کد خبر : ۳۴۸۹۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آتش سوزی های آمریکا و فرافکنی غیرمسئولانه ترامپ

در حالی که طی چند روز اخیر میلیون ها هکتار از جنگل های آمریکا در آتش می سوزند و آسیبی جدی به محیط زیست آمریکا و جهان وارد می شود، دونالد ترامپ، رییس جمهوری این…

آتش سوزی های آمریکا و فرافکنی غیرمسئولانه ترامپ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، وی که طی چند ماه اخیر کارزار انتخاباتی خود برای شرکت در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری کشور پشت سر می گذارد، برای فرار از انتقادات از مدیریت داخلی و در سیاست خارجی اش، جز فرافکنی چاره ای ندیده و به هر نحو ممکن سعی می کنند  از زیر بار مسولیت ملی و همچنین تخریب محیط زیست جهان شانه خالی کند.

در روزهای اخیر جهان شاهد یکی از بزگترین آتش سوزی های خود در چند ایالات آمریکا است. به گزارش رسانه ها سه ایالت آمریکا در آتش می سوزند و تاکنون علاوه بر بیخانمان شدن هزاران نفر ۳۵ انسان نیز جان خود را از دست داده و ده ها نفر ناپدید شده اند.

همچنین، طبق گزارش های رسانه ای طی چند روز گذشته بیش از ۹۰۰ هزار هکتار در ایالت اورگن و تقریبا نیم میلیون هکتار زمین نیز در ایالت واشنگتن در آتش سوخته است.

درحالی که دولت های محلی در ایالت های گرفتار در آتش تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین را علت اصلی این آتش سوزی های گسترده می دانند، ترامپ دیگران را مقصر این فاجعه بین المللی می داند تا مبادا از اعتبار بین المللی و حتی ملی اش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر این کشور کاسته شود.

چشم اندازی از آتش سوزی در جهان

هرساله درختان زیادی در سراسر دنیا طعمه حریق می شوند و به همراه خود هزاران گونه جانوری و گیاهی و حتی انسان های زیادی را به کام نابودی و مرگ می کشانند. سوال این است که علت این آتش سوزی ها چیست؟ آیا این خود انسان نیست که بانی و باعث رقم زدن چنین فجایعی است؟

آتش سوزی، در کنار خشکسالی، فعالیت های شهری و کشاورزی جزو اصلی ترین عوامل تخریب محیط زیست و به ویژه مناطق جنگلی است. هرساله در سراسر این کره خاکی شاهد تخریب بخشی از محیط زیست از طریق آتش سوزی جنگل ها هستیم.

 آتش سوزی سالانه خسارات فراوانی را چه در عرصه محیط زیست و چه در حوزهای اقتصادی، اجتماعی و امنیتی به بار می آورد. حتی انسان های زیادی، هرساله جان خود را در آتش سوزی جنگل ها از دست می دهند.

نقشه  زیر سرعت انتشار آتش سوزی در مناطق مختلف کره زمین از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ را نشان می دهند.

در اروپا ، سریعترین حریق ها در جنوب اسپانیا (b)، در پلوپونز (یونان c ) و به خصوص در مرکز پرتغال  (ب) رخ می دهد.

در سایر نقاط جهان، سانتا ایزابل (آرژانتین f)، مالهور (ایالات متحده آمریکا a)، تَیبللندن (استرالیا، h)، هالهگل (مغولستان،e)، ریون چرنوزرملسکای رایان (روسیه d) و جمهوری تانگانیکا (g) دارای سریعترین حریق ها است.

 مناطقی که سریعترین گسترش انتشار آتش را دارند همان مناطقی هستند که آتش سوزی در آنها غیرقابل پیش بینی بوده و خسارات بیشتری نیز به بار می آورد. برای مثال در اروپا، قسمت مرکزی پرتغال، جنوب اسپانیا و یونان از بقیه کشورهای این قاره متمایز است و فجیع ترین حوادث آتش سوزی را تجربه کرده اند.

به طور کلی اکثر نقاط جهان و به ویژه مناطقی که دارای پوشش جنگلی هستند از آتش و حریق در امان نیستند. از آمازون تا قطب شمال و جنگل های سراسر جهان در حال سوختن هستند.

امروزه، انسان شاهدآتش سوزی های گاه و بیگاه فاجعه بار در سراسر آمازون است. در اندونزی، آتش سوزی های سالانه جنگل های بارانی باستانی کالیمانتان و سوماترا را ویران به کام خود می کشد.

حتی سرزمین های یخ زده سیبری و آلاسکا نیز از آتش سوزی جنگل ها در امان نبوده و از این موضوع آسیب های زیادی دیده اند. پس می توان گفت که همه جهان با پدیده آتش سوزی دست و پنجه نرم می کند.

جنگل های ایران نیز از آتش در امان نبوده و هر ساله ده ها و بلکه صدها هکتار از آنها طعمه آتش های عمدی و غیر عمدی می شود. برای نمونه در یکی از آخرین گزارش ها دیده بان جهانی جنگل در خرداد سال جاری از وقوع بیش از هزار و مورد آتش سوزی در نقاط مختلف کشور خبر داد: در این موقع از سال خوزستان با ۵۷۹ مورد، فارس با ۳۰۱ مورد، بوشهر با ۱۹۰ مورد، ایلام با ۱۸۱ مورد و اصفهان با ۱۵۶ مورد آتش سوزی در جنگل ها روبه رو شدند.

 

چرا جنگل ها در آتش می سوزند

آتش جزئی جدایی ناپذیر از اکوسیستم به شمار می رود. به گفته کارشناسان، آتش از سوخت های طبیعی مانند لاشبرگ ها، شاخ و برگ گیاهان، درختان و ... استفاده می کند و به راحتی گسترش می یابد. رفتار آتش به بزرگی، جهت و شدت گسترش آن بستگی دارد و شرایط محیطی شامل پوشش گیاهی، توپوگرافی و آب و هوا  در این امر دارای نقشی تعیین کننده ای است. از این رو در مناطق مختلف، عوامل آتش سوزی می تواند متفاوت باشد.

برای مثال و طبق برآوردها اکثریت قریب به اتفاق آتش سوزی های آمازون و اندونزی عمدی و ناشی از فعالیت های انسانی است؛ آتش سوزی در این مناطق  نتیجه جنگل زدایی غیرقانونی و پاکسازی زمین های کشاورزی است. در واقع آتش سوزی های طبیعی در جنگل های بارانی گرمسیری به دلیل رطوبت زیاد، حتی در تابستان هم بسیار نادر است..

کشاورزان، هرساله بخش وسیعی از جنگل های بکر و دست نخورده را از بین می برند تا جایی برای چراگاه گاو (در برزیل) و یا زمینی برای زراعت (سویا در برزیل، روغن نخل در اندونزی) ایجاد کنند. ارزانترین و سریعترین راه برای انجام این کار در چنین شرایط مرطوبی این است که درختان را با اره برقی قطع و بعد از مدتی که بقایای آنها خشک شد آتش بزنند.

تا آنجایی که به نواحی استوایی مربوط است از بین بردن جنگل ها در مقیاس وسیع فرایندهایی را که به جنگل توانایی جذب، ذخیره و بازیافت آب به عنوان منبع بارندگی را می دهد از بین می برد که این امر با خشک شدن خاک و از بین رفتن پوشش درخت همراه شده و با تضعیف مقاومت جنگل ها در برابر آتش آنها را به عاملی آتش زا تبدیل می کند.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که آتش سوزی ها بخشی طبیعی از بسیاری از اکوسیستم های جنگلی هستند که اغلب نقشی حیاتی در چرخه حیات آنها دارند. مواردی از آتش سوزی عمدی و کنترل شده در عرصه کشاورزی و حتی جنگلداری صورت می پذیرد.

بر اساس دیدگاه کارشناسان در طول دوره های مختلف تاریخی، بسیاری از جوامع کشاورزی در سراسر جهان از آتش سوزی کنترل شده برای مدیریت زمین های خود استفاده کرده اند.

همچنین اغلب آتش سوزی هایی که در مناطق وسیعی از جنگل های آفریقای مرکزی صورت می گیرد بخشی از چرخه سنتی سوختن است که توسط کشاورزان برای تحریک رشد جدید ساوانا (علفزارهایی که بعد از سوختن دوباره جوانه زده و سبز می شوند) اداره می شود.

اما، بعضا چنین آتش سوزی هایی می تواند به سرعت از کنترل خارج شده و به یک فاجعه تبدیل شود. از این رو عامل انسانی، چه به صورت عمدی و چه غیرعمدی یکی از مهمترین عوامل آتش سوزی جنگل ها است.

عوامل غیرانسانی نیز بیشتر متأثر از شرایط اقلیمی و آب و هوایی است که گرم شدن کره زمین و تغییرات ناشی از آن  مهمترین آنها است. افزایش دما و گرمای شدید اکوسیستم ها را تا حد زیادی خشک و در مقابل آتش آسیب پذیر می کند.  در اینجا نیز پای عامل انسانی در میان است.

 سربرآوردن کارخانه ها، افزایش مصرف سوخت های فسیلی، افزایش جمعیت کره زمین و بالا رفتن سطح مصرف در جوامع مختلف همه و همه فشاری مضاعف را بر این کره خاکی که از هر نظر محدود است وارد کرده و موجب تغییر شرایط آب و هوایی آن شده اند که تنها یکی از پیامدها مخرب رشد شتابزده مدرنیسم است.

بر کسی پوشیده نیست که تغییرات آب و هوایی از مهمترین عوامل آتش سوزی جنگل ها به حساب می آیند. از این رو اگر مدیریت انسانی دارای اشکال است، این نقص و اشکال نه فقط در مدیریت جنگل ها بلکه در سایر حوزه های اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی و فرهنگی نیز قابل مشاهده و دارای ارتباطی انکارناپذیر با سوختن و دود شدن جنگل ها است. 

کلید واژه :

آتش سوزی های آمریکا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha