک به سرطان ارائه می شود که در خلال پیک اول و دوم کرونا این مراجعات کاهش یافت و بخشی از کاهش مراجعات به دلیل آینده نامعلوم بیماری و اطلاعات کم همه در مورد آن بود. از مرداد ماه و شهریورماه برنامه فراخوان فعال بیماران مجددا آغاز شده است تا به تدریج برنامه های تشخیصی سرطان به حالت قبل بازگردد.

پروتکل جدید وزارت بهداشت برای درمان سرطان در دوران کرونا

وی درباره دسته دوم ارائه خدمات به این بیماران، بیان کرد: این خدمات مربوط به مبتلایان به سرطان است که پروتکلی به دانشگاه ها ابلاغ شده است که تا حد امکان بتوانیم خدمات تخصصی درمانی سرطان را تغییر دهیم؛ به شکلی که مواجهه بیمار با نظام بهداشتی درمانی کاهش یابد تا احتمال ابتلا به کووید۱۹ هم در آنها کاهش یابد. افزایش فواصل درمان، تبدیل شیمی درمانی از حالت تزریقی به حالت خوراکی تا حد امکان، استفاده از درمان هایی که کمتر سبب کاهش ایمنی بدن می شود، استفاده از رادیوتراپی هایی با مدت زمان کمتر و... همگی از پروتکل های ابلاغی در این زمینه بود و به این طریق تلاش کردیم مراجعات حضوری درمان را کاهش دهیم.
 

پاسخگویی تلفنی به سوالات مبتلایان سرطان از سامانه 4030

مطلق ادامه داد: اخیرا نیز در تلاش برای راه اندازی سیستم پاسخگویی تلفنی از طریق سامانه ۴۰۳۰ هستیم تا مشکلات بیماران را ابتدا به شکل تلفنی پاسخ دهد و سپس اقدامات درمانی لازم دیگر انجام شود که اطلاعات تکمیلی آن متعاقبا اعلام خواهد شد. فعلا از مهرماه به شکل آزمایشی این پاسخگویی ها آغاز می شود.

خطر کرونا برای مبتلایان سرطان

وی با بیان اینکه احتمال مرگ در افراد مبتلا به سرطان که به کووید۱۹ مبتلا می شوند نزدیک به دو برابر است، اظهار کرد: این یعنی کووید۱۹ توانسته در مرگ و میر مبتلایان سرطان موثر باشد.

وی درباره مراکز تشخیص زودرس سرطان نیز گفت: همچنان همان ۷۵ مرکزی که افتتاح شدند فعال هستند و هنوز مرکز جدیدی افتتاح نشده است، اما برنامه های ما متوقف نشده است و امیدواریم تا هفته اول بهمن ماه گزارش اولیه ای درباره تاثیرگذاری فعالیت مراکز تشخیص زودهنگام سرطان، ارائه دهیم. این برنامه ها اندکی با بروز کرونا متوقف شد اما دوباره با قوت از سر گرفته شد.

کلید واژه :

وزارت بهداشت

،

درمان سرطان

،

دوران کرونا

ثبت نظرات
captcha