کد خبر : ۳۴۸۹۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نمک زدایی در بحران کم آبی

روز جهانی نظارت بر آب، تلاش بین المللی با هدف افزایش آگاهی عمومی و مشارکت در نظارت بر آب و محافظت از منابع آبی سراسر جهان است. در روز جهانی نظارت بر آب، همه افراد در سنین مختلف می توانند، درگیر نظارت بر وضعیت رودخانه های محلی، نهرها، سدها و موارد مرتبط با آب باشند.

نمک زدایی در بحران کم آبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ارائه آزمایش های ساده نظارت، درباره برخی از متداول ترین شاخص های بهداشت آب، آموزش هایی برای علاقه مندان فراهم و مشارکت بیشتر در تلاش های رسمی تر برای نظارت را تشویق می کند. آلودگی آب، مشکلی جدی است و یادگیری نحوه شناسایی، مراقبت و جلوگیری از آن، هر سال اهمیت بیشتری می یابد.

همه افراد، چه کودک و چه بزرگسال با یک کیت آزمایش ساده قادر خواهند بود تا کیفیت آب را بر اساس پارامترهای کیفیت تعیین کنند. این آزمایش شامل اکسیژن محلول (DO)، زلالی (کدورت)، اسیدیته (pH) و دماست.

تاریخچه روز پایش آب

جالب است بدانید که تاریخ اولیه روز نظارت بر آب، ۱۸ اکتبر و به افتخار قانون آب پاک ایالات متحده در سال ۱۹۷۲ به منظور بازیابی و محافظت از منابع آبی در ایالات متحده تصویب شد. با این وجود، این تاریخ، در سال ۲۰۰۷ تغییر یافت، زیرا می خواستند همه افراد جهان از جمله مکان ها با دمای هوا خیلی سرد را به شرکت در مراسم این روز تشویق کنند.

این روز توسط بنیاد آب پاک امریکا در سال ۲۰۰۳ با هدف ایجاد برنامه ای برای دستیابی مردم در سراسر جهان برای افزایش آگاهی از مسائل مرتبط با آلودگی آب ایجاد شده است و مردم را وادار به آزمایش آب محلی می کند، این اطلاعات از طریق منابع مختلف از جمله وب سایت جهانی نظارت بر آب (www.monitorwater.org) به اشتراک گذاشته می شود.

به آبی آشامیدنی تصفیه شده، نگاهی بیندازید، شاید این بدان معنی است که این آب از منبع آب شهری است که مقامات دولتی آن را کنترل می کنند و در برابر آلودگی و بیماری مصون است، اما واقعا تا چه اندازه این موضوع درست است؟ به عنوان مثال، مواردی در شهر فلینت در ایالات میشیگان امریکا نشان داد که آب شهری این منطقه برای آشامیدن ایمن نیست.

آب چاه ها تحت تاثیر تغییرات محیطی و مواردی هستند که به خاک و آب های زیرزمینی وارد می شود. البته این تاثیرات بسیار زیاد نیست، اما باید مرتب کنترل شوند تا اطمینان حاصل شود که آب پاک و ایمن است.

روز جهانی نظارت بر آب، فرصتی برای برجسته کردن نقش حیاتی آب در تدام حیات بر روی زمین است و اهمیت این موضوع را فراهم می کند که همه در محافظت از منابع آب محلی خود نقش مهمی دارند.

برخی از بلایای طبیعی ویرانگر بشر را وادار به تفکر متفاوت، درباره نیازهای اساسی مانند غذا، سرپناه و آب کرده است. تامین آب شیرین برای آشامیدن و استفاده روزانه، از اولویت های بقاء و بهبودی افراد و جوامع آسیب دیده است. برخی از کارها می توانند در جهت محافظت از منابع حیاتی آب جامعه انجام شود تا در مقابل تهدیدات طبیعی و ساخته دست بشر، سالم و مقاوم باقی بمانند.

در این روز، فرصت است تا اقدامات ساده برای کمک به اطمینان از ایمنی و پایداری آب، انجام شود. اولین گام در این جهت، این است که دریابیم آب مصرفی روزانه از کجا سرچشمه گرفته است. علاوه بر نظارت بر منابع آب محلی، همچنین می توانیم در تقویت و بازیابی مرزهای طبیعی آن گام برداریم.

کاشت گیاهان بومی در مناطق ساحلی، موانع طبیعی ایجاد می کند تا تاثیر طوفان که باعث جاری شدن سیل و تخریب آبراه ها و مناطق مسکونی می شود را کاهش دهیم. برای رودخانه ها، دریاچه ها و رودخانه های داخلی، کاشت درختان بومی و سایر گونه های گیاهی در کنار آبراهه ها، فرسایش که عاملی برای کاهش کیفیت آب است را کاهش می دهد. این مورد باعث می شود تا سیستم تصفیه آب طبیعی ایجاد شود.

مقابله با کمبود آب به روش نمک زدایی آب اقیانوس ها

کمبود آب شیرین، در حال حاضر مشکلات عمده ای برای بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان و عمدتا در مناطق خشک و در کشورهای درحال توسعه ایجاد کرده است. سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که تا اواسط قرن، چهار میلیارد نفر - تقریبا دوسوم جمعیت کنونی جهان- با کمبود شدید آب شیرین روبرو خواهند شد.

رشد جمعیت عاملی برای نمک زدایی آب دریا

با توجه به اینکه تا سال ۲۰۵۰، جمعیت انسانی ۵۰ درصد دیگر نیز افزایش می یابد، مدیران منابع به طور فزاینده ای به دنبال طرح های جایگزین رفع تشنگی رو به رشد در جهان هستند. نمک زدایی و شیرین کردن آب دریا را برخی به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین راه حل های مشکل کمبود آب می دانند، اما منتقدان اظهار کردند که این امر بدون هزینه های اقتصادی و زیست محیطی حاصل نمی شود.

آیا راه حل مناسبی برای شیرین کردن آب شور و حل بحران آب پاک جهان وجود دارد؟

نمک زدایی اغلب گران و آلاینده تلقی می شود، اما پیشرفت در فناوری، دوباره آن را در دستور کار قرار داده است. این روش به عنوان مهم ترین چالش زیست محیطی قرن است  و رقابت زیادی برای کسب این افتخار وجود دارد.

سیاره زمین مملو از آب هست، اما بیشتر آن غیرقابل استفاده و محصور در اقیانوس های شور است و تقاضا برای آب، در حال افزایش است و این فشارها از چین تا امریکای لاتین، هند تا کالیفرنیا ادامه دارد.

تقریبا یک میلیارد نفر به آب پاک دسترسی ندارند و پیش بینی می شود، این تعداد در دهه های آینده به شدت رشد کنند.

سال گذشته، کیپ تاون(پایتخت افریقای جنوبی) به طور خطرناکی با کمبود آب مواجه شد. در کشور انگلیس که بارانی است نیز اگر روند مصرف آب همین طور ادامه پیدا کند در ۲۵ سال دیگر آبی نخواهد ماند. هیچ راه حل آسانی وجود ندارد، اما فناوری که در گذشته بحث برانگیز بوده ممکن است در آستانه طلوع جدیدی باشد.

منابع آب شیرین، تحت فشار فزاینده ای در سراسر جهان است و پیش بینی می شود چهار میلیارد نفری که در حال حاضر  در مناطق کم آب زندگی می کنند، تا اواسط قرن به پنج میلیارد نفر برسند.

 تغییرات آب و هوایی، افزایش جمعیت و عادات مصرفی، عوامل کلیدی بر استفاده بیشتر آب های زیرزمینی هستند و این روند مشکلاتی برای آینده ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل مدت هاست که فرآیند تبدیل آب دریا به آبی که شوری آن کمتر است و بتواند در مزارع و خانه ها استفاده شود به عنوان آخرین راهکار برای تامین نیازهای انسان در نظر گرفته شده است.

 این فناوری گران، پرمصرف و فقط  برای بعضی مناطق، مناسب است

این روش، محصول جانبی تولید می کند که آبی بسیار شورتر است و معمولا به دریا بازگردانده می شود.

دیوید بینز، محقق این بررسی اظهار کرد: پیشرفت در فناوری انرژی های تجدید پذیر، می تواند پیشرفت انقلابی در دستگاه های کوچک نمک زدایی در مقیاس کوچک را برای جوامع فقیر در کشورهای درحال توسعه، به ویژه در کشورهای گرم ایجاد کند.

وی گفت: این روش نجات دهنده زندگی است و می تواند تفاوت زیادی برای رفع این مشکل ایجاد کند.

این محقق، در نمونه اولیه از جمع کننده های خورشیدی استفاده کرد و آب را تا نقطه جوش، گرم و سپس آن را از نمک یا مواردی که باعث غیرقابل نوشیدن آب می شود، جدا کرد. در این سیستم فتوولتائیک با پردازنده های لازم برای تنظیم دستگاه وجود دارد. این روش، نه تنها برای نمک زدایی آب دریا که نیاز افراد در نزدیکی ساحل یا دیگر منابع آب شور است، مفید خواهد بود، بلکه می تواند در مناطقی که آب در دسترس، اما به شدت آلوده است کارایی داشته باشد.

محققان تخمین زدند که این دستگاه ها در مقیاس کوچک و محلی می تواند برای تامین نیازهای آب آشامیدنی یک خانواده متوسط کافی باشد.

سایر مبتکران نیز، در حال بررسی امکانات انرژی های تجدید پذیر هستند، زیرا یکی از بزرگ ترین معضلات نمک زدایی سنتی، مصرف زیاد سوخت های فسیلی است.

ماده شگفت انگیز گرافن به کمک طرفداران نمک زدایی آمده است. پیش ازاین، صافی گرافن در دانشگاه منچستر برای پاک سازی نمک از آب دریا ایجاد شد و می تواند راه حلی ارزان برای نمک زدایی از آب باشد. البته برای برخی از مناطق بزرگ شهری، آب شیرین کن، روشی کارآمد برای حل این مشکل فزاینده است.

محققان به موفقیت کیپ تاون اشاره کردند که سال گذشته با سرمایه گذاری در نمک زدایی و همچنین محدودیت در مصرف آب، توانست از بدترین بحران آب در این منطقه جلوگیری کند.

گزارش اخیر دانشگاه سازمان ملل از ژاپن نشان داد که استفاده از نیروگاه های نمک زدایی در مقیاس بزرگ، سلامت دریاها را تهدید می کند. برای هر لیتر آبی که شیرین می شود، از یک دستگاه آب شیرین کن معمولی، به طور متوسط، ۱.۵ لیتر آب نمک تولید می شود. در سطح جهانی، کارخانه های نمک زدایی روزانه، ۱۴۲ مترمکعب آب بسیار شور تخلیه می کنند که حدود ۵۰ درصد بیشتر از برآوردهای گذشته است.

ویرجینیا نیوتن لوئیس، تحلیلگر این زمینه اظهار کرد: دولت ها قبل از در نظر گرفتن تجهیزات گران قیمت و پیشرفته نمک زدایی، باید برای ارائه اساسی ترین خدمات آب پاک برای جمعیت، بر روی روش های زیادی تمرکز کنند. مدیریت بهتر آب که اولویت منابع آب خانگی است، می تواند با هزینه های اقتصادی بسیار پایین، تاثیر بسزایی داشته باشد.

نمک زدایی گران است، باعث آلودگی می شود و محدودیت دارد. بنابراین، اگرچه در برخی از مناطق، نقش دارد، اما اغلب روش های بسیار مناسب تری نیز در دسترس است. محققان این گزارش هشدار دادند که این روش ها اثرات مخربی بر زندگی دریایی دارد. آنان خواستار سرمایه گذاری در فناوری های نویدبخش هستند که می توانند مقدار پساب هدررفته را کاهش دهند و در حال حاضر انجام آن ازنظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

آنان همچنین پیشنهاد کردند که از محصولات فرعی شور می توان در مزارع پرورش ماهی (جایی که آب شورتر می تواند ماهی بزرگ تری را پرورش دهد) و همچنین در آبیاری محصولات مقاوم به نمک استفاده کرد.

در بحران به دنبال فرصت باشید، بدانید شرکت ها از نوآوری و فناوری برای مقابله با مشکلات و به روشی پایدار  استفاده می کنند.

حیات مجدد فاضلاب

محققان اظهار کردند: ما می توانیم آب های باقیمانده را به عنوان پسماند در نظر بگیریم و یا  منبعی که مجدد مورداستفاده قرار گیرد. محققان بیش از دو دهه است که بر روی راه حل های مقابله با فاضلاب کار می کنند. بررسی ها نشان می دهد که مفهوم اقتصاد مدور درباره آب، نه تنها می تواند برای محیط زیست مفید باشد، بلکه می تواند درآمدزایی نیز داشته باشد.

شرایط خشک در بیابان آتاکاما باعث شد این منطقه به یک پیشگام جهانی در نمک زدایی تبدیل شود. یک فرآیند ساده حذف نمک از آب از طریق تقطیر باعث ایجاد روش های پیشرفته ای مانند اسمز معکوس شده است و به آب شیرین کن ها اجازه می دهد که آب اقیانوس را به آب شیرین تبدیل کند.

محققان خاطرنشان کردند: آب حاصل از نمک زدایی بیشتر برای مصارف صنعتی در نظر گرفته می شود.

هزینه و اثرات زیست محیطی نمک زدایی

بر اساس سازمان غیرانتفاعی غذا و آب، هزینه های زیرساختی جمع آوری، تقطیر و توزیع آب شیرین کن اقیانوس، گران ترین نوع آب شیرین کن است. هزینه های بالای مشابه، مانع بزرگی برای تلاش نمک زدایی در کشورهای فقیر(جایی که بودجه در حال حاضر بسیار اندک است) نیز محسوب می شود.

در جبهه محیط زیست، نمک زدایی گسترده می تواند خسارات سنگینی بر تنوع زیستی اقیانوس ها وارد کند. سیلویا ارل، از برجسته ترین زیست شناسان دریایی جهان و یکی از محققان نشنال جئوگرافیک، اظهار کرد: آب اقیانوس پر از موجودات زنده است و بیشتر آن ها در فرآیند آب شیرین کن از بین می روند.

آیا نمک زدایی بهترین گزینه است؟

عمل شیرین سازی آب نمک در سراسر جهان در حال رایج شدن است. تحلیلگران انتظار دارند در دهه های آینده بازار جهانی آب شیرین کن ها، رشد چشمگیری داشته باشد، درنتیجه مدافعان محیط زیست ممکن است مجبور شوند به جای حذف کامل آن، تا جایی که امکان دارد، سبز عمل کنند.

منابع

daysoftheyear.com

theguardian.com

news.cgtn.com

thoughtco.com

americasquarterly.org

waterworld.com

eeinsc.org

huffpost.com

کلید واژه :

در بحران کم آبی

،

نمک زدایی بهترین گزینه است؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha