کد خبر : ۳۴۸۹۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس مرگبار «ای ای ای» کابوس تازه آمریکایی ها

مقامات بهداشت و درمان در آمریکا از شیوع ویروس مرگبار تازه ای در این کشور به خصوص ایالت میشیگان خبر داده اند که با نیش پشه منتقل می شود.

ویروس مرگبار «ای ای ای» کابوس تازه آمریکایی ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از تک تایمز، آنچه که موجب ترس و وحشت از این ویروس موسوم به «ای ای ای» شده نرخ بالای مرگ و میر آن در بزرگسالان است که به ۳۳ درصد می رسد.

مقامات حوزه بهداشت و درمان میشیگان می گویند در تاریخ ۱۵ سپتامبر یک مرد بزرگسال در این ایالت به علت ابتلاء به این ویروس در شرایط وخیمی قرار گرفته و تحت درمان است. این اولین مورد تأیید شده ابتلاء به ویروس «ای ای ای» در میشیگان است و هنوز مشخص نیست چه تعداد افراد دیگر قبلاً به این ویروس مبتلا شده اند و آیا در این مورد پنهان کاری شده است یا خیر.

در سال ۲۰۱۹ حداقل ۳۸ نفر در آمریکا به این بیماری مرگبار مبتلا شدند. علت مرگبار بودن ویروس یادشده آن است که ویروس یادشده معمولاً سیستم عصبی و مغز و اعصاب افراد را درگیر می کند و لذا مغز مبتلایان در صورت عدم تشخیص به موقع این ویروس به شدت آسیب می بیند.

ویروس «ای ای ای» ظرف مدت چهار تا ۱۰ روز تأثیر تخریبی خود را بر جای می گذارد و یکی از چالش های فراروی پزشکان برای تشخیص آن ظاهر نشدن نشانه های ابتلاء به آن در بسیاری از بیماران است. از این لحاظ ویروس «ای ای ای» به ویروس کرونا شباهت دارد.

از جمله نشانه های ابتلاء به این ویروس می توان به تب، سردرد، استفراغ، اسهال، تشنج، خواب آلودگی مداوم، بی حوصلگی و در موارد پیشرفته این بیماری به کما رفتن فرد اشاره کرد.

با توجه به اینکه ویروس یادشده قبل از هر چیز از طریق گزش حشرات منتقل می شود، مقامات ایالت میشیگان به اهالی این ایالت هشدار داده اند که تمامی گردهمایی ها و مهمانی های خود به خصوص در فضای باز را لغو کنند.

این ویروس مرگبار نه تنها انسان ها، بلکه حیوانات را نیز به کام مرگ می برد و نرخ مرگ و میر آن در حیواناتی مانند اسب ها به ۹۰ درصد می رسد. همچنین این ویروس بین دو تا ۱۰ روز بعد از بروز نشانه ها در انسان ها آنها را می کشد. برای مقابله با ویروس «ای ای ای» فعلاً هیچ واکسن یا داروی قطعی وجود ندارد.

کلید واژه :

ویروس مرگبار

،

ای ای ای

ثبت نظرات
captcha