کد خبر : ۳۴۸۹۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۴ راه ایجاد هوای پاک در خانه

هوای محیط داخل خانه می تواند از هوای بیرون آلوده تر باشد و این آلودگی یکی از عوامل ابتلا به انواع بیماری های تنفسی است.

۴ راه ایجاد هوای پاک در خانه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه جام جم نوشت: «با شیوع ویروس کرونا، تعطیل شدن بسیاری از مشاغل و ماندن مردم در خانه، باعث کاهش آلودگی هوا در سراسر جهان شده است. اما از آنجا که مردم وقت بیشتری را در خانه سپری می کنند، تمیز بودن هوای داخل منزل نیز اهمیت زیادی پیدا می کند، زیرا هوای محیط داخل خانه می تواند از هوای بیرون آلوده تر باشد و این آلودگی یکی از عوامل ابتلا به انواع بیماری های تنفسی است. موارد زیر راه هایی برای داشتن هوای تمیز و سالم در داخل خانه است:

استفاده از شمع موم زنبور

یکی از ویژگی های شمع موم زنبور عسل تولید یون های منفی در اثر سوختن است. یون های منفی، بیشتر آلاینده ها و مواد آلرژی زای معلق در هوا را که بار مثبت دارد، خنثی کرده و باعث فرود آمدن آنها به زمین می شود. در نتیجه، غبار، قارچ و بوی نامطبوع موجود در محیط از بین می رود. این ویژگی شمع موم زنبور به ویژه برای افرادی که آلرژی و آسم دارد، مفید است.

استفاده از لامپ های نمکی

گفته می شود لامپ های نمکی دارای مزایای سلامت است. این لامپ ها نیز با دارای بودن خاصیت یونیزاسیون طبیعی، بار الکتریکی جریان هوا را تغییر می دهد. لامپ های نمکی از طریق عملیاتی به نام هیدروکسی، مولکول های آب آلوده را از محیط جذب و با حبس آنها در درون بلور نمک، به تمیز کردن هوا کمک می کند. این فرآیند باعث حذف گرد و غبار و سایر آلاینده ها از هوای محیط شده و با پاک کردن مجاری تنفسی به عنوان یک تقویت کننده کلی سلامتی عمل می کند.

استفاده از کربن فعال

زغال چوب یا کربن فعال، به تصفیه هوای داخل خانه کمک می کند. این زغال بی بو است و خاصیت جذب کنندگی بالایی دارد و می تواند سموم و بوهای نامطبوع موجود در خانه را جذب کرده و از بین ببرد. زغال چوب بامبو از گزینه های مؤثر و مقرون به صرفه است. شما می توانید این زغال را در کیسه ای گذاشته و در اطراف خانه خود قرار دهید.

استفاده از گیاهان خانگی

گیاهان طی فرآیند فتوسنتز نور خورشید و دی اکسید کربن هوا را جذب کرده و در مقابل، اکسیژن تولید می کنند. علاوه بر حذف دی اکسید کربن و تولید اکسیژن، اغلب گیاهان می توانند سایر گازها و آلاینده های شیمیایی موجود در هوا مانند بنزن و فرمالدهید را که به وفور در ترکیبات وسایل خانه یافت می شوند و مستقیما در ایجاد مشکلات تنفسی نقش دارند، جذب کنند.

منبع: food.ndtv.com

کلید واژه :

هوای پاک

،

خانه

ثبت نظرات
captcha